Z dwóch nowych przystanków – Jelenia Góra Zabobrze i Jelenia Góra Przemysławowa będą korzystać podróżni od połowy grudnia
Wraz z wcześniej przebudowanymi przystankami, Jelenia Góra Sobieszów i Jeleniej Góra Cieplice, zwiększy się dostępność do podróży koleją.
Kończy się realizacja projektu, obejmującego 4 przystanki w Jeleniej Górze. Z nowych peronów już blisko pół roku korzystają podróżni na stacji Jelenia Góra Sobieszów i przystanku Jelenia Góra Cieplice. Od 15 grudnia zostaną udostępnione dwa nowe przystanki: Jelenia Góra Zabobrze – położony w sąsiedztwie ulic Grunwaldzkiej i Paderewskiego oraz Jelenia Góra Przemysłowa, w rejonie ulic Spółdzielczej i Miarki. Nowe i przebudowane przystanki zdecydowanie poprawiają dostęp do kolei w obszarze aglomeracji jeleniogórskiej.
Nowy przystanek Jelenia Góra Zabobrze będzie posiadał dwa perony jednokrawędziowe.
Na Jeleniej Górze Przemysłowej dostęp do pociągu będzie z jednego peronu jednokrawędziowego. Platformy mają długość 150 m. Ich wysokość (76 cm) ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przygotowano ławki i wiaty oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach zamontowano ekonomiczne, energooszczędne oświetlenie ledowe, którego natężenie jest automatycznie regulowane w zależności od światła dziennego.
Dojścia do pociągów są przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Między peronami przejdziemy w poziomie torów lecz dla bezpieczeństwa podróżnych są urządzenia rogatkowe i monitoring.
Od 15 XII 2019 na nowych przystankach zatrzymają się pociągi (KD i PR ). Liczba pociągów w ciągu doby: Jelenia Góra Zabobrze 33 (weekendy 36); z tego 19 (22) do Szklarska Poręba; 14 do Lubań Śl.; Jelenia Góra Przemysłowa 12 (w weekendy 11)
Zakres wykonanych prac objął nie tylko perony. Przebudowane zostały tory w rejonie nowych przystanków, zamontowano 3 nowe rozjazdy i odpowiednio przebudowano sieć trakcyjną. Przygotowano urządzenia sterowania ruchem dla zapewniania sprawnego i bezpiecznego przejazdu pociągów.
Łatwiejszy dostęp do komunikacji kolejowej przyczyni się do większego wykorzystania tego środka transportu – bardziej przyjaznego dla środowiska niż transport drogowy. Jest to szczególnie ważne w atrakcyjnym turystycznym regionie, gdzie w sezonie letnim i zimowym, znacząco wzrasta liczba turystów, udających się w pobliskie Karkonosze i Góry Izerskie. Lepsza dostępność kolei to ograniczenie ruchu drogowego, odciążenie zatłoczonych tras drogowych.
-/ PKP PLK /-