Wizyta w słowackich Tatrach to świetny sposób na doświadczenie tego najwyższego pasma Karpat z trochę innej strony. Wycieczka w te rejony powinna szczególnie przypaść do gustu tym osobom, które znają już Tatry po polskiej stronie i mają ochotę odkryć je na nowo.
Słowackie Tatry są uważane za nieco bardziej dzikie i mniej dotknięte przez turystykę, a dowodem na to jest obecność wielu gatunków zwierząt i roślin oraz rezerwat biosfery UNESCO w regionie transgranicznym. W Tatrach Słowackich znajduje się około 600 km doskonale zachowanych szlaków turystycznych.
O słowackich Tatrach
Słowackie Tatry dzielimy na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Tatry Niskie. Tatry Wysokie wyróżniają się urwistymi i postrzępionymi granitowymi szczytami sięgającymi nieba. Na dość małej powierzchni znajduje się 26 szczytów, jednak wiele tras w tym obszarze jest dedykowana wyłącznie profesjonalnym wspinaczom. Nie zawodzi tu także piękna przyroda – dziesiątki małych jeziorek, bogata flora i fauna, w tym dziko żyjące niedźwiedzie, sprawia, że wycieczka w Tatry Wysokie może stać się wspaniałą przygodą.
Tatry Zachodnie tworzą skały łupkowe, a szczyty gór są mniej skaliste i zaokrąglone. To właśnie tutaj przebiega granica między Słowacją a Polską. Tatry Niskie są położone najbardziej na południu i są to dość niskie góry. Na terenie Tatr Niskich znajduje się największa jaskinia lodowa w Europie. To miejsce jest odwiedzane przez turystów chcących pojeździć na nartach.
O czym pamiętać wybierając się w słowackie Tatry?
Podobnie, jak w przypadku wszystkich wędrówek górskich, należy pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody oraz zabraniu ze sobą prowiantu, wody i wygodnego obuwia. W odróżnieniu od Tatr po polskiej stronie, gdzie pomoc TOPR-u jest bezpłatna, w Tatrach słowackich należy koniecznie wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty ewentualnej akcji ratowniczej Horskiej Zachrannej Służby.
Warto również zaopatrzyć się w mapy oraz aplikacje, które pomogą w podążaniu odpowiednim szlakiem i szybko poinformują o ewentualnych problemach na trasie. Korzystając z publicznego wi-fi w schroniskach i restauracjach nie można zapominać o bezpieczeństwie. Dzięki usłudze „moje IP”, które posiadają wirtualne sieci prywatne VPN, można bez przeszkód korzystać z ogólnodostępnego wi-fi bez obaw o to, że ktoś niepowołany uzyska dostęp do przesyłanych danych.
Rysy
Wejście na Rysy od strony słowackiej jest uważane za dużo łatwiejsze niż wędrówka od strony polskiej. Na szlak można dostać się wyłącznie w sezonie, który rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do końca października.
Trasa na Rysy cieszy się dużą popularnością wśród słowackich turystów, dlatego warto wyruszyć w drogę wczesnych rankiem. Szlak jest świetnie oznakowany, a na wędrujących czekają spektakularne widoki.
Według map wejście na Rysy od Popradzkiego Stawu to 18,9 km w dwie strony. Trasa zajmie więc około 9 godzin, jednak warto dodać do tego czas na odpoczynek i na dojazd na miejsce rozpoczęcia wędrówki.
Jaskinia Bielska
Trasa do Jaskini Bielskiej, uznawanej za jedną z największych atrakcji Tatr Bielskich, nie jest trudna i jest to doskonały pomysł na wycieczkę dla całej rodziny. Spacer do jaskini trwa około 20 minut, a wygodna i szeroka trasa obfituje w piękne widoki. Nie sposób się tu zgubić. Od parkingu w Tatrzańskiej Kotlinie biegnie tylko jedna, dobrze oznakowana trasa zboczem Kobylego Wierchu oraz długimi serpentynami przez jodłowy las.
Ta część Tatr jest stosunkowo rzadziej odwiedzana przez turystów, dlatego znajduje się tu bardzo zróżnicowana flora i fauna, na przykład niedźwiedzie, rysie i wilki. Trasa obfituje w elementy edukacyjne, dlatego dzieci mogą lepiej poznać miejsce, które odwiedzają.
Sama Jaskini Bielska jest dobrze oświetlona i można ją zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Temperatura w jaskini jest dość niska i nie przekracza 5°C, dlatego warto zadbać o ciepłe ubranie.
Gerlach
Gerlach to najwyższy szczyt Tatr i Karpat, ma wysokość 2655 m n.p.m. Wejście na Gerlach to trasa wymagająca, zawierająca elementy wspinaczki, dlatego niezbędne jest zapewnienie sobie towarzystwa doświadczonego przewodnika (na jednego przewodnika może przypadać maksymalnie 3 klientów). Nie jest to szlak dla osób początkujących, a przejście kilku trudniejszych tras w Tatrach z pewnością ułatwi zdobycie szczytu.
Na przejście trasy należy przeznaczyć cały dzień, wliczając w to wczesną pobudkę. Wędrówkę można zacząć od Śląskiego Domu, a następnie szlakiem w Dolinie Wielickiej. Trasa jest oznakowana, dlatego trudno jest się tu zgubić. Na Gerlach można wejść Wielicką Próbą – należy więc zaopatrzyć się w kaski, liny i uprzęże wspinaczkowe.
Nad Długim Wodospadem
Szlak Nad Długim Wodospadem w Wysokich Tatrach to kolejna łatwa trasa dla rodzin z dziećmi. Szlak jest bardzo malowniczy, a podczas spaceru przechodzi się obok schroniska Bilikova, a następnie las sosnowy, aż do wodospadu. Na miejscu można odpocząć w pięknym otoczeniu przyrody i wrócić tą samą trasą lub kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem aż do momentu, gdy zetknie się on z czerwonym aż do schroniska Zamkovskeho. Zejście żółtym szlakiem prowadzi do pobliskiej miejscowości Tatrzańska Leśna.