Zapytają Cię o dane osobowe, adres, wykształcenie, stan cywilny i to z kim mieszkasz. Padną pytania o Twoje relacje rodzinne i szczegóły dotyczące mieszkania, pracy, zdrowia i wyznania. Odmowa odpowiedzi wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny.
Pierwszego kwietnia rusza Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Przez trzy miesiące państwo, zadając obywatelom kilka pytań, będzie się starało zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań lub gospodarstw rolnych. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.
Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w formularzu spisowym.
Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?
Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.
Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.
Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami: wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego, wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu.
Lista pytań w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 dostępna jest na stronie:
https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021
Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Zawsze można nagadać bzdur typu wyznanie potwór spaghetti, związek nieformalny z homoseksualnym, transseksualnym, czarnoskórym żydem, z którym posiadane są dzieci przygarnięte z Etiopii niczym Angelina Jolie 😉
Kto jest w stanie to zweryfikować?
I właśnie tak zrobię.
W sprawie religii mówić że niewierzący bo partia potem będzie mówić w wiadomości że jest 90% wierzących i ludzie będą myśleć że chodzi o katolików
Tak właśnie zróbcie. Tylko później nie kwiczcie kiedy okaże się po raz wtóry że jesteście w mniejszości i to niemożliwe
I tak trzeba robić
Ty Harrrrry z Tybetu wiesz gdzie leży Tybet bo myślę idąc tokiem Twojego prymitywnego rozumowania to chyba w okolicach Mojesza. Takie głupoty pisz i adresuj na Berdyczów.Tak za czasów II Rzeczypospolitej wyrażali się o takich półgłówkach.
Hanno, prosta kobiecino, Hannoo…..nikogo nie obraził mój post. Po prostu forma abstrakcyjnej formy protestu odnośnie ujawniania danych, którymi nie chcę się na swój temat dzielić. Zrozumiałaś czy za trudnych słów używam?
Widać po Twoich wyzwiskach typu “półgłówek”, że w twoim zapyziałym najwidoczniej domu rodzinnym nie nauczono Cię kultury. Masz za to informacje jak było dawniej, w czasach okupacji radzieckiej i niemieckiej. Pogarda do innych była domeną właśnie tych dwóch okupantów, do których się odwołujesz. Chyba blisko Ci więc do tego rozumowania i postępowania. Tacy ludzie jak Ty nie zasługują nawet, żeby na nich uwagę zwracać, a co dopiero liczyć się z ich opinią. Idź swoją drogą i nie zaczepiaj innych.
Masz prawo iść do meczetu… twój wybór, WARA od katolików.
Byłem kiedyś w Wenezueli, ludzie pytali : skąd jesteś? Mówię : Polak . A oni : Polaco-alkoholico – tyle o nas dobrego wiedzą. …
I niech pytają Prima aprilis w końcu i redakcja widzę o tym pamięta
Pytanie o wyznanie??? Przecież ta kąąstytóócja gwarantuje prawo do nieudzielania odpowiedzi na takie pytania. Art. 53.p.7 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Qooźwa mać!!!!