Na miejscu pięć zastępów straży pożarnej

0
2222

Był środek nocy, gdy na klatce schodowej budynku wielorodzinnego pojawił się gęsty dym. Mieszkańcy bez chwili wahania powiadomili straż pożarną.

 

Kilkanaście minut przed godziną 4. nad ranem dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Lwówku Śląskim odebrał zgłoszenie o zadymieniu na klace schodowej budynku wielorodzinnego we Wleniu.

W sezonie grzewczym wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla, który powstaje przy niepełnym spalaniu paliw, takich jak węgiel, gaz czy drewno. Jest bezwonny, bezbarwny i nieodczuwalny, przez co trudno go wykryć. Wdychany wiąże się z hemoglobiną, blokując transport tlenu w organizmie, co prowadzi do niedotlenienia. Przy wysokim stężeniu czadu dochodzi do utraty przytomności, a nawet śmierci.

Tylko w ubiegłym sezonie grzewczym (2023/2024) strażacy w kraju odnotowali 4350 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 1468 zostało poszkodowanych a 53 osoby poniosły śmierć.

Z uwagi na niebezpieczeństwo, ryzyko zatruć czadem i prawdopodobieństwo powstania pożaru na miejsce natychmiast dysponowano druhów z OSP Pilchowice, OSP Wleń i trzy zastępy z JRG PSP w Lwówku Śląskim.

Po dotarciu na miejsce szybko okazało się, że na szczęście nie doszło do pożaru, a dym wydobywa się z pieca w piwnicy. Strażacy przewietrzyli pomieszczenia, dokonali pomiarów i na tym działania zostały zakończone.

Strażacy przypominają, iż skuteczną ochroną przed zagrożeniem pożarem i zatruciem tlenkiem węgla czujki dymy, czujki czadu. Urządzenia te wykrywają nawet niewielkie stężenie tego gazu i uruchamiają alarm dźwiękowy, ostrzegając domowników przed zagrożeniem.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj