Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych w Pławnej zaprasza

5
2662

To wyjątkowe miejsce, gdzie czas się zatrzymał na przełomie XIX i XX wieku. Miejsce, w którym poznasz historię, będziesz mógł dotknąć eksponatów, poczuć klimat minionych czasów ale i odpocząć, zrelaksować się na łonie natury, skosztować domowych wypieków i pysznej kawy.

 

Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych w Pławnej koło Lubomierza niemal dekadę temu otworzył znany artysta Dariusz Miliński. Mieści się ono w pochodzącym z XVIII wieku budynku, w którym tuż przed wojną zamieszkiwała rodzina szewca, niejakiego Dietricha. Dom odremontowano i w 2012 roku urządzono w nim, składające się z licznych pamiątek po dawnych mieszkańcach okolicy, muzeum. Są tu zarówno pamiątki po tych, którzy zamieszkiwali tu przed 1945 rokiem, jak i tych, których przesiedlono w to miejsce z dawnych Kresów.

Pamiętacie, jak wyglądała niegdyś motoryzacja? Jaki klimat panował w izbie u Waszych dziadków, wiszący na ścianie stary zegar, porcelanowa cukiernica, drewniany stół, … jak wyglądał stary piec, na którym codziennie gotowano, jakich maszyn używano w domu i zagrodzie? Pamiętacie drewniane narty, szmaciane lalki, czy koniki na biegunach? Wiecie, jak żyli i jak się bawili ludzie na początku XX wieku? W Pławnej możecie wrócić wspomnieniami do tamtych czasów, ale także poznać bolesną historię II wojny światowej, broń, mundury, różne akcesoria wojskowe, dokumenty i opowieści o przymusowych przesiedleniach. Tu, na łonie natury, przy dźwiękach płynącej ze starego gramofonu muzyki możecie posmakować domowych wypieków i pysznej kawy.

Wydarzenia kulturalne w Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych w Pławnej

To muzeum po okresie przymusowego zamknięcia związanego z epidemią koronawirusa i towarzyszącymi jej obostrzeniami odradza się na nowo. Jego gospodarze mają sporo ciekawych pomysłów na dotarcie do jeszcze szerszej grupy odbiorców.

Jak nam tłumaczą wkrótce w przyległej do domu mieszkalnego stodole będą odbywać się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Oczywiście tylko takie, które będą w jakiś sposób nawiązywały do tego miejsca i do tamtych czasów. Będą to na przykład koncerty skrzypcowe, wieczorki autorskie, prezentacje książek o tematyce historycznej, ciekawe prelekcje i pokazy. Gospodarze liczą, iż taka oferta z czasem może zbudować fajny klimat tego miejsca i coś czego tak naprawdę nigdzie w okolicy nie ma.

Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych – kontakt, godziny otwarcia

Mieszczące się w Pławnej 79, zaledwie kilkaset metrów od drogi wojewódzkiej 297 Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych wraca z nową ofertą. Zwiedzać je można w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00 – 18.00. W lipcu i sierpniu obiekt będzie czynny codziennie.

Bieżące informacje oraz zapowiedzi wydarzeń znajdziecie na Facebookowym profilu muzeum. Zachęcamy do polubienia i obserwowania oraz do odwiedzenia muzeum.

5 KOMENTARZE

  1. Super pomysł, popieram i wspieram takie inicjatywy. Już wkrótce wakacje, przyjadę z grupą ludzi zainteresowanych dziejami i historią tamtych lat. Pozdrawiam organizatorów!!!

    • Niemieccy przesiedleńcy też cierpieli. Córka jednej przesiedlonej znalazła pamiętniki matki, w których do końca życia opisywała tęsknotę za opuszczonymi miejscami. Córka, która była artystką, tkała gobeliny, na których pokazywała słowa matki. Widziałam je na wystawie w Domu Edyty Stein we Wrocławiu, gdzie córka miała wernisaż, kilka lat temu

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj