Od 3 do 14 października br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego w Lubomierzu zrealizowany został cykl bardzo ciekawych warsztatów innowacji, a konkretnie projekt TRAILS+, który koordynowany jest przez Wissensarchitektur – Laboratory of Knowledge Architecture – Technische Universität Dresden, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – Województwo Dolnośląskie oraz Politechnikę Wrocławską – Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej.
Podczas zajęć lubomierscy uczniowie mieli między innymi za zadanie wykonać misję, której celem było zaprojektowanie czegoś użytecznego i ciekawego dla swojego partnera. Wybrani uczestnicy musieli zrobić wywiad i sprawdzić, jakie są oczekiwania koleżanki lub kolegi, następnie zebrać wyniki, odpowiedzieć sobie na pytanie, co ich partner starał się osiągnąć i spojrzeć na problem z jego punktu widzenia.
Udział w przedsięwzięciu wzięli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy mieli wyjątkową okazję dotknąć innowacyjności. W programie projektu znalazły się ciekawe warsztaty i spotkania, a na koniec także coś specjalnego dla miłośników innowacyjności i nowoczesnych technologii (drukarki 3D i wejście w świat wirtualny). Pod koniec trwania projektu liceum w Lubomierzu odwiedzili uczniowie z Löbau w Niemczech. Młodzież bardzo chętnie ze sobą współpracowała, poszerzając swoje horyzonty, możliwości, a w efekcie także znajomość języków obcych.
Wspomniane warsztaty i cały cykl spotkań projektowych mają głębszy wydźwięk. Chodzi o to, by pobudzić u młodzieży kreatywne myślenie oraz umiejętność zaangażowania się w innowacyjne przedsięwzięcia, które będą atrakcyjne dla ewentualnego pracodawcy. Jak mówią prowadzący projekt – jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy i przyszłość regionu transgranicznego. Była to również wspaniała okazja do kreatywnych zajęć, integracji pomiędzy uczniami z Polski, Ukrainy i Niemiec.
Warsztaty innowacji przeprowadzone zostały w ramach projektu „TRAILS+ Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług”.
-/Artur D. Grabowski, ZSP Lubomierz/-
Dlaczego szkoły zawsze przygotowują uczniów do “zaoferowania czegoś atrakcyjnego dla pracodawcy”, zamiast nauczyć ich, jak samemu zostać przedsiębiorcą i otworzyć własną działalność?