Lwówek Śląski w piątce miast z największą liczbą dni smogowych w kraju

12
897
zdjęcie poglądowe (pexels.com)

O tym, że powietrze w Lwówku Śląskim jest złe mieszkańców wcale nie trzeba przekonywać. Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego tylko utwierdza nas w przekonaniu, że potrzebne są tu natychmiastowe działania.

 

Polska od lat zmaga się z problemem smogu, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie milionów obywateli. Pomimo wysokich poziomów zanieczyszczeń w niektórych regionach, eksperci podkreślają, że sytuacja w skali kraju stopniowo się poprawia. To nie tylko zasługa przepisów i regulacji, ale także obywateli, którzy zlikwidowali swoje stare, nieefektywne kotły grzewcze. Nie zmienia to jednak faktu, że w kilkudziesięciu polskich miastach stężenia rakotwórczych węglowodorów aromatycznych przekraczają dopuszczalną normę.

– Jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dodatkowo, już za kilka lat zaczną obowiązywać nowe normy jakości, a w Polsce wciąż dymi 2 miliony „kopciuchów”. Cieszmy się więc, że smog jest mniejszy, ale do czystego powietrza jeszcze daleko – podsumowuje Andrzej Guła.

Zgodnie z najnowszym raportem, najbardziej zanieczyszczoną miejscowością w Polsce ponownie okazała się Nowa Ruda (woj. dolnośląskie), która przewodzi zarówno pod względem liczby dni smogowych, jak i średniorocznego stężenia pyłu PM10.

Niestety, po raz kolejny w rankingu swoje miejsce znalazł także Lwówek Śląski. Miasto od lat zmaga się z problemem smogu, który szczególnie dotkliwy jest w mroźne i bezwietrzne dni, kiedy dymy z kominów spowijają miasto gęstą mgłą. Wśród miejscowości z największą liczbą dni smogowych w 2023 roku Lwówek Śląski uplasował się na piątym miejscu, tuż za Żywcem, Nowym Targiem, Suchą Beskidzką i wspomnianą Nową Rudą.

Skutki zanieczyszczenia powietrza są bardzo łatwo zauważalne – wszyscy widzimy gęsty dym, zalegający nad miastem i każdemu z nas gorzej się takim zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Skutki smogu są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc (przy dłuższej ekspozycji) między innymi do: pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu, wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych. – wskazuje operator systemu monitorowania jakości powietrza, firma Airly.

Zgodnie z pomiarami wykonywanymi na bieżąco przez czujniki zainstalowane w Lwówku Śląskim przez tego operatora, w dniu wczorajszym, tuż przed godziną 22. na Placu Wolności odnotowano przekroczenie PM10 o 110 procent a pyłów PM 2,5 aż o 243 procent!

15 października 2024 r. Rada Europy przyjęła nowe, bardziej wymagające normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 roku. Polacy mają więc 5- 6 lat na wymianę ok. 2 mln “kopciuchów”. W samym Lwówku Śląskim tych starych pieców jest zapewne jeszcze sporo do wymiany. Czas więc działać.

12 KOMENTARZE

  1. Rada Europy decyduje o nas. Czas może być państwem suwerennym. Jeśli doprowadzimy gaz do wszystkich miejscowości to problem nie zniknie ale napewno zmaleje. Może czas korzystać z naszego rodzimego węgla a nie sprowadzać go z zagranicy. Polska na węglu stoi, więc szanujmy nasze bogactwo.

  2. ca na to włodarze powiatu i gminy? Jakie działania zostały podjęte w kwestii uzyskania dofinansowania wymiany pieców???
    Panowie, najwyższa pora zmierzyć się z pilnym problemem zgodnie z dewizą “zawsze po stronie mieszkańców”

  3. do babci…babciu..babciu, żyjemy w czasach gdzie węgiel odchodzi do lamusa i najwyższy czas przejść do energii sprzyjającej naszemu środowisku i zdrowiu…

  4. Ja serdecznie zapraszamy straż miejska do skontrolowania czym pali ksiądz przy ulicy kościelnej! Człowiek wychodzi z domu i oddychać się nie da. Zastanawiam się, czy aby ksiądz nie został wyjęte spod prawa, wszak to lokalnych dobrodziej i niezły biznesmena. Przy okazji sprawdzania czym to się pali na plebanii, polecam zwrócić uwagę na psy, które nigdy nie widziały świata za murami i wyją dniami i nocami.

  5. Oskarżam władze miasta o trucie mieszkańców. Co robi straż miejska czy kontroluje kopciuchy w mieście?? Czy była choć jedna uchwała Rady miasta o ograniczeniu smogu w mieście? Nikt nic nie robi a mieszkańcy się trują. Straż miejska nic nie robi. Wystarczy przejść się ok. godz 18 – 19 obok domów przy targowisku miejskim i zobaczyć jaki dym bucha z kominów. Czy któryś z mieszkańców dostał mandat za palenie śmiećmi i starymi meblami w ostatnich latach??? Jesteście wszyscy nieudacznikami, cala ta wladza w tym zaśmierdziałym czadem mieście!!!!

  6. Pytałem w gminie o dofinansowanie do pieca 5 klasy. Niema szans. Mieszkańcy lwowka w sumie samego miasta mają szansę o dofinansowanie. A mieszkańcy kturzy mieszkają w okolicach lwowka nie mają szans. U mnie na wiosce to jest jeden smród. Z dzieckiem niwychodzimy z domu. Apel do władz samorządowych o pomoc w dofinansowaniu wymianie kotłów. Itp. Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj