O tym, że powietrze w Lwówku Śląskim jest złe mieszkańców wcale nie trzeba przekonywać. Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego tylko utwierdza nas w przekonaniu, że potrzebne są tu natychmiastowe działania.
Polska od lat zmaga się z problemem smogu, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie milionów obywateli. Pomimo wysokich poziomów zanieczyszczeń w niektórych regionach, eksperci podkreślają, że sytuacja w skali kraju stopniowo się poprawia. To nie tylko zasługa przepisów i regulacji, ale także obywateli, którzy zlikwidowali swoje stare, nieefektywne kotły grzewcze. Nie zmienia to jednak faktu, że w kilkudziesięciu polskich miastach stężenia rakotwórczych węglowodorów aromatycznych przekraczają dopuszczalną normę.
– Jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dodatkowo, już za kilka lat zaczną obowiązywać nowe normy jakości, a w Polsce wciąż dymi 2 miliony „kopciuchów”. Cieszmy się więc, że smog jest mniejszy, ale do czystego powietrza jeszcze daleko – podsumowuje Andrzej Guła.
Zgodnie z najnowszym raportem, najbardziej zanieczyszczoną miejscowością w Polsce ponownie okazała się Nowa Ruda (woj. dolnośląskie), która przewodzi zarówno pod względem liczby dni smogowych, jak i średniorocznego stężenia pyłu PM10.
Niestety, po raz kolejny w rankingu swoje miejsce znalazł także Lwówek Śląski. Miasto od lat zmaga się z problemem smogu, który szczególnie dotkliwy jest w mroźne i bezwietrzne dni, kiedy dymy z kominów spowijają miasto gęstą mgłą. Wśród miejscowości z największą liczbą dni smogowych w 2023 roku Lwówek Śląski uplasował się na piątym miejscu, tuż za Żywcem, Nowym Targiem, Suchą Beskidzką i wspomnianą Nową Rudą.
Skutki zanieczyszczenia powietrza są bardzo łatwo zauważalne – wszyscy widzimy gęsty dym, zalegający nad miastem i każdemu z nas gorzej się takim zanieczyszczonym powietrzem oddycha. Skutki smogu są jednak o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on bowiem bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc (przy dłuższej ekspozycji) między innymi do: pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu, wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych. – wskazuje operator systemu monitorowania jakości powietrza, firma Airly.
Zgodnie z pomiarami wykonywanymi na bieżąco przez czujniki zainstalowane w Lwówku Śląskim przez tego operatora, w dniu wczorajszym, tuż przed godziną 22. na Placu Wolności odnotowano przekroczenie PM10 o 110 procent a pyłów PM 2,5 aż o 243 procent!
15 października 2024 r. Rada Europy przyjęła nowe, bardziej wymagające normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 roku. Polacy mają więc 5- 6 lat na wymianę ok. 2 mln “kopciuchów”. W samym Lwówku Śląskim tych starych pieców jest zapewne jeszcze sporo do wymiany. Czas więc działać.
Gazu do Płakowc nie można doprowadzić tak samo do Lubomierza czy Wlenia
Dlaczego nie ma gazu w Płakowicach.
Rada Europy decyduje o nas. Czas może być państwem suwerennym. Jeśli doprowadzimy gaz do wszystkich miejscowości to problem nie zniknie ale napewno zmaleje. Może czas korzystać z naszego rodzimego węgla a nie sprowadzać go z zagranicy. Polska na węglu stoi, więc szanujmy nasze bogactwo.
ca na to włodarze powiatu i gminy? Jakie działania zostały podjęte w kwestii uzyskania dofinansowania wymiany pieców???
Panowie, najwyższa pora zmierzyć się z pilnym problemem zgodnie z dewizą “zawsze po stronie mieszkańców”
o ho .To jest podkład pod pretekst do kontroli i kar.he..he
do babci…babciu..babciu, żyjemy w czasach gdzie węgiel odchodzi do lamusa i najwyższy czas przejść do energii sprzyjającej naszemu środowisku i zdrowiu…
Co na to nowy burmistrz…czy straż miejska kontroluje kobciuchy
Jak gospodarz jest z po za władzy na wiejskiej to tak będzie. Będzie nękanie ,obcinanie funduszy, i gnębienie. PO prostu .
Pomoc ze strony gminy na podłączenie gazu.
Ja serdecznie zapraszamy straż miejska do skontrolowania czym pali ksiądz przy ulicy kościelnej! Człowiek wychodzi z domu i oddychać się nie da. Zastanawiam się, czy aby ksiądz nie został wyjęte spod prawa, wszak to lokalnych dobrodziej i niezły biznesmena. Przy okazji sprawdzania czym to się pali na plebanii, polecam zwrócić uwagę na psy, które nigdy nie widziały świata za murami i wyją dniami i nocami.
Oskarżam władze miasta o trucie mieszkańców. Co robi straż miejska czy kontroluje kopciuchy w mieście?? Czy była choć jedna uchwała Rady miasta o ograniczeniu smogu w mieście? Nikt nic nie robi a mieszkańcy się trują. Straż miejska nic nie robi. Wystarczy przejść się ok. godz 18 – 19 obok domów przy targowisku miejskim i zobaczyć jaki dym bucha z kominów. Czy któryś z mieszkańców dostał mandat za palenie śmiećmi i starymi meblami w ostatnich latach??? Jesteście wszyscy nieudacznikami, cala ta wladza w tym zaśmierdziałym czadem mieście!!!!
Pytałem w gminie o dofinansowanie do pieca 5 klasy. Niema szans. Mieszkańcy lwowka w sumie samego miasta mają szansę o dofinansowanie. A mieszkańcy kturzy mieszkają w okolicach lwowka nie mają szans. U mnie na wiosce to jest jeden smród. Z dzieckiem niwychodzimy z domu. Apel do władz samorządowych o pomoc w dofinansowaniu wymianie kotłów. Itp. Pozdrawiam