Lwówek Śląski turystyką stoi i basta!

8
2666

W pobliżu wejścia do Baszty Bolesławieckiej ludzie stoją w kolejce. Pierwszeństwo zwiedzania lokalnej placówki historyczno- muzealnej jest po telefonicznej rezerwacji. A w niektóre dni to zwiedzanie dostępne jest tylko po wcześniejszej rezerwacji.

 

Drugiego tak rozwijającego się w tym kierunku miasta w Polsce ze świecą szukać. Władze dwoją się i troją, by jak najlepiej zadbać o turystów. Wszak nasz kraj z gościnności słynie, a za każdym turystą idą przecież wpływy do budżetu i jakżeż ważna promocja. To machina, która sama się nakręca i niczym perpetuum mobile napędza sukces. Tym burmistrz mało się chwali, ale to zapewne z powodu nawału innych zajęć.

Skłonieni przez mieszkańców postanowiliśmy przyjrzeć się tej machinie, dzięki czemu inne samorządy będą mogły skorzystać z bogatych doświadczeń Gminy Lwówek Śląski i u siebie nakreślić nowe kierunki rozwoju.

Prawo wyboru

Przybywający do lwiego grodu turyści mają wybór. W każdym tygodniu mogą skorzystać z jednej z ośmiu szans na zwiedzenie lokalnej placówki historyczno- muzealnej. Ta jak sama podaje na swojej stronie internetowej, poza sezonem, czyli od 01 października aż do 14 maja otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 16.00. W te dni zwiedzania rozpoczynają się w godzinach: 9.00, 10.30, 12.00, 13.00, 15.00. Natomiast w soboty placówka czynna jest od godziny 9.00 aż do godziny 14.00 i w tym dniu zwiedzania rozpoczynają się w godzinach: 9.30, 11.00, 12.30.

Kto pyta nie błądzi

O turystów dba też powołana do tego celu Lwówecka Informacja Turystyczna. Kilka lat temu Gmina wydała potężne pieniądze na przebudowę starego kiosku z gazetami na centrum informacji turystycznej i towarzyszący jej miejski szalet. Dziś w tym obiekcie nie mają czasu się nudzić. Jak na swoich stronach podaje lwówecki urząd informacja turystyczna w środy czynna jest nawet pięć godzin, a w soboty aż siedem godzin! Jak wynika z poniższego zestawienia, łącznie w całym tygodniu działa ona niestrudzenie przez 20 godzin.

Lwówecka Informacja Turystyczna:

  • Poniedziałek – 15.30-17.30;
  • Wtorek – 15.30-17.30;
  • Środa – 12.30-17.30;
  • Czwartek – 15.30-17.30;
  • Piątek – 15.30-17.30;
  • Sobota – 8.00-15.00;
  • Niedziela – NIECZYNNE

Mają magnes na turystów

Jednymi z ważniejszych zabytków w mieście są owiane sławą baszty – Baszta Bramy Bolesławieckiej i Wieża Bramy Lubańskiej. Te zostały odremontowane wraz z należącymi do gminy fragmentami murów obronnych. „Odbiór końcowy prac wykonanych w ramach zadania w tym remont obu baszt przeprowadzony został dnia 21.12.2018 r.” – pisze w odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info wiceburmistrz L. Krokosz, który tłumaczy:

Remont Baszty Lubańskiej obejmował następujące prace: wykonanie pokrycia dachowego, ołacenia połaci dachu oraz obróbek blacharskich murów ogniowych, okapów, kołnierzy, gzymsów, remont elewacji, wykonanie nowej instalacji elektrycznej wewnętrznej, oświetlenia wewnętrznego, wykonanie nowych tynków wewnętrznych, w tym remont malowidła.
Remont Baszty Bolesławieckiej obejmował następujące prace: wykonanie wymiany pokrycia dachowego, ołacenia połaci dachu oraz obróbek blacharskich murów ogniowych, okapów, kołnierzy, gzymsów, remont elewacji, wykonanie nowej instalacji elektrycznej wewnętrznej, oświetlenia wewnętrznego, wykonanie zewnętrznych stalowych schodów.”.

Mają pomysła, ale go nie zdradzą

Baszty na turystów działają niczym magnes na opiłki żelaza. Ci w innych miastach w tego typu obiektach mogą spotkać się w nich z wieloma atrakcjami. Baszty oprócz roli punktów widokowych mogą służyć np. za obserwatoria astronomiczne. W Lwówku Śląskim tuż po zakończeniu prac modernizacyjnych (2018r.) Gmina na swojej stronie pisała: „Obecnie Baszta Bramy Bolesławieckiej jest jednym z ciekawszych zabytków Lwówka Śląskiego. Mamy kilka pomysłów na jej zagospodarowanie, ale o tym opowiemy innym razem…”. Mijają lata, …

Kolejka pod basztą

Dziś nawet mało wprawne oko pomiędzy wejściem do Baszty Bolesławieckiej a ośrodkiem zdrowia dostrzec może tłum, kolejkę czekających ludzi. Zastanawiać może tylko, dlaczego ci wszyscy ludzie stoją plecami do baszty? Tu z odpowiedzią śpieszy wiceburmistrz Lwówka Śląskiego, który odpowiadając na pytanie redakcji Lwówecki.info, czy na dzień 1 grudnia w basztach prowadzona jest jakaś działalność odpowiada: „W Baszcie Lubańskiej oraz w Baszcie Bolesławieckiej na dzień 1 grudnia 2021 r nie prowadzona jest żadna działalność.”.

Może to i dobrze, bo od natłoku atrakcji turystów głowa może rozboleć. Zamiast niszczyć odremontowane lata temu obiekty mogą oni przecież przejść między murami obronnymi, zrobić zdjęcie z oddali i jak zapewniają urzędnicy: „poczuć się, niczym Carcassonne, najsłynniejszym mieście Europy zachowanym.”.

I z tym poczuciem dobrze wykonanej przez władze roboty, w Nowym Roku życzymy, by tryby tej machiny były zawsze tak dobrze naoliwione i by nikt nie zazdrościł tego sukcesu i rozkwitu i z zawiści nie sypał w nie piasku.

8 KOMENTARZE

  1. W jednej baszcie mogą zawiesić dzwon co się go liną uruchamia jak kiedyś dawni dzwonnicy i czym mocniej się pociągnie tym wyżej w górę leci lina i ciągnący, a w drugiej można jak w Złotorii basztę z duchami zrobić itp., w Lubańskiej schody są szerokie to można z nich połowy zorbić zjeżdzalnie a na gurze postawić lunete planetarium pod dachem. Wewnątrz i zzewnątrz iluminację projektorem zamiast ozdóp swiatetcznych, na ścianie zewnętrznej przy oknie dźwig drewniany dać taki jak kiedyć i żeby dzieciaki wciągały korbką z liną np pluszaki lwy albo flagę, można też w jednej wieży w oknie karabinek paintaball dać zablokowany w manewrowaniu nim żeby w ludzi nie celować a w tarczę gdzieś pod wieżą na wysokości 1-2 piętra, no i pozwolić puszczać zrobić papierowe samoloty i też z gury je puszczać. W piwnicy pod Lubańską podziemną trasę turystyczną pod murami można zrobić i po krużgankach drewnianych nad łukami.

  2. Wszystko można, tylko wiszący poleci raz z liną i jak już spadnie będą wszystkie służby z prokuratorem,że to niezgodne z BHP i wiele innych przepisów. Dziecko zadzwoni dzwonem to obudzi tych co wszystko im przeszkadza i znowu donos. Kiedyś można bylo robić wiele, dzisiaj wszystko wszystkim przeszkadza i każdy nie chce nic robić,gdyż po co mieć problemy.

    • Działania starostwa widać, coś się dzieje i robią coś dla ludzi. Są rajdy rowerowe, spływy kajakowe. to właśnie starostwo rozpropagowało turystykę rowerową w powiecie. A gmina?

      • gmina w tym roku kilkanaście koncertów w parku i kilka pod fontanna , całe wakacje kina na rynku to jedna gmina zrobiła kilkadziesiąt imprez otwartych i bezpłatnych doszedł mega popularny basen a powiat dwa rajdy i spływ? Szacun

  3. TURYSTÓW JEST WIELU I DZIWIĄ SIĘ CO SIĘ DZIEJE Z FONTANNĄ W RYNKU DLACZEGO JEST ZA KRATAMI I NIE DZIAŁA OD WIELU LAT CZY NAPRAWDĘ NIKT Z NASZYCH WŁADZ TEGO NIE WIDZI? JAK TO BRZYDKO WYGLĄDA?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj