Lwówek Śląski: Skwer im. Napoleona I Bonaparte

12
2486
zdjęcie poglądowe

W związku z tym, że w 1813 roku Napoleon I Bonaparte przebywał w Lwówku Śląskim, zaistniała potrzeba uhonorowania tego faktu. – czytamy w przyjętej przez radnych miejskich uchwale. To ma wyjaśniać powód utworzenia nowego skweru.

 

 

26 czerwca 2015 r. na wniosek Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, które wystąpiło o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych taką nazwę nadano skwerowi położonemu równolegle do Alei Wojska Polskiego, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 2, naprzeciw byłego więzienia. “Wskazane miejsce ma znaczenie historyczne dla miasta, ponieważ w areszcie śledczym przebywały represjonowane osoby tzw. „wrogowie państwa socjalistycznego”.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miejskiej z 2015 roku.

Dwanaście lat wcześniej, 26 czerwca 2003 roku, w ramach obchodów napoleońskich, na podstawie uchwały Rady Miejskiej z Placu Jana Pawła II wydzielony został Skwer Aleksandra hrabiego Fredy. Upamiętniono w ten sposób jego wstąpienie do armii cesarza Napoleona, które miało miejsce właśnie w Lwówku Śląskim.

Jeszcze wcześniej w lwim grodzie powstały: „Skwer Józefa Piłsudskiego”, „Skwer Józefa Gielerta”, „Skwer Pokoju”, czy „Skwer Miast Partnerskich”. Teraz lwóweccy radni podjęli uchwałę o utworzeniu skweru Napoleona I Bonaparte.

„W związku z tym, że w 1813 roku Napoleon I Bonaparte przebywał w Lwówku Śląskim, zaistniała potrzeba uhonorowania tego faktu.” – czytamy w uchwale rady miejskiej.

Decyzja ta zbiega się z wyrzuceniem z górnego rynku pomnika Napoleona. Trudno w tej sytuacji nie odnieść wrażenia, iż o właśnie konieczność znalezienia nowego miejsca dla pomnika leżała u podstaw tego działania.

Istniejący skwer, posadowiony jest na części działki gminnej, na plantach miasta Lwówek Śląski, pomiędzy aleją Wojska Polskiego a ulicą Polskiego Czerwonego Krzyża. To tu wkrótce dotrze pomnik cesarza.

12 KOMENTARZE

  1. Do turysta.
    Polski wtedy na mapach nie było. Z części zaboru pruskiego i austriackiego utworzył królestwo Warszawskie. Uwcześni Polacy mieli dzięki Napoleonowi namiastkę wolności. Nadał jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesne parowo, kodeks cywilny znacznie nowocześniejszy od konstytucji majowej.
    Rzeczywiście nic dla Polski i Polaków nie zrobił.
    Tylko kto zrobił więcej acha nikt.
    Weź turysta doucz się trochę zanim się wypowiesz.

  2. Do Turysty. Proszę zapoznać się z wypowiedziami osób wcześniej podnoszącymi sprawę utworzenia przez niego namiastki Państwa Polskiego (historia) dla podtrzymania polskiej tożsamości narodowej (historia), prób wywalczenia samostanowienia (historia) i wreszcie niepodległości. Wszyscy w Europie nas widzieli, współczuli nam – i co zrobili? Drogi Turysto, poczytaj i przemyśl przesłanie Ignacego Krasickiego w bajce “Przyjaciele”! Pozdro…

  3. Szczęsna załatwiła jarmarki w Mojżeszu, a teraz kolej na Bonaparte. Ta pani i jej pomysły to jest ewenement na wielką skalę. Właściwie po co dwóch na rynku? jeden w IT wystarczy :0

  4. Wywalić na gruz i po sprawie.
    Lepiej to już postawić np.pomnik lwa coś takiego jak koło baszty lubańskiej.
    Ale oczywiście kompletny.
    Takiego lwa to bardziej można powiązać z Lwówkiem niż to…

  5. Może głaz na wyspę w parku to by się wiązało z ztcirysen Cesarza. Nowe miejsce przy więzieniu będzie okazja do Hasła Lwówek Śląski wyrzucił Cesarza z rynku i uwięził pod aresztem. Z tego co wiem to nocował w karczmie gdie teraz jest blok Słowackiego 1.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj