Lwówek Śląski: Potwierdzono trzy przypadki grypy typu A/ H1N1

0
355

Pacjent, który zmarł w lwóweckim szpitalu był zarażony tzw. świńską grypą. Ponadto jak poinformowali nas czytelnicy w szpitalu w Lwówku Śląskim są kolejne przypadki osób, u których występuje podejrzenie zachorowania na ten szczep grypy.

O potwierdzenie tych informacji zapytaliśmy w dniu wczorajszym Panią Małgorzatę Barańską Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, która zapewniła nas, iż powołała zespół, który pracuje nad oświadczeniem, które to jeszcze w dniu wczorajszym miało zostać opublikowane. Oficjalny komunikat pojawił się dopiero dziś:

Komitet Zakażeń Szpitalnych przy Powiatowym Centrum Zdrowia Sp. z o.o. we Lwówku Śląskim informuje, iż potwierdzono trzy przypadki grypy typu A/ H1N1 na Oddziale Chorób Wewnętrznych . Zgodnie z obowiązującymi procedurami wstrzymano przyjęcia na oddział internistyczny do czasu wygaszenia ogniska. Przewidywany termin przyjęć to 17.02.2019 r. Wszyscy pacjenci i personel z kontaktu objęci zostali profilaktycznym leczeniem p/ wirusowym. O zaistniałej sytuacji poinformowany został Wydział Zdrowia Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Jak podkreślają eksperci grypa jest groźną chorobą wirusową niemniej wirus typu A/H1N1 jest wyjątkowo niebezpieczny. – W zeszłym roku dominował wirus typu „B”, parę lat temu H3N2, w tym roku dominuje A/H1N1. Jest to jeden z najgroźniejszych epidemicznych, szybko szerzących się wirusów i to jest niebezpieczne właśnie – mówi nam dr n. med. Barbara Bałan, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Każdego roku jedna trzecia mieszkańców naszego powiatu ma do czynienia z grypą bądź chorobami grypopochodnymi. Mimo to większość z nas bagatelizuje tę chorobę i jej pierwsze objawy. Niestety, powikłania pogrypowe mogą być groźne nie tylko jak to potocznie zwykło się przyjmować dla małych dzieci, i osób w podeszłym wieku, ale dla każdego z nas.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

  • Zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie,
  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
  • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
  • w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • unikaj bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi podróżnymi,
    unikaj masowych zgromadzeń,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych – przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj