Lwówek Śląski. Co z opłatą od posiadanych psów? Jest projekt uchwały

14
1192

„Zniesienie opłaty od posiadania psów (jak w innych gminach)”, to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Dawida Kobiałki oraz jego komitetu wyborczego. Decyzja na 2025 rok ma zostać podjęta jeszcze w tym tygodniu.

 

Opłata od posiadania psa historycznie była traktowana jako rodzaj „podatku od luksusu” – symbolu przynależności psa do świata dóbr materialnych. Współcześnie jednak pies jest coraz częściej uznawany za członka rodziny, którego wartość emocjonalna i terapeutyczna daleko wykracza poza ten wymiar finansowy.

Obowiązkowa opłata przez niektórych bywa postrzegana jako narzędzie represyjne, mylona z „karą” za posiadanie psa, co prowadzi do oporu wobec takich przepisów. W efekcie niewiele osób wywiązuje się z tego obowiązku, a egzekwowanie pieniędzy jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Samo pobieranie opłaty wiąże się natomiast z koniecznością jej egzekwowania, prowadzenia rejestrów oraz weryfikacji. A to zajmuje czas urzędnikom i generuje koszty.

Stąd też coraz więcej gmin w Polsce odchodzi od tego „podatku”. Pojawił się nawet projekt ustawy mającej na celu zniesienie tej opłaty w całym kraju. Obietnicę zniesienia opłaty od posiadania psa w kampanii wyborczej złożył także Dawid Kobiałka.

W trakcie kampanii wyborczej, przed wyborami samorządowymi w kwietniu 2024 roku, w liście do mieszkańców Gminy i Miasta Lwówek Śląski, kandydat na Burmistrza, pan Dawid Kobiałka, przedstawił swój skrócony program wyborczy, w którym jednym ze sztandarowych punktów było właśnie „zniesienie opłaty od posiadania psów (jak w innych gminach)”.

I wiele osób liczyło, że wraz z nowym budżetem, z nowym rokiem ta nieefektywna a przez to i niesprawiedliwa opłata, w gminie Lwówek Śląski zniesiona. Tak się jednak raczej nie stanie.

„W roku 2025 proponuje się zastosować również stawkę 40,00 zł”. – wskazuje w przedstawionym radnym projekcie uchwały burmistrz Kobiałka.

Opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 30 kwietnia roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zwiększa się lub zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których zaistniał lub nie istniał obowiązek jej zapłaty.” – czytamy w projekcie uchwały.

Od opłaty zwolnione jest:

  • posiadanie szczeniąt do 6 miesiąca życia tj. do czasu odchowu,
  • posiadanie psa ze schroniska objętego adopcją lub objęcie dożywotnią opieką psa bezdomnego znajdującego się na terenie Gminy,
  • posiadanie suk wysterylizowanych, na koszt posiadacza psa, zwolnienie obejmuje okres 3 lat od sterylizacji,
  • posiadanie psów wykastrowanych, na koszt właściciela psa, zwolnienie obejmuje okres 3 lat od kastracji,
  • posiadanie psa posiadającego wszczepiony i zarejestrowany chip.

Uchwała w sprawie wysokości poboru opłaty od posiadanych psów na obszarze Gminy i Miasta Lwówek Śląski na rok 2025 ma być omawiana podczas piątkowej sesji – 29 listopada.

Czy radni powinni przychylić się do propozycji burmistrza, czy opłata powinna zostać zniesiona? Jakie jest Wasze zdanie?

14 KOMENTARZE

  1. Podatek znieść ale kara za nie posprzątanie psiej k**y 1000 zł i to egzekwować przez straż miejską, na ulicach w parkach i plantach duża ilość ludzi nie sprząta a pośrednio ten podatek opłaca sprzątanie tych k*p

    • Ja bym poszła tropem naszych zachodnich sąsiadów. Tam, w niektórych landach istnieje obowiązek posiadania worków na psie kupy. Jeśli idziesz z psem, nie masz worków, a dopadnie Cię Ordnungsamt (ichniejsza Straż miejska) z automatu masz mandat.

      Sama mam psa, ale nie wyobrażam sobie po nim nie sprzątać.

  2. Burmistrz schodzi do najniżej opłaty od środków transportowych w Polsce, o co chodzi, ze o tym nikt nie mówi ? psy ok, mam nadzieje, ze w kolejnych latach zniosą, ale przedsiębiorcy to priorytet.

  3. Straż powinna kontrolować właścicieli psów na spacerze na terenie miasta, którzy nie posiadają ze sobą woreczków do sprzątania psich odchodów i traktować to jako ewentualny zamiar pozostawienia psiej “kupki”. Jak ma właściciel posprzątać psie odchody będąc nieprzygotowanym ? Rączkami i do kieszeni ? 🙂

  4. łatwo było rzucać obietnicami ale z dotrzymaniem ich już krucho. miały być sukcesy a w sklepie czy u fryzjera ludzie mówią tylko o porażkach, braku działań no i o tym zatrudnianiu swoich.

      • Droga Mieszkanko,
        Czy ja mam wierzyć burmistrzowi Kobiałce w jego szczere intencje przedwyborcze ?
        Głosowałem na niego i co ?
        Przecież on to samo robi co jego poprzednicy, mojego głosu w następnych wyborach już nie dostanie. Kropka.

  5. Racja, w pół roku nie można, więc jak to napisał Pan burmistrz nie będzie zniesienia opłaty, w rok 2025 i 2026
    Te logiczne fikołki Kobiałki są coraz bardziej zabawne

  6. Do mieszkanki. Jakich 10 lat zaniedbań. Proszę zobaczyć basen , ul. Kościelna z nowym parkingiem, ul. Morcinka,centrum miasta,planty z każdej strony,mury obronne, JP II ulica, skatepark i pump track na stadionie, przedszkole że żłobkiem, LOK wyremontowany, targowisko, park z fontanna, altanami.Trzeba być ślepym żeby tego nie wiedzieć

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj