„Zniesienie opłaty od posiadania psów (jak w innych gminach)”, to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Dawida Kobiałki oraz jego komitetu wyborczego. Decyzja na 2025 rok ma zostać podjęta jeszcze w tym tygodniu.
Opłata od posiadania psa historycznie była traktowana jako rodzaj „podatku od luksusu” – symbolu przynależności psa do świata dóbr materialnych. Współcześnie jednak pies jest coraz częściej uznawany za członka rodziny, którego wartość emocjonalna i terapeutyczna daleko wykracza poza ten wymiar finansowy.
Obowiązkowa opłata przez niektórych bywa postrzegana jako narzędzie represyjne, mylona z „karą” za posiadanie psa, co prowadzi do oporu wobec takich przepisów. W efekcie niewiele osób wywiązuje się z tego obowiązku, a egzekwowanie pieniędzy jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Samo pobieranie opłaty wiąże się natomiast z koniecznością jej egzekwowania, prowadzenia rejestrów oraz weryfikacji. A to zajmuje czas urzędnikom i generuje koszty.
Stąd też coraz więcej gmin w Polsce odchodzi od tego „podatku”. Pojawił się nawet projekt ustawy mającej na celu zniesienie tej opłaty w całym kraju. Obietnicę zniesienia opłaty od posiadania psa w kampanii wyborczej złożył także Dawid Kobiałka.
W trakcie kampanii wyborczej, przed wyborami samorządowymi w kwietniu 2024 roku, w liście do mieszkańców Gminy i Miasta Lwówek Śląski, kandydat na Burmistrza, pan Dawid Kobiałka, przedstawił swój skrócony program wyborczy, w którym jednym ze sztandarowych punktów było właśnie „zniesienie opłaty od posiadania psów (jak w innych gminach)”.
I wiele osób liczyło, że wraz z nowym budżetem, z nowym rokiem ta nieefektywna a przez to i niesprawiedliwa opłata, w gminie Lwówek Śląski zniesiona. Tak się jednak raczej nie stanie.
„W roku 2025 proponuje się zastosować również stawkę 40,00 zł”. – wskazuje w przedstawionym radnym projekcie uchwały burmistrz Kobiałka.
„Opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 30 kwietnia roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zwiększa się lub zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których zaistniał lub nie istniał obowiązek jej zapłaty.” – czytamy w projekcie uchwały.
Od opłaty zwolnione jest:
- posiadanie szczeniąt do 6 miesiąca życia tj. do czasu odchowu,
- posiadanie psa ze schroniska objętego adopcją lub objęcie dożywotnią opieką psa bezdomnego znajdującego się na terenie Gminy,
- posiadanie suk wysterylizowanych, na koszt posiadacza psa, zwolnienie obejmuje okres 3 lat od sterylizacji,
- posiadanie psów wykastrowanych, na koszt właściciela psa, zwolnienie obejmuje okres 3 lat od kastracji,
- posiadanie psa posiadającego wszczepiony i zarejestrowany chip.
Uchwała w sprawie wysokości poboru opłaty od posiadanych psów na obszarze Gminy i Miasta Lwówek Śląski na rok 2025 ma być omawiana podczas piątkowej sesji – 29 listopada.
On nie ma pojęcia o polityce ani o zarządzaniu. Facebook to fikcja a bycie burmistrzem to reali.
Podatek znieść ale kara za nie posprzątanie psiej k**y 1000 zł i to egzekwować przez straż miejską, na ulicach w parkach i plantach duża ilość ludzi nie sprząta a pośrednio ten podatek opłaca sprzątanie tych k*p
Ja bym poszła tropem naszych zachodnich sąsiadów. Tam, w niektórych landach istnieje obowiązek posiadania worków na psie kupy. Jeśli idziesz z psem, nie masz worków, a dopadnie Cię Ordnungsamt (ichniejsza Straż miejska) z automatu masz mandat.
Sama mam psa, ale nie wyobrażam sobie po nim nie sprzątać.
Jeśli ludzie we Lwówku nauczą się że muszą sprzątać po swoim psie to wtedy można znieść opłatę…a tu osrane za przeproszeniem całe miasto
Burmistrz schodzi do najniżej opłaty od środków transportowych w Polsce, o co chodzi, ze o tym nikt nie mówi ? psy ok, mam nadzieje, ze w kolejnych latach zniosą, ale przedsiębiorcy to priorytet.
Straż powinna kontrolować właścicieli psów na spacerze na terenie miasta, którzy nie posiadają ze sobą woreczków do sprzątania psich odchodów i traktować to jako ewentualny zamiar pozostawienia psiej “kupki”. Jak ma właściciel posprzątać psie odchody będąc nieprzygotowanym ? Rączkami i do kieszeni ? 🙂