Ludzkie kości wykopane podczas remontu. Konserwator wstrzymał prace

0
1348

Po tym, jak robotnicy natrafili na ludzkie kości o znalezisku powiadomiono Konserwatora Zabytków. Ten nakazał wstrzymanie robót i prowadzenie badań archeologicznych.

 

Położone w sercu Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, Radomice to niewielka wieś w gminie Wleń, której historia sięga wczesnego średniowiecza. Pierwsze ślady osadnictwa związane są z obecnością pokładów złota. Choć złoża okazały się niewielkie, po II wojnie światowej, na bazie istniejących kopalni, Rosjanie rozpoczęli wydobycie uranu. Działała tu filia zakładów R1 z Kowar o nazwie “Kopalnia Rud Metali Nieżelaznych Grupa Nr 7”. Jednak ze względu na nieopłacalność eksploatacji, wydobycie zakończono w 1951 roku.

Jednym z ważniejszych zabytków wsi jest zabytkowy kościół filialny pod wezwaniem Świętych Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej. Obiekt wzniesiony w XV wieku, przeszedł przebudowę w ok. 1600 roku oraz w latach 1729–1825. Świątynia zachowała wiele cennych elementów, w tym gotycki tryptyk ołtarzowy z 1461 roku, przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem oraz postaci patronów, autorstwa mistrza Dawida Grossmanna z Jeleniej Góry.

Przez lata kościół w Radomicach poddawany był jedynie doraźnym pracom konserwatorskim. Dopiero w 2025 roku przystąpiono do gruntownej modernizacji systemu odprowadzania wód opadowych. Prace te, mające na celu ochronę fundamentów przed wilgocią. Roboty ujawniły jednak coś znacznie poważniejszego.

Informację o odkryciu Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Delegatura w Jeleniej Górze otrzymał 23 kwietnia 2025 r. a kolejnego dnia pracownicy jeleniogórskiej delegatury byli już na miejscu i przeprowadzili oględziny.

Stwierdzono, że wykop zlokalizowany bezpośrednio przy ścianie kościoła zawierał warstwę przemieszaną z luźnym budulcem nowożytnym oraz materiałem kostnym zalegającym na złożu wtórnym. Z uwagi na wystąpienie kości w późnonowożytnej i współczesnej warstwie przemieszanej, bez układów anatomicznych, nie jest możliwe określenie wieku kości ludzkich. – wyjaśnia Tomasz Wrocławski z delegatury DWKZ w Jeleniej Górze.

Odkrycia okazały się na tyle intrygujące, iż już dwa dni później Kierownik Delegatury DWKZ w Jeleniej Górze wydał nakaz wstrzymania robót prowadzonych w związku z remontem drenażu opaskowego i instalacji deszczowej przy budynku kościoła do czasu uzyskania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych.

– W dniu 07.05.2025 r. wydano pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych. Dalsze ustalenia będą możliwe po zakończeniu badań archeologicznych. – dodaje Tomasz Wrocławski.

Odkrycie to rzuca nowe światło na historię Radomic, sugerując istnienie dawnych pochówków w obrębie kościoła. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie szczątków odkryto i jak są one rozmieszczone. Wiadomo jednak, że dalsze ustalenia będą możliwe dopiero po zakończeniu formalnych badań archeologicznych, które powinny dostarczyć informacji na temat ewentualnych struktur grobowych, chronologii znalezisk oraz ich związku z funkcjonowaniem świątyni i miejscowości, stanowiąc kolejny rozdział w bogatej historii tego miejsca.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj