Lubomierzanie uczcili Dzień Świętego Maternusa

2
1252

Uroczysta msza święta, wioska średniowieczna z kramami, zawody łucznicze, zwiedzanie kościoła, stoiska rękodzielników oraz miejscowe smakołyki, czy sadzenie winorośli, to niektóre z atrakcji dnia świętego Maternusa patrona Lubomierza.

 

Lubomierz – miasto Samych Swoich

Lubomierz to małe senne miasteczko na pogórzu izerskim. Od lat kojarzone przede wszystkim z Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Komediowych. Od niemal ćwierć wieku Sami Swoi są motorem napędowym tego miasteczka. Turyści przyjeżdżają tu głównie w celu odwiedzenia miejsc, gdzie kręcone były kultowe filmy i gdzie, co roku przyjeżdżają najznakomitsi filmowcy.

Historia Lubomierza

Warto jednak pamiętać, iż Lubomierz powstał blisko 750 lat temu i jego bogata, wielowiekowa historia związana jest głównie Klasztorem i siostrami Benedyktynkami, które go założyły.

Pierwsza zachowana wzmianka piśmienna na temat Lubomierza pochodzi z przywileju wydanego przez Henryka IV Juttcie von Liebenthal w 1278 roku, który to przywilej zawierał zgodę na budowę kościoła i klasztoru sióstr Benedyktynek. Trzynaście lat później, w 1291 roku książę Bolko I nadaje osadzie prawa miejskie.

Relikwie świętych w lubomierskim klasztorze

Od czasu powstania klasztoru Benedyktynki gromadziły w nim relikwie świętych. Po sekularyzacji i ich odejściu w 1810 roku opiekę nad zbiorami przejmowały kolejne zakony, aż do 1998 roku, kiedy to Lubomierz opuściły ostatnie z sióstr – Karmelitanki bose.

Skarb w Lubomierzu

Po latach siostry Karmelitanki w rozmowie z proboszczem zasugerowały, że relikwie nadal znajdują się w którymś z poklasztornych budynków. Wówczas rozpoczęły się poszukiwania. Pierwsze 30 relikwii odnaleziono w małej szkatułce w dawnym domu sióstr. Jedna z karmelitanek dowiedziawszy się o odkryciu powiedziała, że zbiór był, co najmniej 10 razy większy. Poszukiwania kontynuowano. Na strychach i nieodwiedzanych dotychczas zakamarkach kościoła i plebani przeprowadzono prace porządkowo – poszukiwawcze.

Księża spodziewali się, że w końcu uda im się odnaleźć relikwie, jednak chyba nie zdawali sobie sprawy z ogromu i wartości znaleziska. Poszukiwania szybko przyniosły efekt. W jednej z wnęk dawnego archiwum parafialnego na plebani znaleziony został stary kufer z, jak się później okazało, bezcennym zbiorem. – 300 Relikwii świętych, w tym relikwii Maternusa, który jest patronem miasta i lubomierskiego kościoła.

Święty Maternus patron Lubomierza

Jego wizerunek zdobi herb Lubomierza. Jest on patronem tego miasta oraz kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przedstawiany jest z trzema infułami lub z kościołem z trzema wieżyczkami symbolizującymi trzy biskupstwa.

Kim był Święty Maternus?

Maternus wspominany 14 września, był apostołem Alzacji, pierwszym poświadczonym historycznie biskupem Kolonii, a także Trewiru i Tongern. Brał udział w synodach w Rzymie i Arleo.

Po śmierci (ok. 328 r.) został pochowany w Trewirze. W 1633 roku jego szczątki zostały przeniesione do katedry kolońskiej i złożone w Kaplicy Maternusa. Tak zwana laska biskupia Maternusa przechowywana w skarbcu katedry kolońskiej jest do dziś wykorzystywana przy ważnych kościelnych okazjach.

Znany ze swej pobożności, olbrzymiej wiedzy i pokory cieszył się zaufaniem wielu władców, którzy zasięgali jego rady w ważnych sprawach. Jest patronem wzywanym w obronie przed gorączką i chorobami zakaźnymi, co dziś w dobie koronawirusa ma szczególny wymiar. Jest także opiekunem winnej latorośli.

Święto patrona

W 2015 roku w Lubomierzu zapadła decyzja o uroczystych obchodach dnia patrona miasta. Od tamtej pory 14 września odprawiana była uroczysta msza święta, po której mieszkańcy w wielkim pochodzie przechodzili z kościoła pw. św. Krzyża do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa. Na czele procesji niesione były relikwie świętego oraz figura Maternusa. Przy kościele stawały kramy rodem z średniowiecza.

Dzień świętego Maternusa patrona Lubomierza

W tym roku po raz pierwszy zmieniona została data uroczystości, które przeniesiono na niedzielę poprzedzającą dzień wspomnień świętego.

W centrum miasta stanęła średniowieczna wioska. Stoiska młynarza, wikliniarza, garncarza, kowala, czy stoisko, gdzie prezentowano średniowieczną broń miały pokazać mieszkaniom jak żyło się setki lat temu. Sporą popularnością cieszyły się także stoiska rękodzielników oraz smakołyki przygotowane przez mieszkańców naszego powiatu.

Nad bezpieczeństwem podczas imprezy czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubomierzu.

Najważniejszą częścią uroczystości była jednak odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa msza święta, po której przeniesiono figurę Świętego z kościoła na rynek.

W niedzielę 13 września każdy chętny miał okazję zwiedzić lubomierski kościół i klasztor w asyście przewodnika.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj