Lubomierz: Narodowe Święto Niepodległości

0
517

Bardzo bogaty program obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaprezentował w tym roku Lubomierz.

W mieście Samych Swoich już od kilku dni na ulicach widać biało- czerwone flagi. Pierwszym akcentem wpisującym się w obchodzoną 101. rocznicę odzyskania niepodległości było uroczyste ślubowanie uczniów rozpoczynających naukę w klasach mundurowych Zespołu Szkół w Lubomierzu oraz odebranie zaświadczeń i certyfikatów przez uczniów klas trzecich, które na lubomierskim rynku odbyło się w środę, 6 listopada.

Tego samego dnia w kościele parafialnym pw. św. Maternusa B.M. w Lubomierzu odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Koncert poprzedził występ lubomierzanki, Justyny Pasternak.

Z inicjatywy druhów z lubomierskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, w słoneczną niedzielę 10 listopada Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP KSRG Lubomierz odbyła Marsz Niepodległościowy na Wysoki Kamień.

fot.: MDP Lubomierz

W poniedziałek, 11 listopada już od wczesnych godzin porannych w mieście czuć podniosłą atmosferę. Punktualnie o godzinie 10 w hali sportowej ZS w Lubomierzu rozpoczął się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz. W turnieju wystartowały cztery drużyny: Kuźnia Lubomierz, Statuje Lubomierz, Dziki Gdańsk i drużyna Janowice Wielkie. 

Główne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maternusa B.M. w Lubomierzu, którą celebrował proboszcz parafii, ksiądz Erwin Jaworski. Po mszy wierni prowadzeni przez poczty sztandarowe przeszli pod pomnik Wdzięczności, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Zgromadzonych powitał Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza. – W dzisiejszych czasach słowa takie jak patriotyzm, miłość do ojczyzny nabrały zupełnie innego wymiaru. Dla najmłodszych pokoleń Polaków, którzy urodzili się w III Rzeczpospolitej, zniewolenie, konspiracja i walka o niepodległość to tematy stricte historyczne. – mówił Burmistrz Marek Chrabąszcz i dodawał: – Dzisiaj, ciesząc się z możliwości jakie daje na integracja europejska, otwarte granice, wolny handel i rynek pracy, możemy w spokoju wypełniać nasze patriotyczne obowiązki. Jednym z nich jest także poszanowanie przeszłości i własnego narodu.
Jak bowiem powiedział Marszałek Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiar życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Niewyartykułowana miłość do ojczyzny przejawia się w nauce, w dążeniu do zdobywania wiedzy, w sporcie, w muzyce, czy szerszej kulturze. Ojczyzna nasza to przede wszystkim wspólnota nas wszystkich, którzy żyjemy tu na polskiej ziemi w naszej gminie. O wielkości Państwa, stanowią bowiem jego obywatele. Inwestując w siebie, odkrywając swoje talenty, kształtując swój charakter, zakładając rodzinę, wychowując dzieci, działając w organizacjach pozarządowych i angażując się w życie społeczne wspieramy naszą ojczyznę.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele: władz Gminy i Miasta Lubomierz z Burmistrzem Markiem Chrabąszczem, Rady Powiatu Lwóweckiego, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół, Ośrodka Kultury i Sportu, Szkoły Podstawowej w Pławnej, MGOPS, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Lubomierz, Przedszkola Miejskiego, Żłobka “Wojtusiowa Kraina” w Wojciechowie.

Mieszkańcy odwiedzający w tym wyjątkowym dniu Lubomierz już po raz kolejny mieli okazję zobaczyć przejazd przez miasto jeźdźców z biało- czerwonymi flagami. To niesamowita inicjatywa, która chyba u wszystkich widzów wzbudzała piękne emocje.

GALERIA

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj