Kupujesz, bądź sprzedajesz samochód?

0
598

Warto pamiętać o obowiązku zgłoszenia sprzedaży lub zakupu auta. Zapomnienie może nas nieco kosztować – od 200 do 1000 zł. Na dopełnienie formalności mamy obecnie 60 dni. Możesz to zrobić przez internet. Taka operacja zajmie kilka chwil.

 

Zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który sprzedał lub darował pojazd innej osobie, a nabycie pojazdu zgłasza jego nowy właściciel.

Jak tłumaczy resort cyfryzacji do realizacji tego obowiązku przez internet potrzeba profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie online swoją tożsamość. Poza profilem zaufanym, pamiętajcie też o przygotowaniu niezbędnych informacji i dokumentów, czyli:

  • danych pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ – jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Informacje te znajdziecie w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna – sprzedaży lub fakturze VAT,
  • danych nabywcy lub zbywcy pojazdu,
  • skanu lub zdjęcia dokumentu potwierdzającego zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży lub umowę darowizny pojazdu.

Jak zgłosić elektronicznie zbycie lub nabycie pojazdu? Oto szczegóły podawane przez resort cyfryzacji:

Krok 1: wejdźcie na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu)

Krok 2: po zalogowaniu się wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony) a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)

Krok 3: system poprosi o odpowiedź na pytanie – co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu. W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknijcie przycisk ,,Wyślij zgłoszenie”.

Krok 4: wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.

Krok 6: podajcie dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

Krok 8: sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanym i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Uwaga! Jest to jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

Usługa jest całkowicie bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane wraz z wpłynięciem pisma do urzędu.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj