Kradł prąd. Grozi mu 5 lat odsiadki

0
1686

Nawet 5 lat w więzieniu może spędzić 51- letni mężczyzna, któremu lwóweccy policjanci postawili zarzut nielegalnego poboru energii elektrycznej.

 

 

Dostawcy energii od lat borykają się z problemem kradzieży energii elektrycznej. Zanim w dobie kryzysu i wysokich cen komuś przyjdzie do głowy podpięcie się do licznika np. sąsiada warto pamiętać, że w wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej w budynku, a to z kolei jest częstą przyczyną pożarów lub porażenia prądem.

Policjanci przypominają, że nielegalne podłączenie się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na sprawcy takiej kradzieży ciąży także obowiązek uiszczenie opłaty za nielegalny pobór energii, której wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

O konsekwencjach karnych kradzieży prądu przekona się 51- latek z Wlenia.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim realizując czynności w związku z przyjęciem zawiadomienia dotyczącego kradzieży energii elektrycznej, zatrzymali 51-letniego mieszkańca gminy Wleń, którego przewieziono do lwóweckiej komendy i przedstawiono zarzut nielegalnego poboru energii elektrycznej.” – wyjaśnia starszy sierżant Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji.

 

 

Warto wiedzieć, że

Kontrola układu pomiarowo-rozliczeniowego (licznika) zawsze jest dokonywana w obecności klienta lub osoby przez niego upoważnionej bądź policji. Kontroler ma obowiązek okazania imiennej legitymacji oraz upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Kontrolę przeprowadza zespół złożony z co najmniej dwóch osób. Wynik opisywany jest na protokole. Kopię protokołu otrzymuje klient. W przypadku stwierdzenia nielegalnego poboru wystawiana jest nota obciążeniowa, obliczana zgodnie z zapisami Taryfy.

Przedsiębiorstwo energetyczne nie jest organem wymiaru sprawiedliwości, dlatego nie ustala winnych. Za potwierdzenie faktu pobierania energii elektrycznej niezgodnie z umową ma prawo obciążyć Stronę umowy opłatą ryczałtową za nielegalny pobór energii. Rozstrzyganie sporów związanych z nielegalnym poborem należy do kompetencji tylko i wyłącznie sądów powszechnych.

Klient może odmówić podpisania Protokołu Kontroli i od razu lub w terminie 7 dni zgłosić do niego zastrzeżenia.

 

 

Jeżeli liczniki znajdują się w częściach wspólnych budynków wielolokalowych, o wyjaśnienie sprawy, można zwrócić się do jego właściciela bądź administratora. Do tych osób należy także kierować ewentualne roszczenia z tytułu poniesionych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w wyniku stwierdzenia nielegalnego poboru energii.

Podejrzewasz kradzież prądu, zgłoś to anonimowo!

“Jeżeli jesteś świadkiem próby manipulacji na urządzeniu licznikowym lub zmian w instalacji elektrycznej budynku, zgłoś to telefonicznie pod numerem 801 404 404” – apeluje Energa.

“Prowadzimy akcję społeczną, która ma na celu przeciwdziałanie kradzieży prądu. Każdy, kto podejrzewa kradzież prądu, może do nas zadzwonić na numer 32 606 06 16. Wszystkie zgłoszenia są anonimowe”. – zapewnia Tauron Dystrybucja

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj