Koniec zbierania nakrętek?

6
4052
zdjęcie poglądowe

Zbiórki nakrętek w Polsce, to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych. Nakrętki zbierane były w szkołach, urzędach, zakładach pracy, a pojemniki na plastikowe nakrętki spotkać można na ulicach niemal każdego polskiego miasta i niektórych wsi. Jednak ta akcja przechodzi do historii.

 

 

W miastach, miasteczkach i na wsiach zbierane były nakrętki. Wymyślona grubo ponad dekadę temu akcja społeczna stała się jedną z największych i najpopularniejszych form pomocy, w zbiórce środków głównie na leczenie i rehabilitację dzieci. Nakrętki zbierali niemal wszyscy.

W skupie za kilogram tego typu plastikowych wyrobów, w zależności od regionu Polski można było dostać średnio od 30-70 groszy. Warto jednak pamiętać, iż na jeden kilogram surowca trzeba było uzbierać od 400- 500 plastikowych nakrętek. Żeby uzbierać tonę wartość tę należało pomnożyć przez tysiąc. To pokazuje, jak wymagająca była ta akcja. Niejednokrotnie wielkim wyzwaniem dla wolontariuszy było miejsce, jakie należało wygospodarować, by móc składować plastikowe nakrętki. Ta akcja powoli przechodzi do historii.

Producenci napojów już z końcem starego roku wprowadzali na rynek butelki zintegrowane z nakrętkami. „Projekt nowego zamknięcia zakłada, że butelka i nakrętka pozostają nierozłączne. Dzięki temu zbierane do ponownego przetworzenia będą całe opakowania, co oznacza, że mniej odpadów trafi do środowiska.” – wskazywała Coca Cola, która już w 2021 r. rozpoczęła stopniowe dostosowywanie swoich linii produkcyjnych w całej Europie do wprowadzenia nowego rozwiązania.

Od nowego 2024 roku wszyscy producenci napojów są zmuszeni do wprowadzania na rynek wyłącznie butelek zintegrowanych z nakrętkami. To efekt zmiany prawa unijnego. Zgodnie z Dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), do lipca 2024 roku wszystkie kraje członkowskie UE zobowiązane są do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek.

Ustawa o Jednorazowych Wyrobach Plastikowych (SUP), ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu jednorazowych wyrobów plastikowych na środowisko. W praktyce oznacza to, że od maja ubiegłego roku niektóre produkty z tworzyw sztucznych zostały objęte zakazem wprowadzania do obrotu.

Ponadto do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych objętych zakazem wprowadzania do obrotu zaliczone zostały patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych, sztućce, w tym widelce, noże, łyżki, pałeczki, talerze, słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego, pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego, kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Poprzez wprowadzenie dyrektywy dotyczącej jednorazowych plastików, Unia Europejska stawia sobie za zadanie przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i promowania bardziej zrównoważonych praktyk konsumenckich. Skutkiem ubocznym tego działania będzie najprawdopodobniej jednak koniec zbierania nakrętek w celach pomocy.

Już wkrótce przy zakupie napojów w plastikowych butelkach będziemy płacili kaucję, którą będziemy mogli odebrać oddając do skupu plastik. Te kroki mają znacząco wpłynąć na ochronę środowiska. Niemniej to również powolny koniec akcji pomagania poprzez zbiórki nakrętek.

6 KOMENTARZE

  1. Najgorsze rozwiązanie jakie można było wymyśleć potwierdza każdy kto lubi spożywać napój prosto z butelki. Korek bardzo przeszkadza co skutkuje ze większość osób i tak jego odrywa.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj