Zespół Pogotowia Ratunkowego z Lwówka Śląskiego został zadysponowany, by pomóc seniorce, która zasłabła przed sklepem.
Pamiętaj, każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka nie możemy go zostawić. Reaguj, jeśli widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność. Nie wpadaj w panikę. Zadzwoń po pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka.
Jak poinformowali nas czytelnicy, do zdarzenia doszło w środowy poranek przed sklepem Netto przy ul. Betleja w Lwówku Śląskim. Seniorka poczuła się źle, zasłabła. Świadkowie zdarzenia zadzwonili po pomoc.
Na miejsce udał się zespół Pogotowia z Lwówka Śląskiego. Po dojeździe okazało się, że pomocy medycznej wymaga 70-letnia mieszkanka tego miasta.
„Podczas badania nie stwierdzono zagrażających jej życiu objawów, ale medycy zaproponowali Pacjentce transport do szpitala celem dalszej diagnostyki, ze względu na stan po zasłabnięciu. Kobieta nie wyraziła zgody na przewiezienie jej karetką na Izbę Przyjęć/SOR, w obecności medyków poczuła się lepiej.” – wyjaśnia Piotr Bednarek – Rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, który dodaje, iż ratownicy przekazali seniorce informację, na co powinna zwrócić uwagę i jeśli będzie się źle czuła, to gdzie powinna się zgłosić po ewentualną pomoc.
Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?
Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:
- Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
- Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
- Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.
- Wykonaj resuscytację lub zastosuj defibrylator.
Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie.
Gdy ktoś oddycha, ale jest nieprzytomny
Zatkanie dróg oddechowych, wychłodzenie, przegrzanie lub urazy mechaniczne mogą zagrażać utratą świadomości poszkodowanego. Jeśli jest on nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej:
- Udrożnij drogi oddechowe przez odchylenie żuchwy. Zdejmij okulary – jeśli je ma.
- Połóż go na wznak i wyprostuj mu nogi.
- Rękę bliżej Ciebie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała, a potem zegnij w łokciu pod kątem prostym. Dłoń powinna być skierowana w górę.
- Drugą rękę zegnij w łokciu i ułóż stroną grzbietową pod policzkiem z przeciwnej strony. Przytrzymaj ją jedną ręką.
- Drugą ręką zegnij dalszą nogę w kolanie i przekręć poszkodowanego na bok, w Twoim kierunku.
- Ułóż kolano, za które przetaczałeś poszkodowanego, pod kątem prostym w stosunku do biodra.
- Regularnie sprawdzaj oddech poszkodowanego aż do przyjazdu karetki.
- Osłoń poszkodowanego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. słońcem lub deszczem.
Jeśli czekacie na pogotowie powyżej 30 minut, odwróć poszkodowanego na drugi bok.
Co robić, gdy poszkodowany nie oddycha?
Poszkodowany stracił przytomność, a jego oddech się zatrzymał? Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.
- Resuscytacja polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Pomiędzy nimi udrażniaj drogi oddechowe. Najpierw ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni. Klęknij z boku, na wysokości jej klatki piersiowej. Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się.
- Użyj defibrylatora, jeśli znajdziesz go w pobliżu. Może być np. w budynku użyteczności publicznej, jak dworzec, lotnisko, urząd, biurowiec.
U dzieci poniżej roku uciskaj mostek na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Używaj do tego tylko 2 palców: wskazującego i środkowego, ułożonych na środku klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.
Ja z duszącym się dzieckiem 5letnim silna alergia gorączka dzwoniąc na 112 niestety kazali sobie znaleźć transport we własnym, zakresie bo:.. oni nie są taksówką od worzenia dzieci…!!!! Taka pomóc otrzymałam śmiech na sali co się dzieje .
Jak byś nie wiedziała starsza kobieta to była. Mój syn jak się dusił miał gorączkę to też latałem do medvity i nie byłem taki chamem jak twój komentarz.jak dziecko twoje ma astmę to się podaje inhalator czy tabletki rozkurczowe na oskrzela bo nie wieże że odrazu tak z minuty na minutę nie wiedziałaś że twoje dziecko ma astmę oskrzelową. Nikomu nie życzę złego
Ceny w Netto kobietę powalily