Kamery przy drodze wojewódzkiej rejestrują przejeżdżające samochody.

2
2780

Przy drogach wojewódzkich w powiecie lwóweckim pojawiły się kamery rejestrujące przejeżdżające samochody. To szersza akcja. Podobne urządzenia można spotkać przy wielu drogach w kraju.

 

Jedno z takich urządzeń zamontowane jest na słupie przy drodze wojewódzkiej 297 w Pławnej Dolnej. Składa się z kamery, nadajnika i podwieszonego do nich akumulatora. Urządzenia rejestruje wszystkie przejeżdżające drogą pojazdy.

Nie jest to jednak ukryta forma pomiaru prędkości, a Generalny Pomiar Ruchu, który stanowi źródło informacji o ruchu drogowym. Pozyskiwane na jego podstawie dane są niezbędne do zarządzania, utrzymania i planowania rozwoju sieci drogowej. Tego typu pomiary realizowane są na drogach krajowych i wojewódzkich. Zliczanie pojazdów wykonuje się co pięć lat.

Na drogach wojewódzkich w naszym regionie realizuje je Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.

Wyniki GPR stanowią podstawę działań o charakterze planistycznym, projektowym i strategicznym w odniesieniu do sieci drogowej, na poziomie krajowym. Zebrane dane są wykorzystywane przy planowaniu rozwoju sieci transportowych oraz tworzeniu i ocenie prognoz ruchu. Dane uzyskane z GPR są kluczowe przy podejmowaniu wielu decyzji, m.in. związanych z ustalaniem priorytetów inwestycyjnych na sieci drogowej, klasyfikacją ciągów drogowych), zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Dane służą również w pracach związanych z utrzymaniem sieci drogowej i w zarządzaniu ruchem. Wykorzystywane są m.in. do planowania koniecznych prac remontowych, przy ocenie projektów organizacji ruchu, obliczaniu przepustowości czy też do określania lokalizacji elementów systemów zarządzania ruchem. Parametry ruchu drogowego określane w ramach GPR dla poszczególnych odcinków sieci drogowej mają też zastosowanie w pracach i analizach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wyniki GPR to także cenne źródło danych do analiz ekonomicznych, oceny efektywności inwestycji i rozliczania poniesionych wydatków.

Przy realizacji GPR 2025 wykorzystamy dane z pomiarów automatycznych i półautomatycznych (prowadzonych w sposób ciągły przez cały rok) oraz dane z pomiarów metodą wideorejestracji (przeprowadzonych w kilka specjalnie wybranych dni w ciągu roku).

Należy zaznaczyć, że pomiary realizowane w trakcie GPR dotyczą wyłącznie zliczania pojazdów przejeżdżających przez dany przekrój pomiarowy oraz określania ich sylwetek. Nie dostarczają one informacji o trasach, jakimi poruszają się pojazdy, w związku z tym na potrzeby GPR nie są rejestrowane numery tablic rejestracyjnych.

Podstawową informacją, którą DSDiK uzysa dzięki pomiarowi ruchu pojazdów, będzie Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR), czyli informacja, ile średnio pojazdów i jakiego rodzaju porusza się w ciągu 24 godzin danym odcinkiem drogi. To jednak nie wszystko. Urządzenie zmierzy średni dobowy ruch w typowe dni robocze (wtorek, środa, czwartek), średni dobowy ruch letni (lipiec, sierpień), średni ruch dzienny (od 6:00 do 18:00), średni ruch wieczorny (od 18:00 do 22:00) oraz średni ruch nocny (od 22:00 do 6:00).

Powyższe wielkości zostaną obliczone w różnych ujęciach, m.in. dla poszczególnych odcinków, klas technicznych dróg, województw, całego kraju.

Kategorie pojazdów, które będą zliczane podczas podstawowego pomiaru ruchu, to:

  • samochody osobowe,
  • motocykle i motorowery,
  • lekkie samochody ciężarowe (dostawcze),
  • mikrobusy,
  • samochody ciężarowe bez przyczep,
  • samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami,
  • autobusy,
  • ciągniki rolnicze,
  • rowery, hulajnogi elektryczne i Urządzenia Transportu Osobistego.

Wyniki pomiaru powinniśmy poznać w połowie 2026 roku.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj