Już cały powiat lwówecki w różowej strefie!

7
4116
uwaga niebezpieczeństwo

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim informuje, iż powiat lwówecki znajduje się już w całości w obszarze objętym ograniczeniami II stopnia.

 

 

Choroba opisana po raz pierwszy w 1920 roku (Kenii, Montgomery). W Europie ASFV pojawił się w Portugalii (1957, 1960) skąd rozprzestrzenił się na kolejne kraje europejskie. Pierwsze ogniska choroby (najpierw u dzików, potem u świń) odnotowano w Polsce w 2014 r. w województwie podlaskim, 800 m. od granicy z Białorusią. Dziś choroby afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenia się w Polsce, a Komisja Europejska powiększa obszary objęte różnymi restrykcjami.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim informuje, że w dniu 21 września 2023 r. ukazało się w dzienniku urzędowym UE ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1799 z dnia 19 września 2023 r. zmieniające załączniki I i II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. L 233 z 21.9.2023, str. 27-81).

 

 

„Na podstawie części II załącznika I powiat lwówecki znajduje się od dnia 22 września 2023 r. w całości w obszarze objętym ograniczeniami II (strefa różowa).” – wskazuje lek. wet. Patrycja Rybczak Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim.

W przypadku wystąpienia choroby u trzody chlewnej lub dzików wyznaczane są obszary objęte ograniczeniami:

  • obszar III – czerwony, wyznaczany przy wystąpieniu ogniska u świń,
  • obszar II – różowy, wyznaczany przy wystąpieniu ogniska u dzików,
  • obszar I – niebieski, tzw. strefa ochronna pomiędzy obszarami II i III, a strefą wolną od choroby.

 

 

Na wszystkich obszarach objętych ograniczeniami występują bardzo duże trudności w obrocie trzodą chlewną. Świnie mogą być wprowadzane na rynek wyłącznie z gospodarstw, które spełniają bardzo rygorystyczne zasady tzw. bezpieczeństwa biologicznego.

W większości krajów wystąpienie choroby doprowadziło do zasadniczych przekształceń w sposobie chowu świń (likwidacja gospodarstw drobnotowarowych, rozwój dobrze bioasekurowanych ferm wielkotowarowych).


7 KOMENTARZE

  1. Po przetłumaczeniu… Chodzi o to aby uniemożliwić małym polskim gospodarstwom handel trzodą. W ten sposób wielkie zagraniczne korpo pozbywają się polskiej konkurencji. Tak samo było z ptasią grypą kiedy niemcy już mieli przygotowane wcześniej transporty drobiu na polski rynek. Ludzie nabierają się na propagandę.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj