Jutro część mieszkańców Lubania zostanie ewakuowana. Saperzy podejmą próbę deflagracji materiału wybuchowego, a więc jego wypalenia wewnątrz bomby. Istnieje jednak ryzyko, że deflagracja może przejść w detonację.
Na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odkryto bombę o wadze 100 kg, która została zrzucona z samolotu. Spadła wbijając się w ziemię na głębokość 3 metrów, gdzie przeleżała 75 lat, aż do teraz, kiedy została odkryta podczas prac ziemnych, które prowadzone są na terenie ośrodka.
Obecnie trwają prace nad budowa potężnego sarkofagu, którym obudowana zostanie wciąż aktywna 100-kilogramowa bomba z czasów II wojny światowej. Bomba posiada dwa zapalniki i jest aktywna, ale jej stan techniczny nie pozwala na transport, dlatego będzie musiała być zneutralizowana w miejscu znalezienia.
– Powstał już wykop obok bomby. Wykonano dwie ściany z Hesco na komorę bomby. Zwożone są również podkłady kolejowe. Na miejscu pracuje ośmiu saperów z Patrolu Saperskiego z Bolesławca. Do prac pomocniczych zaangażowano również dwudziestu sześciu żołnierzy (dziesięciu żołnierzy z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca, jedenastu żołnierzy z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, trzech operatorów z 5 Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego oraz dwóch z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa). Już dziś chciałbym podziękować Dowódcy Patrolu Saperskiego st. chor. sztab. Radosławowi Mazurowi za opracowanie nowej koncepcji neutralizacji bomby, która polegała na zmniejszeniu strefy niebezpiecznej. To spowodowało zwiększenie prac przygotowawczych, wykonywanych przez saperów. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu promień ewakuacji to 300 metrów od miejsca znaleziska – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.
15 grudnia br. podjęta zostanie próba przeprowadzenia deflagracji materiału wybuchowego, a więc wypalenia materiału wybuchowego wewnątrz bomby. Należy podkreślić, że nie można wykluczyć ryzyka, że deflagracja może przejść w detonację. Dlatego konieczna będzie ewakuacja.
15.12.2020 r. (wtorek) w godzinach 6:00-9:00 będzie prowadzona ewakuacja części mieszkańców Lubania.
Ewakuacja dotyczy osób przebywających na terenie sąsiadującym z OSS SG ( w tym ogrodów działkowych ) w promieniu do 300 m.
Z terenu objętego ewakuacją należy usunąć wszystkie pojazdy znajdujące się na wolnym powietrzu. Okna znajdujące się od strony OSS SG należy zabezpieczyć– zakryć np. kocem lub opuścić rolety zewnętrzne.
Osoby objęte ewakuacją mają możliwość skorzystania z transportu, który będzie dostępny przy ul. Kopernika 1 ( koło Specjalnego Szkolnego Ośrodka Wychowawczego ) oraz przy ul. Esperantystów (parking sklepu Biedronka). Ostatni wyjazd autobusów do strefy bezpiecznej będzie o godzinie 8:50. Osoby obłożnie chore mogą pozostać w domu (w pomieszczeniach, których okna nie wychodzą na stronę OSS SG) pod warunkiem przebywania pod opieką.
Osoby potrzebujące pomocy przy ewakuacji oraz osoby wymagające transportu medycznego proszone są o kontakt – w dniu 14.12.2020 r. w godz. 7:30 – 14:00 – pod numerem telefonu 75 646 44 27 z Piotrem Sajdą, pracownikiem Urzędu Miasta Lubań. W dniu 15.12.2020 r. telefon 75 646 44 27 będzie czynny od 7:30 do czasu odwołania ewakuacji.
15.12.2020 r. w godz. 9:00-16:00 lub do odwołania w promieniu 500 m od Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, ul. Wojska Polskiego 2 będzie obowiązywał zakaz przebywania osób na wolnym powietrzu.
Rozpoczęcie ewakuacji oraz jej zakończenie będzie ogłoszone na terenie zagrożonym przez megafony. W godzinach 9:00-16:00 specjalistyczne służby będą neutralizować niewybuch. Przewidywany czas trwania akcji planowany jest do godz.16:00 lub do odwołania.
-/ eLuban.pl / Luban.pl /-
Nie chcecie bomb? Nie chcecie wojen? No to olejcie wojsko i służbę wojskową! Ale wszyscy!