Jest pozwolenie na zrzucanie ścieków do rzeki Kwisy

40
6546

Niemieszczące się w sieci kanalizacyjnej ścieki mogą już trafiać do rzeki Kwisy. O zgodę na zrzuty wnioskował burmistrz Świeradowa- Zdroju. Jeszcze pachnące świeżością pozwolenie obowiązuje do końca 2026 roku.

 

 

Od dobrych kilku lat Świeradów- Zdrój ma problem z kanalizacją. Niemal każdorazowo przy większych opadach deszczu niemieszczące się w sieci ścieki wybijają na ulice, podnoszą się pokrywy studzienek a na asfalcie pojawiają się fekalia. Rządzący miastem od lat burmistrz Roland Marciniak, żeby „rozwiązać” problem, żeby go nie było widać na ulicach w centrum, wpadł na pomysł, by w sytuacjach awaryjnych, niemieszczące się w rurach ścieki zrzucać wprost do rzeki Kwisy. W tym celu wystąpił o pozwolenie wodnoprawne na budowę przelewu burzowego oraz dokonywanie nim zrzutów.

Burmistrz Roland Marciniak stosowne pozwolenie otrzymał. Decyzja wydana dla Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój przez Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim z dnia 26 sierpnia 2020 roku zawierała udzielenie pozwoleń wodnoprawnych m.in. na wykonanie przelewu burzowego oraz usługę polegającą na awaryjnym odprowadzaniu wód opadowych i roztopowych do rzeki Kwisy. Mając taką decyzję w ręce burmistrz mógł przystąpić do budowy przelewu burzowego przy ulicy Bocznej. Ten miasto kosztował ok. 100 tysięcy złotych.

Sprawę niejednokrotnie opisywaliśmy na stronach Lwówecki.info. Proekologiczne działania władz były szeroko komentowane przez czytelników. Swoje odbicie miały także w codziennych rozmowach mieszkańców. Społeczne niezadowolenie nie pozostawało bez echa.

 

 

Wówczas też szybko okazało się, że z przelewu nie można korzystać, bo dopatrzono się, że decyzja wydana przez Dyrektor Wód Polskich z Lwówka Śląskiego zawierała wadę prawną. Pojawiła się obawa, że przelew stanie się pomnikiem, bo budowla sama w sobie mogła istnieć, ale nie można było dokonywać nią zrzutów nieczystości.

Burmistrz Marciniak jednak nie odpuścił. W październiku 2022 roku ponownie zwrócił się do Wód Polskich z wnioskiem o wydanie nowego – bez wady prawnej – pozwolenia na możliwość odprowadzania ścieków z kanalizacji ogólnospławnej istniejącym już przelewem do rzeki Kwisy. I takiego pozwolenia Wody Polskie udzieliły, o czym możemy dowiedzieć się z wydanej decyzji, z której wynika, iż Gmina Świeradów- Zdrój może wprowadzać ścieki z kanalizacji ogólnospławnej (stanowiące mieszaninę wód opadowych lub roztopowych ze ściekami komunalnymi) istniejącym przelewem burzowym do rzeki Kwisa w przewidywanej ilości:

Q max. s = 0,095 m3/s [ 95 litrów ]
Q śr. d = 87,50 m3/d [ 87.500 litrów]
Q dop. r = 1140,0 m3/r [ 1.140.000 litrów ]

Średnio rocznie takich zrzutów Miasto może wykonać nie większej niż 10. A pozwolenie obowiązuje na czas określony, tj. do dnia 31 grudnia 2026 roku. Efekt końcowy łatwo tu sobie wymnożyć.

Pani dyrektor Wód Polskich w uzasadnieniu swojej decyzji wskazuje, iż burmistrz planuje działania zmierzające do docelowego rozdzielenia kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację rozdzielczą sanitarną i deszczową do roku 2027. Planuje także budowę zbiorników retencyjnych dla wód opadowych oraz roztopowych. Dlatego to świeże pozwolenie obowiązuje tylko do końca 2026 roku.

 

 

Tu warto przypomnieć słowa burmistrza sąsiedniej gminy, gminy Mirsk, który podczas lutowej sesji rady miejskiej, kiedy to radni zdecydowali o wystosowaniu do władz Świeradowa- Zdroju apelu o zaprzestanie zrzucania nieczystości do rzeki wskazywał, iż z rozwiązaniem problemu będą musiały się zmierzyć już nowe, wybrane w wyborach w 2024 roku władze uzdrowiskowego miasteczka.

„W mojej ocenie patrząc na procesy inwestycyjne to dzisiaj powinny się zacząć prace projektowe, które byłyby w jakimś stopniu, że tak powiem usprawiedliwiające, że coś się robi, no nie. Według pani dyrektor [red. PGW Wody Polskie w Lwówku Śląskim] nie ma takiej wiedzy, ale też wie, że żadnych takich działań nie poczyniono, bo żadnych uzgodnień w tej kwestii z Wodami Polskimi żadna firma projektowa nie robiła. Prawdopodobnie jest to trwanie w takim stanie … pewnie do wyborów. Wtedy albo jest to zmartwienie nowych władz, albo stare się wtedy wezmą do działania” – wyjaśniał Andrzej Jasiński burmistrz Mirska.

W świetle decyzji nie powinny już nikogo dziwić ścieki wpływające do rzeki Kwisy przelewem burzowym zlokalizowanym przy ulicy Bocznej w Świeradowie- Zdroju. W całej tej sprawie zastanawia nas mocno kto i w jaki sposób będzie kontrolował, czy Miasto tych nie wypuściło tam znacznie więcej?

 

Poniżej udostępniamy decyzje

 

40 KOMENTARZE

  1. No i po tej decyzji ja też id dziś dokonuje zrzutu ścieków że swojego szamba do rzeki a mam blisko w razie kontroli będę się podpierał we decyzja inni mogli to ja ci nie mogę supcio parę stówek rocznie zaoszczędzę

  2. No to teraz za każdym razem jak będzie taki zrzut ścieków róbmy zdjęcia i wystawiamy na wszystkie profile i strony społecznościowe reklamując Świeradów niby Zdrój i piszmy że w całym mieście ulicami płynie gówno że trują całą okolicę i nie warto do nich przyjeżdżać zróbmy kampanię zniechęcająca turystów do odwiedzania tego śmierdziucha

  3. Pytanie mam do Pani Dyrektor Edyty Wilczackiej, która podpisała dezcyję – zezwolenie na zrzut ścieków. Ja pani dyrektor zamierza wyegzekwować tą decyzję, skoro nie nałożyła pani na gminę obowiązku zainstalowia monitorongi i licznika ? Taki obowiązek jest niezbędny, bo inaczej w 2025 dostanie pani pismo od Rolanda Marciniaka , że nie ma pieniędzy, że nie poradził sobie , że on tylko 2 razy spuszczał te ścieki i nie wyczrapał limitu itd. itp. wymówki ,z których ten czlowiek jest znany nam wszystm i że prosi o wydłużenie terminu o kolejne lata .No chyba że będziemy mieli innego burmistrza, to wtedy sprawę zalatwi szybko się załatwi. No chyba ,że będziemy mieli innego dyrektora Wód Polskich, bo Pani Edyta Wilczacka nie dość że jest łatwowierna, to nie potrafi też zadbać o czystość rzeki Kwisy. Na dodatek wzbudza prawdziwe oburzenie społeczne wśród mieszkańców znad Kwisy. Pani Edyto, może już czas poszukać sobie innego, mniej odpowiedzialnego zajęcia ? Z zarządzaniem czystością rzeki Kwisy to pani sobie nie poradziła. I aż dziwne, że piszę te słowa po katastrofie ekologicznej na Odrze. A Kwisa to dopływ Bobru, a Bóbr to dopływ Odry. Jak znów będą tam problemy, to już wiemy kto pozwolił na spływ nieczystości z Kwisy.

  4. ~Mirsk akurat ma rację! Trzeba zrobić kampanię anty świeradowską,po prostu zniechęcać ludzi do udziału w tym procederze, niech odwiedzi ich chociaż odrobinę mniej ludzi to już jest coś.to jest mniejszy zarobek dla przedsiębiorców, mniejszy wpływ do budżetu miasta. Powietrze owszem beznadziejne w Mirsku, ale w okresie grzewczym a gówno płynie cały rok.

  5. Mam pytanie co kierowało panią dyrektor że pomimo tylu protestów , katastrofie ekologicznej na Odrze wydała takie pozwolenie? Trzeba powiadomić odpowiednie służby a powinien to zrobić Zwiazek Gmin Kwisa. To jest peszczelne w stosunku do mieszkańców gmin leżących nad Kwisą. Jeżeli pani nie ma rafleksji to może pani zwierzchnicy będą ja mieli. Jakim prawem są wydawane pozwolenia na kolejne inwestycje w Szambo Zdrój,?

  6. A czy nie warto zapytał skąd się wziął ten problem? Jak pamiętam to już ma początku lat dwutysięcznych istniał przelew burzowy, oczywiście nielegalny na wysokości pizzerii na 11 Listopada. Zamknięty został przez Burmistrza Szereniuka. O pojawiły się problemy. Potem niby rozbudowywano kanalizację, ale nie rozdzielano jej od wód opadowych. Kolejne przyłączane hotele i apartamentowce pogłębiły tę degrengoladę. Czy tej decyzji nie sposób zaskarżyć,!?

    • Ty to masz wiedzę w tym temacie ho ho. Wiesz od ilu lat te ścieki są zrzucane do kwisy? Nie tylko Świeradów zresztą to robił i robi. W każdej pipidówie po kolei do samego jeziora złotnickiego takie nielegalne zrzuty się odbywały łącznie z gryfowską oczyszczalną ścieków. Teraz zmienia się to tylko tyle że będzie legalny zrzut.

  7. Ja tam się na tym nie znam, ale czy taka decyzja to nie jest przestępstwo przeciwko środowisku. Bo to jest jakieś mocno podejrzane, że w 2023 roku taką decyzję można wydać. To nie może być legalne. Ja rozumiem, że ktoś ma stary przelew i nie stać go na jego zamknięcie. Ale taka bogata gmina nie ma prawa takich rzeczy robić

  8. Jestem za róbmy zdjęcia i na strony społecznościowe niech turyści się dowiedzą przekazujcie też znajomym z Polski jak będą pytać o noclegi w Świeradowie co jest robione w tym mieście i jak trują rzekę

  9. Nie szambo zdrój tylko niestety szambo złotnickie I lesnianskie nie mówiąc już o ekosystemie to realne zagrożenie życia ludzi korzystających z tych odstojnikow szamba bo już trudno nazwać to jeziorem do tego dochodzi patola rolników płukajacych zbiorniki po randapie w kwisie i jej dopływach

  10. Zwróćcie uwagę na rolników co oni oddają do wody bo to drugi problem po Swieradowie ale oni nie mówię że wszyscy nie widzą problemu taki relikt po prl przecież rzeka zawsze miała różne kolory z fatmy i gdzie zrzucic odpady do rzeki

  11. Apel do wszystkich potencjalnych kuracjuszy b. uzdrowiska!
    Przed przyjazdem, w nasze przepięknej urody Góry Izerskie pamiętajmy, że włodarze tego uroczego (jeszcze!) miasteczka, nie gwarantują swym sąsiadom, dzięki m.in. Waszym pobytom, własnego bezpieczeństwa biologicznego etc. A może, wobec tego, może Szklarska?, również Izery! Pozdro…

  12. A mnie zastanawia załączona do wniosku „Decyzja Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim z dnia 28.01.2022 roku, znak WR.ZZŚ.3.4140.3.2021.MD ustalająca, iż przedmiotowe zamierzenie nie koliduje z celami środowiskowymi i wymaganiami jakościowymi dla wód” może warto jeszcze to sprawdzić? Coś tam jest nie tak w tym urzędzie, może warto to nagłośnić, zawiadomić inne media typy TVNUWAGA? Przecież to jest jakiś cyrk! Po sytuacji na Odrze Wody Polskie nie zrobiły nic! Ktoś poniósł za to odpowiedzialność? Taka katastrofa a urząd dalej wydaje takie pozwolenia!

    • Ocenili, że nie koliduje. I wszyscy szczęśliwi. Jak takie g…o może nie kolidować? Zupełny brak kompetencji tego urzędnika co stwierdził takie brednie.
      Roman masz rację, ta decyzja jest chyba tu najistotniejsza. Poprosimy o wrzucenie tej decyzji jako uzupełnienie artykułu.

    • Panie Romanie!TVN to już tu dawno byliby gdyby burmistrz i rada miejska była z PiS.Ale tak to jest z pseudo,, wolnymi europejskimi mediami! Przykład Warszawy! A w SWIERADOWIE inwestorzy to osoby powiązane z tymi sądami i wolnymi mediami

  13. Ja tez chce pozwolenie na zrzut sciekow do rzek a co moje sa male ilosci i na pewno nie stwarzaja takiego zagrozenia dla srodowiska! Po co szamba, przydomowe oczyszczalnie, oczysczalnie? Rzeki sa najlepszym oczyszczaczem _ wszystko plynie daleko, a kolo domu czysto. A co tam w Baltyku lepiej ryby urosna, a w Oceanie to moze beda jeszcze wieksze. Po co nam taka ochrona srodowiska, co z rzek pozwala robic szamba, a z bylych kopalni smietniki niebezpiecznych odpadow.

  14. Dyrektor (lol) była kiedyś vice burmistrzem Gryfowa (za rządów Olgierda, który ja ściągnął), odeszła (uciekła ze stanowiska) przypadkowo (lol) i nikt jej nie pomagał (lol) na stanowisko zastępcy dyrektor wód.
    Potem została dyrektorem (lol) i pokazuje swoje kompetencje wiedzę i odpowiedzialność dla dobra nas wszystkich.

  15. Proponuję wszystkie opłaty za nieczystości z Mirska i Gryfows i koszty oczyszczalni w Gryfowie przekazać do spłacania burmistrzowi Świeradowa i tej pani ze Lwówka skoro nie ma to wpływu na rzekę ,to niech Świeradów z horrendalnych zysków płaci i jako mieszkaniec zlewni Kwisy nie zgadzam się na zrzuty

  16. Swieradow Gnój. To będzie odpowiednia nowa Nazwa.
    Warszawka płaci za pozwolenia,działki a gruby jest tylko wykonawcą.
    Taki syf to mogą w tym kraju zablokować tylko instytucje europejskie.
    Gratulacje dla Pani kierownik która przecież pochodzi ze Swieradowa.

  17. Jak Burmistrz Świeradowa taki zaradny to niech teraz oczyści jeziora Złotnickie i Leśniańskie bo zrobił z nich odstojniki swojego szamba Dopiero marzec a woda jest brunatna i kwitną glony a co będzie latem. Kasę tłucze a ścieki na innych wylewa

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj