Jest oświadczenie Wód Polskich ws. zrzutów ścieków do Kwisy

27
3579

Najwyraźniej niezadowolenie społeczne, siła opinii publicznej, w tym apeli podejmowanych przez kolejne samorządy skłoniła Wody Polskie do tłumaczenia się z wydania decyzji na zrzut nieczystości do rzeki Kwisa.

 

 

Problemy związane z kanalizacją w Świeradowie- Zdroju to nic nowego. Te trwają od lat. Burmistrz mówi, iż to, co dziś obserwujemy na ulicach, to wynik wieloletnich zaniedbań. Jednak nie dodaje przy tym, iż to on od 16 lat sprawuje władzę w tym mieście. Wody Polskie tłumaczą, że decyzja została wydana na wniosek Burmistrz Marciniaka i jest zgodna z prawem.

W dniu wczorajszym redakcja Lwówecki.info otrzymała prośbę o opublikowanie oświadczenia wydanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, co niniejszym czynimy:

Oświadczenie Wód Polskich RZGW we Wrocławiu dotyczące przelewów burzowych w Świeradowie-Zdroju

 

 

Publikujemy stanowisko Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w sprawie przelewów burzowych i wód opadowych, trafiających do rzeki Kwisy w Świeradowie-Zdroju w województwie dolnośląskim. Teren jest administrowany przez Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim.

1. Wody Polskie Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim dostrzegają ogromny problem polegający na nielegalnych zrzutach ścieków do odbiorników w tym do rzeki Kwisy i podejmują wszelkie możliwe działania oraz czynności zmierzające do jego szybkiego zlikwidowania w zakresie przyznanych kompetencji i zadań.

2. Część sołectw w gminach Świeradów-Zdrój, Mirsk, Gryfów Śląski czy Leśna nie posiada zbiorczej sieci kanalizacji i nie są do niej podłączone gospodarstwa jednorodzinne. Porządkowanie gospodarki ściekowej jest jednak zadaniem własnym gminy, zatem to na samorządzie spoczywa odpowiedzialność za realizację zadań w tym zakresie.

b Prawidłowe działanie przelewów burzowych chroni mieszkańców miasta przed zagrożeniem sanitarnym. W czasie intensywnych opadów deszczu lub roztopów do kanalizacji dostają się olbrzymie ilości wody. Jej nadmiar może powodować wylewanie się ścieków przez włazy kanałowe na ulice, cofanie się ścieków do budynków i ich zalewanie. Z taką sytuacją incydentalnie mamy do czynienia w Świeradowie-Zdroju.

czytaj: Jest pozwolenie na zrzucanie ścieków do rzeki Kwisy

 

b Istniejące systemy odprowadzania ścieków mają wiele lat, a ich kluczowe punkty zlokalizowane są w rejonach o najstarszej, zwykle zabytkowej zabudowie. Uniemożliwia to często modernizację w oczekiwanym i optymalnym zakresie. O ile stan techniczny obiektów jest dostateczny, to parametry hydrauliczne nie do końca odpowiadają współczesnej sztuce inżynierskiej oraz wymaganiom prawnym.

5. Przelewy burzowe powinny być tak zaprojektowane, aby spełnione było obligatoryjne kryterium ochrony wód przed zanieczyszczeniami, wyrażone dopuszczalną liczbą zrzutów burzowych w ciągu roku nie większą niż 10, przy zapewnieniu jednocześnie stabilnego hydraulicznie odpływu do części sieci położonej poniżej przelewu. Są urządzeniami, które w sposób samoczynny odprowadzają do odbiornika – na przykład rzeki – nadmiar wody deszczowej, w wyjątkowych przypadkach częściowo zmieszanej z oczyszczonymi ściekami.

6. Burmistrz Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój wystąpił do Wód Polskich z wnioskiem w sprawie wydania decyzji ustalającej, czy odprowadzanie ścieków z przelewu burzowego kanalizacji ogólnospławnej wylotem do odbiornika, tj. rzeki Kwisy, nie koliduje z celami środowiskowymi dla wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód.

 

 

7. Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, a co za tym idzie zebraniu obszernego materiału dowodowego, Dyrektor Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim orzekł w decyzji z dnia 28 stycznia 2022 r., że dopuszczenie wprowadzania do wód ścieków z przelewów burzowych komunalnej kanalizacji ogólnospławnej, na warunkach określonych w art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo wodne w tym przypadku, nie koliduje z celami środowiskowymi dla wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód.

8. Na każdym etapie prowadzenia postepowań były publikowane stosowne ogłoszenia przez Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim w BIP Wód Polskich RZGW we Wrocławiu. W przypadku postępowania o wydanie pozwolenia wodnoprawnego obwieszczenie zostało także podane do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie dokumentu na tablicy ogłoszeń Gminy Świeradów-Zdrój. Na każdym etapie postępowania był umożliwiony dostęp do sprawy oraz zapoznanie się z materiałem dowodowym przez opinię publiczną i zajęcie stanowiska.

9. Wydanie przedmiotowych decyzji pozwala na kontrolowanie ilości i jakości zrzutów zgodnie z przepisami prawa, co wobec poprzedniego stanu stanowi pozytywną zmianę. Uruchomienie przedmiotowego przelewu burzowego jest rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ w obecnej sytuacji nie było innego rozwiązania technologicznego, aby rozwiązać problem w tej miejscowości i móc go kontrolować zgodnie z przepisami prawa.

10. Decyzja dla planowanego przelewu burzowego jest decyzją poprzedzająca wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Na podstawie przedstawionego materiału dowodowego przelew burzowy umożliwi podział strumienia ścieków ogólnospławnych na dwa strumienie w ściśle określonych i żądanych proporcjach: odpływ do oczyszczalni ścieków, odpływ kanałem burzowym do odbiornika maksymalnie do 10 razy w roku. To wyeliminuje występujące obecnie przy deszczach nawalnych podtopienia przepompowni, lokalne wylania z jej zbiornika na powierzchnię oraz zabezpieczy oczyszczalnię ścieków w Świeradowie-Zdroju przed okresowymi przeciążeniami.

11. Burmistrz Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój wskazał podjęte działania naprawcze oraz minimalizujące, docelowo rozdzielające kanalizację ogólnospławną na kanalizację rozdzielczą sanitarną i deszczową oraz budowę zbiorników retencyjnych dla wód opadowych oraz roztopowych. Efekt ekologiczny dla zaplanowanych inwestycji musi zostać osiągnięty do końca 2027 roku w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej, modernizacji sieci kanalizacyjnej, likwidacji oczyszczalni ścieków, modernizacji gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków oraz rozdzielenia kanalizacji ogólnospławnej na sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, tam gdzie będzie to możliwe.

12. Takie działania są zgodne z ustawą Prawo wodne oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.

W naszej skromnej ocenie tłumaczenia te nie wnoszą do sprawy nic wartościowego. Trudno nam się zgodzić, ze wskazanymi w pkt. 7 twierdzeniami, że zrzuty takie nie kolidują z celami środowiskowymi dla wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód. A wszystkich, którzy tak twierdzą zapraszamy na szklaneczkę wody, która po deszczu będzie smakowała wybornie. Żenujące wydają się nam być zapewnienia (pkt. 8) o udziale społeczeństwa w postępowaniu. Publikowanie ogłoszeń na stronach BIP Wód Polskich jest tak samo transparentnym działaniem, jak wywieszone ogłoszeń na tablicy w świeradowskim urzędzie. Dziś Wody Polskie znają adresy do mediów, by przesłać oświadczenie z tłumaczeniami, a przy wydawaniu tak ważnej decyzji dla mieszkańców i środowiska w całym regionie ani Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu, ani dyrektor oddziału w Lwówku Śląskim adresu np. do Lwówecki.info jakoś nie potrafili znaleźć.

No cóż, przyszło nam żyć w kraju, w którym zakazuje się palenia w kominku, a jednocześnie zgodnym z prawem jest puszczanie ścieków do rzeki. Ekologia+

27 KOMENTARZE

  1. Ja też już zrobiłem sobie przelew burzowy z szamba do rzeki i niech mi tylko ktoś podskoczy w sądzie dam przykład ze Swieradowa iż taka praktyka jest legalna i zgodną z prawem.

  2. Pogratulować Wodom Polskim z Wrocławia znajomości miejscowych realiów. W Świeradowie nie ma sołectwa . Państwo Wilczacka i Marciniaka próbują zamieścić sprawę pod dywan. Oświadczenia napisane jest ich słowami i daje odpowiedzi na żadne pytania dotyczące tej sprawy. Ale ich punkt widzenia ,może jest zgodny z prawem, ale jest nieakceptowalny społecznie. Jak matka słabo zajmuje się dzieckiem to, też jest legalne, ale nieakceptowalne społecznie. No cóż, to kompromitujace oświadczenie niczego nie załatwia. Ww. decydenci nie czują się odpowiedzialni za Kwisę jak matka czy ojciec . Ale my się czujemy

  3. Czyli wszystko “jasne” ! Wody Polskie stwierdzają, że czysta woda to zadanie gminy (miasta), burmistrz stwierdza, że są to zaległości wieloletnie (16 lat burmistrzem) – no i wszyscy się rozgrzeszyli. Zbyt często w naszym kraju stosuje się zasadę: KTO PIERWSZY RANO WSZTANIE – TEN RZĄDZI. Powstaje z tego totalny bałagan jak choćby to, że mamy w Polsce tylko 1% czystych wód. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy, którzy płacą podatki, a po tym mają płynące po większym deszczu fekalia, którymi raczy się przyjezdnych kuracjuszy – no bo przyjechali do podratowania zdrowia ! Niech nikt z decydentów nie używa określenia, Świeradów Zdrój to uzdrowisko – bo to zwykła bujda i nikt nie próbuje tego zmienić !

  4. Argumentacja jak za dawnych lat. Rzeczywiście – czuć wielkość. Zastosowany relatywizm w uzasadnieniu
    stanowiska Wód Polskich przez – nomen omen – Zarząd Zlewni w Lwówku Śl., ma się nijak do bulwersującej lokalną społeczność zgody na zrzut ścieków do Rzeki Kwisy z kanalizacji ogólnospławnej
    w mieście Świeradów. A punkt siódmy to majstersztyk. Ciekawe kto i w jaki sposób będzie liczyć ilość zrzutów, na które jest pozwolenie do końca 2026 roku. ??? Uwaga, bo łatwo się pomylić i co wtedy?

  5. To jest faktycznie najbardziej w tej całej sprawie ciekawe !!!!! Kto i w jak sposób sprawdzi zgodność zachowania się gminy z wymogami tej decyzji ? Ile było zrzutów, jaka była ilość tych ścieków, jaki był ich skład chemiczny ? No chyba , że z góry wiadomo, że nikt, bo to nieważne. A dlaczego najbogatsza gmina w regionie ma czas na zrobienie porządku z tym przelewem do 2027 ? Jeżeli to jest sprawa tylko i wyłącznie kryzysowa, to okres jednego roku byłby tu jak najbardziej na miejscu. 16 lat ten cały Rolex miał na uporządkowanie tej sprawy i chyba dopiero jego następca to zrobi

  6. Nie widzę problemu stowarzyszenie na rzecz ochrony środowiska powinno założyć monitoring wizyjny przelewu i już można go kontrolować odnośnie składu chemicznego wylewanych nieczystości to większy problem ale i tu pewnie by się zaradziło. A ekologów w Polsce jest bardzo dużo non stop protestują o większe pierdoły a tu cisza gdzie są ci ekolodzy no chyba że ta sprawa jest za mało medialna

  7. W ostatnim miesiącu było już około 5 zrzutów… to powiedzcie mi ile wyjdzie w ciągu roku ????? Napewno nie 10 trzeba każdy zrzut nagrywać i przy 11 już interweniować u decyzyjnych

  8. Burmistrz Marciniak powinien zwrócić się o pomoc do Trzaskowskiego ,On ma doświadczenie z ściekami.Wydawanie pieniędzy na ,,studium”,jak się w rzeczywistości okazało zbędne,powinno zasilić ten palący problem a właściwie płynący!

  9. „ 11. Burmistrz Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój wskazał podjęte działania naprawcze…

    Efekt ekologiczny dla zaplanowanych inwestycji musi zostać osiągnięty do końca 2027 roku w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej, modernizacji sieci kanalizacyjnej, likwidacji oczyszczalni ścieków, modernizacji gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków oraz rozdzielenia kanalizacji ogólnospławnej na sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej…

    … tam gdzie będzie to możliwe”

    Poezja

  10. To jest kpina! Tylko potwierdza, że ta pani nie powinna pełnić powierzonej jej funkcji. Proszę podać jak jest monitorowane: ilość zrzutów, jakość zrzutów, objętość zrzutów! Skoro nie ma to wpływu na jakość wody, to po co budować szamba i oczyszczalnie? Jeszcze 30 lat temu jezioro Złotnickie nie kwitło. Burmistrz Szamba Zdrój kpi sobie i z decyzji i pism niby oburzonych gmin. 16 lat nie zrobił NIC! NIC przeliczcie nawet bez turystów ilość ścieków wywożonych z szamb. To jest sprawa dla NIK lub prokuratury.

  11. Pamiętam, że jak ruszono starą instalację kanalizacyjną, burzową to zaczeły się cyrki. Coś spierdzielili, zasypali poniemiecką instalacje, która działała. Teraz nic tam nie działa. Jest więcej budynków, mniej drzew więc woda spływa gwałtownie. Więcej hoteli to więcej turystów a co za tym idzie ścieków. Wstyd dla burmistrza za to że nie pomyślał o oczyszczalni ścieków, przecież Świeradów to nie jest biedne miasto. Wstyd że jest nastawiony tylko na profity. Nie podoba mi się to co zrobiono ze Świeradowem. Na sranie te wieże, co ludzie przyjeżdżają oglądać stal i beton. Jak wyjadą gondolą na Stóg to są dopiero widoki. Są fajne szlaki, jest trasa rowerowa nie jedna, dobre knajpki. Zadbać o kanały, o połączenie z Gryfowem Śląskim,Jelenią Górą, Szklarską Porębą, Lubaniem. To wstyd by ludzie w niedzielę nie mogli wyjechać z miasta i do niego się dostać. Zwłaszcza kuracjusze przyjeżdżający pociągami do. To kpina poprostu. Dlaczego w mieście nie ma basenu, takiego z prawdziwego zdarzenia. Może niech tym się burmistrz zajmie a nie deweloperką i kasą. Niech rozwiazuje problemy mieszkańców, a nie problemy inwestorów.

  12. No właśnie, macie rację. Dlaczego Wody Polskie stosują zasady uprzejmości wobec najbogatszej gminy w regionie, jaką powinny zastosować do najbiedniejszej ? Przecież nikt by się nie odezwał gdyby to był faktycznie stary przelew w Pcimiu Dolnym, gdzie nie ma tylu hoteli i apartamentowców. Tu chodzi o rozwój kosztem niszczenia zasobów przyrodniczych, które przyciągają turystów. Czy ktoś zapytał tego króla Szambo Zdroju, ile nieruchomości przyłaczonych z burzówką do kanalizacji sanitarnej zidentyfikował podczas swojego 16 – letniego panowania a ile ich odłączył? To są ważne pytanie . Może ktoś o to w końcu zapyta Złotoustego o twarde dane czyli liczby, bo tych Izerskich Opowieści z Mchu i Paproci by Roland Marciniak już nie kupujemy. A Wody Polskie ciągle tak!!!

  13. Kadry z instytucji Wody Polskie…
    Niby wykształceni i niby ODPOWIEDZIALNI rozpatrują sprawe skrupulatnie, uczciwie(!!!) i świadomie wydają zgode świadomie wydaja zgodę na zrzut GÓWNA!!!!

  14. do ekolo
    ludzie którzy SĄ zamieszani w całą tą sprawe w 90% są związani z innymi opcjami politycznymi niz PiS!
    Zacznijmy od władz miast, Starostów, Wody Polskie (Lwówek) potem Związek Miast Kwisa itp
    A tak naprawde to co robi Prokuratura i NIK w tej sprawie????!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj