W odpowiedzi na interpelację Posła Arkadiusza Sikory (Nowa Lewica) Zarząd Województwa Dolnośląskiego wyjaśnia sprawę wyrobiska Rakowiczki, gdzie mają być składowane odpady.
Poseł Arkadiusz Sikora z Nowej Lewicy był jednym z uczestników spotkania z mieszkańcami gminy Lwówek Śląski, które odbyło się jesienią w Kotliskach. Po spotkaniu zapowiedział, iż będzie drążył temat starając się nie dopuścić do zwiezienia do dawnego wyrobiska pokopalnianego Rakowiczki w Rakowicach Małych tysięcy ton odpadów. Właśnie otrzymał on odpowiedź Zarządu Województwa.
Obszerne pismo szczegółowo wyjaśnia kolejne kroki podejmowane w tej sprawie przez zarząd. Nie brakuje w tej odpowiedzi przywołań przepisów prawa, w ramach których mógł poruszać się zarząd. Poseł Sikora otrzymaną odpowiedź komentuje jednak krótko:
„Jak widzę, czytając odpowiedź na moją interwencję, obecny Zarząd Województwa Dolnośląskiego, w którym rządzi PiS oraz Bezpartyjni Samorządowcy, nie ma zamiaru odstąpić od wydanej decyzji. W tym wypadku, tylko zmiana władzy w Dolnośląskim Sejmiku Wojewódzkim może spowodować zmianę tej niekorzystnej dla mieszkańców decyzji.” – napisał w mediach społecznościowych poseł Arkadiusz Sikora.
Poniżej przytaczamy całą treść odpowiedzi, jaką na zadane pytania od Zarządu Województwa Dolnośląskiego otrzymał parlamentarzysta:
Odpowiadając na interwencję poselską z 14 grudnia 2023 roku w sprawie sposobu rekultywacji i zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych wyrobiska „Rakowiczki” w Rakowicach Małych, wyjaśniam, co następuje.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego decyzją NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS-Z.I.7244.4.2023.KZ, udzielił Gostków Innowacje sp. z o.o., […], zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych), polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców „Rakowiczki” zlokalizowanego na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie. Decyzja została wydana po dokonaniu obszernej analizy prawnej i merytorycznej, na wniosek Gostków Innowacje sp. z o.o. z 2 stycznia 2023 roku (data wpływu do organu 9 stycznia 2023 roku). Powyższa decyzja jest ostateczna, a termin jej obowiązywania został określony do 21 sierpnia 2025 roku.
Na wstępie wskazać należy, że pomimo, iż szczegółowa analiza stanu faktycznego i prawnego sprawy znajduje się w uzasadnieniu ww. decyzji, to odpowiadając na pkt I interwencji poselskiej, dotyczący procesu analizy stanu faktycznego oraz samego procesu wydawania decyzji NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, w szczególności w odniesieniu do art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.), Marszałek Województwa Dolnośląskiego informuje, że ww. decyzja została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności z przepisami ustawy o odpadach oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U. poz. 796). Od momentu wpływu wniosku, Marszałek Województwa Dolnośląskiego podjął szereg czynności zmierzających do rzetelnego rozpoznania przedmiotowej sprawy. W trakcie prowadzonego postępowania, Marszałek Województwa Dolnośląskiego przeanalizował również czy nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 46 ustawy o odpadach. W trakcie prowadzonego postępowania, Spółka składała uzupełnienia i wyjaśnienia. Po uzupełnieniu wniosku z dnia 6 lutego 2023 roku, stanowiącym odpowiedź na wezwanie organu z 23 stycznia 2023 roku, znak: DOS-Z.I.7244.4.2023.KZ skierowane do Spółki w trybie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 г. poz. 775 z późn. zm.), Marszałek Województwa Dolnośląskiego stwierdził, że przedłożony wniosek spełnia warunki formalne, wyszczególnione w art. 42 ustawy o odpadach i rozpoczął analizę merytoryczną przedłożonego wniosku.
Analiza merytoryczna wniosku obejmowała wiele aspektów, przede wszystkim wynikających z zapisów ustawy o odpadach oraz rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Marszałek Województwa Dolnośląskiego zwrócił również uwagę na zapisy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 z późn. zm.), w szczególności art. 77 ust. 1 pkt 3, stwierdzając, że w przedmiotowym przypadku nie ma zastosowania zakaz wprowadzony ww. przepisami, gdyż teren, na którym będzie odbywać się wnioskowane przedsięwzięcie, znajduje się poza obszarem szczególnego zagrożenia powodzią.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego przeanalizował również położenie przedmiotowego wyrobiska, celem ustalenia, czy przedmiotowy teren nie leży na terenie obszaru Natura 2000, a także mając na uwadze art. 96 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 z późn. zm.), rozważył, czy planowana przez Spółkę działalność może potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000. Marszałek Województwa Dolnośląskiego dokonał oceny skali wnioskowanego przedsięwzięcia, lokalizacji oraz odległości planowanej działalności względem najbliższego obszaru Natura 2000 – PLH020077 Żerkowice-Skała i zauważył, że działalność ta nie leży ani na obszarze Natura 2000 ani też w jej bliskim sąsiedztwie oraz, że nie będzie potencjalnie znacząco oddziaływać na ww. obszar Natura 2000.
Analiza merytoryczna dowiodła jednak, że wniosek wymaga uzupełnienia i doprecyzowania, do czego Spółka wezwana została przy piśmie z 14 lutego 2023 roku, skierowanym w trybie art. 50 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. W odpowiedzi na ww. wezwanie, spółka przy piśmie z 8 marca 2023 roku złożyła wyjaśnienia, precyzując kwestie poruszane przez organ www. wezwaniu, w zakresie m.in. wnioskowanego przez Spółkę czasu na jaki ma zostać wydane zezwolenie, sposobu obliczenia pojemności wyrobiska, wysokości zabezpieczenia roszczeń dla odpadów ujętych we wniosku, sposobu wykonania warstwy glebotwórczej, sposobu kruszenia odpadów budowlanych wskazanych we wniosku, podania składu ujętych we wniosku odpadów o kodzie ex 10 01 82, a także konieczności spełnienia dodatkowych warunków, wskazanych w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, dla wnioskowanych odpadów o kodach: ex 10 01 01, ex 10 01 02, ex 10 01 80, ex 10 01 82. Przy piśmie z 24 kwietnia 2023 roku, Wnioskodawca poinformował, że rezygnuje z wnioskowanego przetwarzania odpadów o kodach: ex 10 01 01, ex 10 01 02, 10 01 03, ex 10 01 17, ex 10 01 80, ex 10 01 82. Rezygnacja z przetwarzania odpadów o ww. kodach sprawiła, że organ odstąpił od żądania spełnienia dodatkowych warunków wskazanych w rozporządzeniu w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, gdyż wniosek spółki finalnie obejmował wyłącznie takie kody i rodzaje odpadów, dla których spełnienie dodatkowych warunków nie jest wymagane przepisami prawa.
Kierując się zapisami art. 41 ust. 6a ustawy o odpadach, Marszałek Województwa Dolnośląskiego pismem z 6 czerwca 2023 roku, znak: DOS-Z-1.7244.4.2023.KZ, przesłał Burmistrzowi Gminy i Miasta Lwówek Śląski do zaopiniowania przedmiotowy wniosek wraz z uzupełnieniami. Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski postanowieniem z 19 czerwca 2023 roku, znak: GPNŚ.604.23.2023.KJ/2 zaopiniował negatywnie wniosek Gostków Innowacje sp. z o.o., […].
Marszałek Województwa Dolnośląskiego po analizie ww. postanowienia stwierdził, że argumenty przytoczone przez Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski nie dają podstaw prawnych do odmowy wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych), polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców „Rakowiczki” zlokalizowanego na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie, gdyż nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 46 ustawy o odpadach. Szczegółowa analiza argumentów wskazanych w postanowieniu Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski z 19 czerwca 2023 roku, znak: GPNŚ.604.23.2023.KJ/2, znajduje się w uzasadnieniu decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS-Z.I.7244.4.2023.KZ, której kopia jest dołączona do niniejszego pisma.
Należy zauważyć, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego z uwagą przeanalizował argumenty Burmistrza i uznał za słuszne zastrzeżenia w zakresie konieczności wyjaśnienia braku zapisów dot. przetwarzania odpadów w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w posiadanej przez Spółkę decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów rolnych i leśnych. W związku z powyższym, pismem z 20 czerwca 2023 roku, znak: DOS-Z-1.7244.4.2023.KZ, zwrócił się do Starosty Lwóweckiego, jako organu wydającego ww. decyzję rekultywacyjną, z zapytaniem, czy przedłożone przez Spółkę przed wydaniem decyzji rekultywacyjnej z dnia 24 października 2022 r., znak: GŚ.6122.8.2022.10, dokumenty, przede wszystkim wniosek i projekt rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego „Rakowiczki”, przewidywały wykorzystanie do jego rekultywacji (wypełnienia) odpadów.
Starosta Lwówecki pismem z 17 lipca 2023 roku, znak: GŚ.6122.5.2023.4, poinformował, że dokumentacja rekultywacji dołączona do wniosku w sprawie wydania decyzji rekultywacyjnej przedmiotowego terenu, zawierała informację, że przedsiębiorca uzyska zezwolenie na przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami, które posłużą do rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego „Rakowiczki”, a pełna lista odpadów użytych do rekultywacji wraz z ich ilością będzie zawarta we wniosku o uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów złożonego na podstawie ustawy o odpadach. Marszałek Województwa Dolnośląskiego przyjął, że uzyskana od Starosty Lwóweckiego informacja jest wystarczająca, aby uznać, że planowane przez Spółkę działanie zostało określone w uzyskanej przez Spółkę decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów rolnych lub leśnych.
Dodatkowo zauważyć należy, co wynika z treści uzasadnienia decyzji rekultywacyjnej, że Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek Śląski, po zapoznaniu się z całą dokumentacją, m.in. z wnioskiem o ustalenie kierunku rekultywacji wraz z projektem rekultywacji uwzględniającym informację o użyciu odpadów do rekultywacji terenu, postanowieniem z 10 października 2022 roku, znak: GPNŚ.6124.4.2022.2, pozytywnie zaopiniował leśny kierunek rekultywacji dla złoża „Rakowiczki” leżącego w granicach działki nr 41, obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, w zakresie zgodności z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Analiza formalna i merytoryczna dowiodła, że przedłożony wniosek spełnia wymogi ustawowe wynikające z przepisów prawa, w tym przepisów ustawy o odpadach oraz aktów wykonawczych do tej ustawy, w szczególności rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Wątpliwości, które pojawiły się w sprawie zostały szczegółowo wyjaśnione w uzasadnieniu decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego Nr O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku.
Odpowiadając na pkt II. interwencji poselskiej, dotyczący zabezpieczenia interesów społeczności lokalnej, informuję, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego, w granicach obowiązujących przepisów prawa, wziął pod uwagę możliwe zagrożenia wynikające z przetwarzania odpadów na przedmiotowym terenie. Fakt, że dostarczona przez Spółkę dokumentacja odpowiadała określonym przez ustawodawcę regulacjom prawnym przewidzianym dla działalności polegających na przetwarzaniu odpadów na terenach niekorzystnie przekształconych jakimi są wyrobiska poeksploatacyjne, uzasadnił brak możliwości wydania innego rozstrzygnięcia. Jak wskazano powyżej,
Marszałek Województwa Dolnośląskiego przeanalizował położenie wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców „Rakowiczki” względem obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, a także względem obszarów Natura 2000. Organ w pkt II. Decyzji NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS-Z.1.7244.4.2023.KZ, nałożył na spółkę warunki, których należy bezwzględnie przestrzegać prowadząc proces przetwarzania odpadów na mocy posiadanej decyzji. Przestrzeganie ustalonych warunków zapewnia bezpieczeństwo prowadzonego procesu przetwarzania odpadów, zarówno w ujęciu środowiskowym, jak i społecznym. Należy mieć na uwadze, że w przypadku nieprzestrzegania przez Spółkę warunków określonych w decyzji NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, tj. działania niezgodnie z posiadanym zezwoleniem oraz z przepisami prawa, organ ma obowiązek wezwania spółki do zaniechania naruszeń, a w przypadku dalszego działania niezgodnie z posiadanym zezwoleniem lub przepisami prawa, cofnięcia zezwolenia, co powoduje zakończenie działalności objętej tym zezwoleniem.
Mając na uwadze możliwe zagrożenia, Marszałek Województwa Dolnośląskiego przeanalizował również wskazany przez spółkę sposób prowadzenia procesu przetwarzania odpadów, z którego wynika, że przetwarzanie odpadów będzie prowadzone w sposób mający na względzie interesy lokalnej społeczności, a działania podejmowane w trakcie prowadzonego procesu przetwarzania odpadów zminimalizują ryzyko wystąpienia negatywnych skutków w środowisku. Jak wskazał Wnioskodawca w trakcie prowadzonego postępowania, czynności te będą obejmować m.in.: zraszanie odpadów w celu ograniczenia pylenia na tereny przyległe, zatrudnianie osób mających odpowiednie kompetencje z zakresu gospodarki odpadami, prowadzenie procesu przetwarzania wyłącznie w porze dziennej ograniczając uciążliwości związane z hałasem, prowadzenie w sposób rzetelny jakościowej i ilościowej ewidencji odpadów poddawanych przetwarzaniu, kontrolę odpadów przez przeszkolonego pracownika pod względem zgodności z kartami przekazania odpadów oraz wykazem odpadów dopuszczonych do przetwarzania posiadaną decyzją, zapewnienie całodobowej ochrony terenu wyrobiska. Wnioskodawca zadeklarował, że zasięg oddziaływania emisji do powietrza oraz hałasu nie spowoduje uciążliwości poza terenem wypełnianego wyrobiska, dlatego prowadzona działalność nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, pomimo bliskości zabudowy mieszkaniowej. Ponadto odpady przyjmowane na teren wyrobiska będą miały odpowiedni skład granulometryczny, a na terenie wyrobiska nie będzie prowadzonych czynności związanych z ich kruszeniem, co także zminimalizuje uciążliwości ewentualnego pylenia i hałasu.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego stoi na stanowisku, że przestrzeganie warunków wskazanych w decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego NRO 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS- Z.1.7244.4.2023.KZ oraz prowadzenie procesu przetwarzania zgodnie z opisem wskazanym przez Spółkę, zapewni bezpieczeństwo środowiska oraz lokalnej społeczności, zwłaszcza, że warunki określone w ten sposób są odpowiednikiem kształtowanych przez ustawodawcę przepisów. Prawodawca tworząc przepisy dla tego typu działalności uznał, że takie ramy prawne będą wystarczające do zachowania bezpieczeństwa środowiska i zdrowia ludzi, a podmioty zamierzające prowadzić taką działalność są zobowiązane je przestrzegać.
Mając na uwadze materiał zgromadzony w przedmiotowej sprawie, organ nie znalazł przesłanek, na podstawie których powinien odmówić spółce wydania niniejszego zezwolenia na przetwarzanie odpadów, na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach, który wskazuje, że właściwy organ odmawia wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów, w przypadku gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami mógłby powodować zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi lub dla środowiska. Należy mieć jednak na uwadze, że Gostków Innowacje sp. z o.o., jest obowiązana przestrzegać innych, niewynikających wprost z ustawy o odpadach, przepisów ochrony środowiska. Jak wskazał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w piśmie z 22 grudnia 2023 roku, znak: WPN.6323.515.2023.PT (kopia w załączeniu do niniejszego pisma), skierowanym do wiadomości Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Inwestor przed przystąpieniem do przetwarzania odpadów (nie przed uzyskaniem decyzji na przetwarzanie odpadów), winien zlecić odpowiednim specjalistom wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej przedmiotowego terenu w okresie wegetacyjnym roślin i aktywności zwierząt pod kątem występowania chronionych gatunków oraz cennych siedlisk przyrodniczych.
Jednocześnie, jak wskazał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w przypadku niemożliwych do wyeliminowania kolizji planowanego przedsięwzięcia ze stanowiskami gatunków roślin, zwierząt lub grzybów chronionych na mocy rozporządzeń Ministra Środowiska: z dnia 9 października 2014 г. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz. U., poz. 1409), z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2022 r. poz. 2380) oraz z dnia 16 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów (Dz. U., poz. 1408), w stosunku do których obowiązują zakazy określone w ww. rozporządzeniach, przed rozpoczęciem prac Inwestor winien uzyskać odrębne zezwolenie właściwego organu na czynności zakazane w stosunku do tych gatunków, zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 r. poz. 1336 ze zm.), a w przypadku uzyskania takiego zezwolenia prace prowadzić z uwzględnieniem warunków wynikających z zezwolenia. Przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej oraz ewentualne uzyskanie ww. zezwolenia stanowią jednak odrębne czynności, które leżą w obowiązku Inwestora, a które nie mogą być wymagane przez tut. organ na etapie wydawania decyzji na przetwarzanie odpadów, gdyż nie wynikają z zapisów ustawy o odpadach oraz aktów wykonawczych do tej ustawy.
Jednocześnie informuję, że w wyniku doniesień medialnych dot. zaniepokojenia mieszkańców i władz lokalnych w związku z decyzją Marszałka Województwa Dolnośląskiego NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS-Z.I.7244.4.2023.KZ, została przeprowadzona ponowna analiza akt sprawy, o czym informował przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego podczas spotkania z mieszkańcami, mającego miejsce w sołectwie w Kotliskach w dniu 16 listopada 2023 roku, z udziałem władz lokalnych oraz parlamentarzystów.
Odnosząc się do pkt III. interwencji poselskiej, wyjaśniam co następuje. Zgodnie z art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 z późn. zm.), minister właściwy do spraw klimatu, marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
Przepis ten znajduje zastosowanie w przypadku eksploatowanych instalacji lub innej prowadzonej (rozpoczętej) działalności. Natomiast jak wynika z danych umieszczonych w bazie BDO oraz informacji uzyskanych od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w piśmie z 14 listopada 2023 roku, znak: WZP.7021.120.2023.ZB.JG W/L.dz. 4546/2023 (kopia pisma w załączeniu), Gostków Innowacje sp. z o.o., w dalszym ciągu nie rozpoczęła procesu przetwarzania odpadów na mocy decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS-Z.I.7244.4.2023.KZ. Oznacza to, że Gostków Innowacje sp. z o.o., nie deponuje w przedmiotowym wyrobisku odpadów. W związku z powyższym, Marszałek Województwa Dolnośląskiego nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli w trybie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska i sprawdzenia czy działalność jest prowadzona zgodnie z przepisami ochrony środowiska, gdyż działalność na przedmiotowym terenie nie jest i nie była dotychczas przez Spółkę prowadzona.
W przypadku rozpoczęcia przez spółkę działalność na mocy ww. decyzji, Marszałek Województwa Dolnośląskiego rozważy przeprowadzenie kontroli w trybie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Należy również wskazać, iż sytuacja związania z uprawnieniem do przetwarzaniem odpadów na mocy decyzji NR O 255/2023 z 21 sierpnia 2023 roku, znak: DOS-Z.I.7244.4.2023.KZ, jest na bieżąco kontrolowana poprzez monitoring bazy BDO i sprawdzanie, czy spółka rozpoczęła przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe.
Ponadto należy zauważyć, iż decyzja Marszałka Województwa Dolnośląskiego nie ma charakteru nakazowego. Natomiast decyzja rekultywacyjna Starosty Lwóweckiego z 24 października 2022 roku, znak: GŚ.6122.8.2022.10, nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przeprowadzenia rekultywacji terenu w określonym kierunku. Rekultywacja terenu jest możliwa z wykorzystaniem odpadów (wówczas niezbędne jest posiadanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów i działanie zgodnie z tym zezwoleniem i obowiązującymi przepisami prawa) bądź materiałami niebędącymi odpadami. Zgodnie z art. 26 i 27 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2409 z późn. zm.), niezależnie od przyjętego w decyzji właściwego starosty sposobu rekultywacji (z wykorzystaniem odpadów lub z wykorzystaniem innych materiałów), jest on obowiązany do kontroli obowiązku rekultywacji co najmniej raz w roku.”
A gdzie mieszka pan marszalek wojewodzctwa to mam bardzo dobra propozycje…10 wywrotek tych odpadow ktore maja byc przywozone w okolice Lwowka sl. wysypac jemu PRZED JEGO DOMEM bo inaczej to my to zrobimy…..niech teraz sie zastanowi bo cierpliwosc nam sie juz konczy ….mieszkancy Lwowka sl.i okolic.
To jest kpina.,, udzielił Gostków Innowacje sp. z o.o., […], zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 (Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych), polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców „Rakowiczki” zlokalizowanego na terenie……. To ma być recykling i odzysk? Na tym to polega żeby wysypać i ZASYPAĆ????. to są Innowacje??? chyba ,maszynka do pieniędzy dla firmy. dobry żart HeHe
Czy dobrze rozumiem że obecnie mamy takie prawo że władze muszą zgodzić się na składowanie odpadów jeśli firma spełnia wszystkie wymogi i interesy mieszkańców są podrzędne?
Wszystko zły PiS dojdzie lewica będzie dobrze ludzie nie dajcie się ogłupiać chodzi tylko o pieniądze zastrzegam nie jestem za PiS lewica g*o może żądzi PO i Tusk wezmą kasę będzie nie dostaną nie będzie w Niemczech nastawienie do lewaków się zmienia dojdzie prawica zobaczycie co będzie się działo wszyscy z lewicy będą siedzieć w pierwszych ławkach w kościele.
Nie zaśmiecajcie nas i nie trujcie!!Panie Marszałku!spotkasz, się
ze zdecydowaną reakcja zdeterminowanych mieszkańcow Rakowiczek i okolic. Na pisowskie śmieci znajdziemy kij!
Wszystko w tych czasach to plastik gdzie tu ekologia może by otworzyć spalarnie tylko konkretną
W odpowiedzi Marszałka Województwa nie ma ani słowa o tym , że teren kopalni Rakowiczki znajduje się nad Głownym Zbiornikiem Wód Podziemnych nr.317. To jest nie ważne dla Marszałka i osób wydających decyzję co ludzie będą w kilku powiatach pić! To, że nie wykorzystane 240tyś metrów sześciennych bardzo cenionego w latach wcześniejszych piaskowca zostanie bezpowrotnie zasypane odpadami, nie ważne! Setki ciężarówek wworzących
390tyś.ton odpadów wąskimi ulicami o nośności 5t, nie ważne! Najważniejsze jest żeby kasa się zgadzała!!! Ludzie w końcu muszą się zabrać za tych wszystkich “rządzących” i zrobić porządek!
Widać Pan Kredkowski z PiS-u aktywnie działa na rzecz swojego regionu. Pamiętajcie o tym przy nadchodzących wyborach.
Ciekawe z której strony będą jeździły ciężarówki z tymi odpadami?sam ich ruch w tym rejonie będzie uciążliwy dla Mieszkancow. który i tak jest już bardzo duży wykonywanymi inwestycjami w Rakowicach Małych.Jest to miejsce w bardzo bliskim sąsiedztwie z terenami rekracyjnymi(jezioro Rakowickie).
Pan Kredkowski bronił pozwolenia na przywóz odpadów z Niemiec do Rębiszowa, tu nie będzie inaczej.
No właśnie (Ruch podziemny)- też mnie zastanawia, którędy miałyby jeździć te ciężarówki. Z jednej strony niezbyt szeroki asfalt przez Rakowiczki i wąski zakręt ,,eska” z podjazdem a z drugiej zapadająca się nieustannie droga nad Bobrem i stary most przed Włodzicami??? Drony??? TU-134???