Jest akt oskarżenia przeciwko byłym policjantom

1
1388
zdjęcie poglądowe, fot.: Prokuratura Okręgowa w Jel. Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom Policji z Bogatyni i Zgorzelca, którym zarzucono szereg przestępstw, w tym udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się obrotem narkotykami i łapownictwo.

Dwóch z oskarżonych usłyszało po 6 zarzutów. Sławomir N. i Paweł M. przestępstw dopuścili się w okresie od 2010 do 2014 roku.

Trzeciemu z oskarżonych Pawłowi S. zostało przedstawionych łącznie 10 zarzutów obejmujących okres od 2016 do 2018 roku.

Poza udziałem w grupach przestępczych, popełnili oni szereg innych czynów zabronionych, w tym między innymi przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za zaniechanie czynności służbowych oraz przekazywanie informacji o prowadzonych postępowaniach karnych.

Wszyscy trzej byli funkcjonariusze stoją pod zarzutem dokonanego wspólnie i w porozumieniu przestępstwa łapownictwa, polegającego na przyjęciu korzyści majątkowej w kwocie 80 tysięcy złotych, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych i zaniechanie zabezpieczenia ujawnionego ziela konopi innych niż włókniste.

Dwóch z nich przyjęło korzyść majątkową w łącznej kwocie 40 tysięcy złotych w zamian za odstąpienie od czynności służbowych związanych z kradzieżą pojazdów. Ci sami dwaj oskarżeni mieli także usiłować wprowadzić do obrotu znaczną ilość substancji psychotropowych w postaci 3,5 kilograma metamfetaminy. Do transakcji nie doszło, wobec odmowy udziału przez mężczyznę, którego próbowano skłonić do zakupu narkotyków.

Kolejny z oskarżonych miał z kolei między innymi odstąpić od zatrzymania osoby poszukiwanej do odbycia kary pozbawienia wolności, pozorując podczas podjętej interwencji jego ucieczkę przed funkcjonariuszami Policji. Zarzucono mu także przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w zamian za ukrycie informacji o pobiciu innej osoby. Oskarżony podał nieprawdziwe dane w notatce służbowej z interwencji, na podstawie której odstąpiono następnie od przeprowadzenia postępowania karnego. Miał on także przekazywać przestępcom informacje o prowadzonych przez prokuraturę postępowaniach, pomagając im tym samym w uniknięciu odpowiedzialności karnej, utrudniając jednocześnie prowadzone śledztwa. Nakłaniał także inna osobę do złożenia fałszywego zawiadomienia o przestępstwie popełnionym rzekomo przez innego Policjanta.

Oskarżeni uczynili sobie z procederu łapownictwa stałe źródło dochodu. Łącznie przyjęli korzyści majątkowe w kwocie około 350 tysięcy złotych.

Za zarzucone im przestępstwa, grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nawet do 20 lat.

Oskarżeni to byli funkcjonariusze Komisariatu Policji w Bogatyni i Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu w wieku od 33 do 41 lat. W czasie kiedy doszło do ich zatrzymania w styczniu 2019 roku, dwóch z nich pozostawało w służbie.

-/ Prokuratura Jel. Góra /-

1 KOMENTARZ

  1. Pluje im w twarz…..
    Tacy jak oni, powinni zgnić w kryminalne.
    Przez takie mendy obywatele oceniają ogół 997. Oby dostali choć po 10 lat i byli jawni tam gdzie siedzą. Mam nadzieję, że grypsy zrobią swoje.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj