Wysoka pozycja w wynikach Google na zapytanie, które jest związane z danym produktem lub usługą, może doprowadzić do odwiedzin w witrynie i sprzedaży. Ruch z wyszukiwarki należy do najlepiej konwertujących w sieci zarówno jeśli chodzi o ofertę kierowaną do konsumentów, jak i do firm. Co jeszcze warto wiedzieć o korzyściach, które wynikają z pozycjonowania?
Pozycjonowanie stron – dlaczego warto?
Google ma w Polsce ponad 95% udziału w rynku wyszukiwarek. Z tego powodu pozycjonowanie stron realizowane jest głównie pod algorytm tego systemu, przy czym ten pod wieloma względami jest podobny do mniej popularnych jak np. Bing. Pozycjonowanie to wybór właścicieli stron z wielu powodów. Jakie przynosi korzyści?
Dostosowanie witryny do wymagań Google i użytkownika
Internauci mają coraz wyższe wymagania co do stron. Obecnie projektuje się witryny, mając na uwadze UX, czyli użyteczność serwisu dla użytkowników. Strona musi być jak najlepiej zoptymalizowana, aby klient online widział na każdym kroku zakupów zachęty do skorzystania z oferty. UX obejmuje wiele elementów, ale część z nich jest spójna z wymaganiami algorytmu Google. Wyszukiwarka oczekuje certyfikatu SSL, dzięki któremu dane wysyłane między urządzeniem internauty a stroną są szyfrowane. To ważny element, jeśli chodzi o dostosowanie witryny do oczekiwań użytkownika. Algorytm wymaga również, aby strona szybko się ładowała, była dopasowana do urządzeń mobilnych, zawierała wysokiej jakości content – to również elementy ważne w przypadku UX. Zatem dzięki optymalizacji możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Ruch, który skutecznie konwertuje
Użytkownicy, którzy trafiają na stronę z Google, zazwyczaj szukają czegoś konkretnego. Z roku na rok maleje liczba zapytań ogólnych – internauci wysyłają coraz dłuższe frazy, a tym samym dokładniej opisują, co chcą znaleźć. To zwiększa szanse na skorzystanie z oferty. Według analizy Firstpagesage średnia konwersja z SEO w branży B2B wynosi 2,6% i jest najwyższa, jeśli chodzi o wszystkie popularne formy reklamy w sieci. W B2C SEO ma jeden z najlepszych wyników – 2,1%. Ustępuje wyłącznie e-mail marketingowi i ruchowi z serwisów społecznościowych. Szczególnie warto pozycjonować witrynę na zapytania long tail, z tzw. długiego ogona. Składają się one z co najmniej 3 słów i charakteryzują się wysokim poziomem konwersji. Poza tym są mniej konkurencyjne niż zapytania ogólne – łatwiej można uzyskać na nie wysoką pozycję.
Większa rozpoznawalność marki
Poprzez pozycjonowanie firm w Katowicach i w innych miastach marki są coraz lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania Google, ale też stają się ogólnie coraz bardziej znane. Kiedy dany serwis trafia na wysokie pozycje, zaczyna interesować się nim konkurencja. Klienci, którzy szukają produktów z tej branży, prawdopodobnie odwiedzą witrynę i ją zapamiętają. Im więcej pozytywnych doświadczeń będzie miał nabywca z marką, tym większe szanse, że podejmie decyzję o zakupie. Firmy przestają być anonimowe dla odbiorcy.
Efekt pozycjonowania rośnie z czasem
Pozycjonowanie strony nie przynosi rezultatu z dnia na dzień. Wymaga czasu, ale z miesiąca na miesiąc witryna jest coraz lepiej widoczna w sieci, pojawia się na coraz wyższych pozycjach na mniej i bardziej konkurencyjne frazy. Następnie zaczyna rosnąć ruch, który może przekładać się na klientów. Z czasem odwiedziny z Google mogą okazać się kluczowym i wystarczającym źródłem zamówień dla firmy. Oczywiście witryna wymaga nieustannego rozwoju, dostosowywania do zmian w algorytmie, optymalizacji contentu, pozyskiwania linków, ale to wszystko procentuje zapytaniami od klientów i sprzedażą.
Więcej na temat pozycjonowania można przeczytać tutaj: https://smartbuzz.pl/pozycjonowanie-stron-katowice. Takie działania są przeznaczone nie tylko dla sklepów i firm, które prowadzą sprzedaż ogólnokrajową. Pozycjonowanie przynosi także korzyści firmom lokalnym, dla których również może to być kluczowe źródło ruchu.