Jak wykonać hydroizolację tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym?

0
308
materiał partnera

Posiadanie tarasu nad ogrzewanym pomieszczeniem zapewnia wiele zalet, wiąże się on jednak również z koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wilgocią i przeciekami. Jednym z kluczowych elementów, który jest w stanie ją zagwarantować, jest hydroizolacja. Wykonanie prawidłowej hydroizolacji tarasu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie wykonać hydroizolację tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym, aby cieszyć się nie tylko pięknym tarasem, ale także spokojem i pewnością, że nie pojawią się problemy z wilgocią.

 

 

Dlaczego uszczelnianie tarasu nad pomieszczeniem jest ważne?

Uszczelnianie tarasu nad pomieszczeniem jest niezwykle ważne z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim, taras narażony jest na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy wilgoć. Bez odpowiedniej ochrony przed wilgocią, woda może przedostać się przez nieszczelności w powierzchni tarasu i spowodować uszkodzenia w strukturze budynku oraz wnętrzu pomieszczeń pod tarasem. Poprawna hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem zapewnia jednak nie tylko ochronę przed wilgocią, ale także utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz budynku, zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, zagrzybienia i innych problemów związanych z wilgocią oraz niweluje straty ciepła. Dlatego tak istotna jest prawidłowo wykonana hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym.

Jak przygotować powierzchnie tarasu przed uszczelnieniem?

Przygotowanie powierzchni tarasu przed uszczelnieniem jest kluczowym etapem, który zapewnia solidną i trwałą podstawę dla nowego tarasu. Pierwszym krokiem jest rozebranie tarasu do podstawy, usuwając płytki ceramiczne oraz likwidując wylewkę i ewentualne resztki ocieplenia i hydroizolacji. Następnie należy przygotować podstawę nowego tarasu, którą powinna stanowić płyta betonowa. Powinno się również zadbać o odpowiednią warstwę termoizolacji, wykorzystując materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Pod termoizolacją należy umieścić szczelną folię paroizolacyjną, a następnie ochronną folię budowlaną o minimalnej grubości 0,3 mm. Kolejnym krokiem jest wykonanie nowego betonowego podkładu podłogowego o odpowiedniej grubości, który pełnić będzie rolę zarówno warstwy dociskowej tarasu, jak i podłoża dla innych elementów. 

Jakie materiały wybrać wykonując odwodnienie tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym?

Aby wykonać prawidłowe odwodnienie tarasu nad pomieszczeniem, trzeba zadbać zarówno o materiały niezbędne do wykonania warstwy przeciwwodnej, jak i przeznaczone do wykończenia krawędzi konstrukcji. W przypadku tarasów wykańczanych za pomocą płytek mocowanych na zaprawie klejowej warstwę izolacji przeciwwodnej najlepiej wykonać z zastosowaniem specjalnych mas uszczelniających. Jeśli chodzi o elementy wykańczające strefę okapową tarasu, które będą odpowiedzialne za odprowadzanie wody poza jego konstrukcje warto wybrać gotowe systemy, które składają się nie tylko z profili prostych, ale także narożników i wykonane są z odpornego na korozje aluminium, a ich kształt ułatwia przeprowadzenie prawidłowego montażu. 

Jak krok po kroku wykonać hydroizolacje tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym?

Aby wykonać prawidłową i skuteczną hydroizolację tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

Wykonanie strefy okapowej za pomocą profili okapowych

W pierwszej kolejności należy zamontować narożniki profili okapowych na krawędziach tarasu. Następnie trzeba zamocować profile proste, zachowując przy tym około 2 mm przerwy dylatacyjnej między poszczególnymi elementami obróbki krawędzi tarasu. 

Wykonanie izolacji przeciwwodnej

Po zakończeniu prac związanych z wykończeniem strefy okapowej tarasu należy nałożyć równomiernie masę uszczelniającą na całej powierzchni konstrukcji. Warto pamiętać o tym, aby zastosować ją także w miejscach, gdzie profile okapowe stykają się z betonem, co zapewni szczelne połączenie tych dwóch elementów hydroizolacji tarasu nad ogrzewanym pomieszczeniem.

Układanie płytek

Ostatnim etapem prac jest wykończenie powierzchni tarasu. Do układania płytek należy zastosować zaprawę klejową odpowiednią do zastosowań zewnętrznych, a także krzyżyki dystansowe, które zapewnią równe odstępy między nimi. Prace z tym związane najlepiej rozpocząć od narożnika i kierując się wzdłuż linii profili okapowych.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak zaizolować taras nad pomieszczeniem ogrzewanym, powinieneś wiedzieć, że musisz pamiętać nie tylko o wykonaniu warstwy termoizolacyjnej, ale także odpowiedzialnej za odwodnienie konstrukcji. To czy hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym będzie skuteczna, zależy w dużej mierze od zastosowanych materiałów. Dlatego warto zaopatrywać się w nie w renomowanych sklepach takich jak balkony-tarasy24. Znaleźć w nim można przede wszystkim systemowe rozwiązania marki Renoplast, przeznaczone do wykańczania strefy okapowej tarasu, a także szeroki wybór mas uszczelniających, membran PVC oraz EPDM i wiele innych produktów, dzięki którym remont tarasu nad pomieszczeniem będzie przebiegał sprawnie, a jego efekty będą trwałe.

-/materiał partnera/-wp

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here