Jak wybrać bezpieczne wyposażenie na plac zabaw?

1
241

Nie ulega wątpliwości, że nowoczesny plac zabaw powinien mieć przede wszystkim w pełni bezpieczne wyposażenie, ale co to właściwie znaczy? Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę, planując budowę takiego obiektu rekreacyjnego, jakie znaczenie mają certyfikaty i czym są właściwie są atestowane place zabaw? Odpowiadamy.

 

 

Czym charakteryzuje się bezpieczne wyposażenie na plac zabaw?

Wyposażenie placu zabaw dla dzieci jest bezpieczne przede wszystkim wtedy, kiedy jest certyfikowane i pozostaje utrzymane w należytym stanie technicznym (istotne jest wykonywanie regularnych przeglądów, prac konserwacyjnych, a w razie potrzeby napraw). Po stronie producenta niezwykle ważną sprawą jest odpowiedni sposób wykonania urządzeń zabawowych, tzn. brak ostrych krawędzi, odsłoniętych śrub, wystających gwoździ itp.

Normy wyposażenia na plac zabaw

Bezpieczne wyposażenie placu zabaw dla dzieci musi być zgodne z normami PN-EN 1176 (dotyczy urządzeń zabawowych) i PN-EN 1177 (dotyczy nawierzchni amortyzujących upadki), a potwierdzeniem tego jest certyfikat wystawiony przez uprawnioną instytucję. Inwestorzy, którzy planują budowę obiektu rekreacyjnego w miejscu publicznym, koniecznie muszą korzystać z urządzeń certyfikowanych.

Atestowane urządzenia na place zabaw

Termin ,,atestowane place zabaw” oznacza obiekty, które wykonano z użyciem tworzyw posiadających odpowiedni atest bezpieczeństwa. Dokument ten potwierdza, że dany materiał nie jest toksyczny, nie zawiera szkodliwych drobinek, które mogłyby się przedostawać do płuc, ani nie zagraża zdrowiu w żaden inny sposób. Certyfikat, w przeciwieństwie do atestu, wystawiany jest na całe urządzenie zabawowe.

Po czym poznać bezpiecznie wyposażony plac zabaw?

Jak już wspomniano, bezpieczne wyposażenie placu zabaw to takie, które pomyślnie przeszło proces certyfikacji. Aby to było możliwe, producent musi na różnych etapach projektowania i produkcji przestrzegać bardzo szczegółowych wytycznych, a na koniec produkt zostaje poddany testom. Firma, która sprzedaje wyposażenie placu zabaw dla dzieci, ma obowiązek przedstawić inwestorowi na jego życzenie certyfikaty swoich urządzeń.

Najczęstsze błędy przy wyposażaniu placu zabaw – czego unikać?

Certyfikowane i atestowane place zabaw z reguły są droższe od tych, które nie mają żadnego dokumentu potwierdzającego ich bezpieczeństwo. Próba zaoszczędzenia w ten sposób może się jednak skończyć bardzo źle dla inwestora, bo w razie nieszczęśliwego wypadku może on ponosić odpowiedzialność.

Częsty błąd polega również na tym, że kupuje się wyposażenie placu zabaw, które jest słabej jakości. Niektórzy producenci, aby obniżyć koszty produkcji, decydują się na stosowanie materiałów o niewielkiej odporności na różne niesprzyjające czynniki. Na skutek tego czasami już po upływie kilku miesięcy urządzenia są po prostu zniszczone, wyglądają nieestetycznie, a nawet zupełnie nie nadają się do użytku. Jeśli trzeba będzie często wymieniać wyposażenie na plac zabaw, w żaden sposób się to nie opłaci.

Nowoczesny plac zabaw musi mieć również nawierzchnię amortyzującą ewentualne upadki dzieci. Z przepisów wynika konieczność jej montażu na publicznych obiektach w pobliżu urządzeń o wysokości swobodnego upadku przekraczającej 1 m. Grubość i rodzaj podłoża bezpiecznego dobiera się pod wyposażenie placu zabaw i warto się zdać tutaj na wiedzę i doświadczenie ekspertów z firm oferujących takie produkty.

Błędem, na który coraz częściej zwraca się uwagę, jest brak ogrodzenia obiektów rekreacyjnych. Wprawdzie nie ma takiego obowiązku, ale nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby sobie uświadomić, jakie to może być ważne dla zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Nowoczesny plac zabaw powinien być ogrodzony w sposób, który zapobiega niekontrolowanym wybiegnięciom maluchów poza jego teren, a jednocześnie utrudnia dostęp do niego bezpańskim zwierzętom, które mogłyby go zanieczyścić.

Niezwykle istotną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa odgrywa również tak drobny element, jak regulamin użytkowania obiektu. Wyposażenie placu zabaw dla dzieci nie może być w pełni bezpieczne, gdy będą one z niego korzystać w niewłaściwy sposób. Dobrze sformułowany regulamin prosto i precyzyjnie punktuje zasady bezpieczeństwa oraz zawiera spis niezbędnych numerów alarmowych, a także kontakt do podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie obiektów w odpowiednim stanie technicznym.

Podsumowanie

Nowoczesny plac zabaw powinien stanowić dla dzieci bezpieczną ostoję, w której mogą oddać się beztroskiej zabawie lub po prostu się zrelaksować. Nie da się tego osiągnąć bez w pełni sprawnych technicznie, certyfikowanych urządzeń wykonanych z najlepszych jakościowo tworzyw. Równie istotny jest odpowiedni dobór nawierzchni bezpiecznej, systematyczna dbałość o stan techniczny wyposażenia, montaż ogrodzenia i zaopatrzenie obiektu w regulamin.

W przygotowaniu tekstu pomógł lubelski producent Active Line, oferujący bezpieczne wyposażenie placu zabaw dla dzieci. Z ofertą certyfikowanych urządzeń można się zapoznać na stronie internetowej https://activeline.eu/k/wyposazenie-placow-zabaw/

-/materiał partnera/-off

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj