Niemcy to kraj, który z pewnością warto zobaczyć. Urlop nad Morzem Północnym, monumentalne zamczyska, Brama Brandenburska w Berlinie (która jest wizytówką miasta), Berlińska Filharmonia, liczne kurorty górskie i morskie to przepis na ciekawy i relaksujący wypoczynek. Tanich i szybkich połączeń, spośród dostępnych na rynku ofert, wyszukują także osoby, które wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych.
Planując wyjazd do Niemiec, wielu z nas zastanawia się, jaki środek transportu wybrać, by dotrzeć do celu szybko, bezpiecznie, tanio i wygodnie. Lepiej więc zaopatrzyć się w bilety autokarowe czy może warto zastanowić się nad zakupem biletu na samolot? Sprawdź koniecznie!
Wyjazd do Niemiec – niezbędne dokumenty
Przed podróżą, jeszcze zanim zakupimy bilet autokarowy lub zdecydujemy się skorzystać z najbliższego lotniska, upewnijmy się, że posiadamy wszystkie dokumenty, które będą nam potrzebne zarówno podczas wyjazdu, jak i już po stronie niemieckiej. Warto sprawdzić, czy nasz dowód osobisty lub paszport jest ważny. Dokument tożsamości jest niezbędny podczas przekraczania granicy. Z racji, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, wjazd na teren Niemiec jest możliwy z dowodem osobistym, nie musimy mieć paszportu ani wizy.
Należy też wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia nas do korzystania z usług opieki zdrowotnej na terenie Niemiec (np. do czasu uzyskania legalnej pracy na miejscu). Jeżeli planujemy podjąć pracę w Niemczech, zabierzmy ze sobą również dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje zawodowe (przetłumaczone na język angielski lub niemiecki) oraz druki i pisma urzędowe takie jak akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka czy zaświadczenie o niekaralności.
Warto również na bieżąco sprawdzać zasady obowiązujące w Niemczech w dobie pandemii Covid-19.
Lot samolotem z Polski do Niemiec – wady i zalety
Podróże samolotowe Polska-Niemcy są niezwykle komfortowe. Takie rozwiązanie bywa najwygodniejsze i najszybsze (szczególnie gdy podróżujemy z południowej oraz wschodniej części Polski np. do Berlina). Minusem połączeń lotniczych są ograniczenia bagażowe oraz dodatkowe opłaty za walizkę.
Kłopotliwa może okazać się też konieczność dostania się na lotnisko oraz podróż z lotniska do punktu docelowego już na miejscu. Za autobusy lub taxi z lotniska oraz na lotnisko będziemy musieli dodatkowo zapłacić.
Chociaż koszt przelotu w obie strony bywa zwykle dosyć wysoki, tanie bilety można zakupić, planując podróż wcześniej. Skorzystaj z wyszukiwarek lotów. Wielu turystów planuje też wyjazd na ostatnią chwilę, wyszukując dostępnych ofert Last Minute. Wówczas istnieje większa szansa, że skorzystamy ze zniżki na bilet. Konkurencyjne ceny oferują nam takie linie lotnicze jak np. Ryanair czy Wizz Air.
A może podróż busem między Polską a Niemcami?
Planując cel podróży, zazwyczaj porównujemy ceny biletów autokarowych, jakie oferują nam różni przewoźnicy. Pamiętajmy, że wybierając przewoźnika, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na cennik busów, jak i na ewentualne udogodnienia. W przypadku podróży busem Trans-Bus w systemie od drzwi do drzwi pasażer nie musi się niczym martwić, ponieważ bus odbierze go spod wskazanego adresu oraz zawiezie w wyznaczone miejsce.
Bus do Niemiec to opcja, z której możemy korzystać z wielu miejscowości w Polsce. Wybierając podróżowanie drogą lądową, możemy być pewni, że dotrzemy bezpośrednio nie tylko do centrum, ale i do wielu mniejszych miast, w których nie lądują samoloty. Bilet autobusowy bywa znacznie tańszy niż samolotowy, a ceny nie zmieniają się tak dynamicznie. Co więcej, dla stałych pasażerów często przewidziane są również promocje. Decydując się na połączenia autokarowe, w cenę biletu zostanie już wliczony bagaż.
Przykładowo Trans-Bus oferuje nam rezerwację biletów w obie lub tylko w jedną stronę (możemy korzystać ze zniżek przy zakupie biletu w dwie strony, a stali klienci mogą liczyć, na co dziesiąty przejazd gratis). Przewozy autokarowe realizowane są przez najlepszych kierowców z wykorzystaniem komfortowych busów mieszczących do ośmiu osób (plus bagaże). Firma obsługuje wszystkie miejscowości Dolnego Śląska.
Wyjazdy organizowane się regularnie, a odjazd i przyjazd odbywa się pod wskazany adres. Przewoźnik zapewnia wygodne fotele oraz klimatyzację i ogrzewanie, a przejazdy realizowane są bez przesiadek. W Trans-Bus mamy możliwość zarezerwować bilet online także na busy z Niemiec do Lwówka Śląskiego.
Podróż Polska-Niemcy własnym samochodem
Wybierając własny samochód, nie musisz myśleć o rezerwacji. Nie interesują cię też ceny biletów i rozkład jazdy czy połączenia i godziny wylotu, ponieważ sam ustalasz, kiedy wyjeżdżasz i dojeżdżasz na miejsce. Możesz rozpocząć podróż z dowolnej części Polski i masz możliwość – podobnie jak busem – dotrzeć bezpośrednio do różnych miast w Niemczech.
Opcja ta będzie jednak najdroższa ze względu m.in. na wysokie ceny paliwa. Decydując się na własny transport, musisz zadbać też o odpowiednie wyposażenie auta i dokładnie zapoznać się z przepisami drogowymi w Niemczech. Nie wolno zapomnieć także o ubezpieczeniu. Podróżowanie własnym samochodem do Niemiec, szczególnie wówczas, gdy odbywa się pierwszy raz, może być dla nas więc nie tylko kosztowne, ale i stresujące.
Autokary, busy, samochody i samoloty to środki transportu, dzięki którym możesz poruszać się komfortowo nie tylko po kraju, ale i za granicą. Niezależnie od tego, jaki rodzaj transportu wybierzesz, pamiętaj, by na pierwszym miejscu postawić nie tylko wygodę i cenę przejazdu, ale również bezpieczeństwo.
Ta dobrze w Polsce , że ludzie wyjeżdżają za chlebem. Wstyd rządzący.
Ani słowa o podróży koleją lub o szkodliwością lotów samolotem?
Rowerem