Jak czas spędzają osadzeni w zakładzie karnym?

7
391
zakład karny Zaręba
fot.: Zakład Karny Zaręba

Wycieczki krajoznawcze, wyjścia poza mury i zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych ma wzmocnić u osadzonych motywację do dalszej pracy nad sobą. Jak tłumaczy dyrekcja Zakładu Karnego jest to również jedna z form nagradzania za zaangażowanie podczas zajęć resocjalizacyjnych i readaptacyjnych.

 

Po raz kolejny osadzeni w Zakładzie Karny w Zarębie opuścili mury. Tym razem trzech skazanych wyróżniających się odpowiednim zachowaniem w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności udało się wraz z kapelanem ks. Arturem Węglem na całodniową wycieczkę krajoznawczą do miejscowości Krobica, gdzie usytuowana jest Kopalnia św. Jan, działająca w latach 1576 – 1816.

„Celem organizowanych w naszej jednostce penitencjarnej wyjść poza mury więzienia jest chęć wzmocnienia ich motywacji do dalszej pracy nad sobą. Jest to również jedna z form nagradzania za zaangażowanie podczas zajęć resocjalizacyjnych i readaptacyjnych.” – tłumaczy dyrekcja Zakładu Karnego w Zarębie.

Podczas odbywającego się w ubiegły wtorek wyjścia skazani mieli możliwość zwiedzić perłę Gór Izerskich jaką jest bez wątpienia Kopalnia św. Jan w Krobicy.

“Osadzeni zapoznali się ze skarbami, które są ukryte pod ziemią, a przewodnik przybliżył historię pracy średniowiecznych górników. Po blisko godzinnym zwiedzaniu podziemi wycieczka dotarła do tarasu widokowego, z którego rozpościera się widok na panoramę pobliskiej okolicy”. – wyjaśnia zespół prasowy zakładu karnego.

Kolejnym punktem wycieczki był Lubomierz – miasto „Kargula i Pawlaka”, w którym mieści się przepiękny kościół św. Maternusa oraz klasztor sióstr benedyktynek. Na tym etapie wycieczki również towarzyszył im przewodnik, który opowiedział historię tego miejsca oraz poprowadził grupę m.in. przez krużganki, kaplicę zakonną oraz małe muzeum. Ostatnim punktem wycieczki było muzeum „Kargula i Pawlaka”, w którym nasi skazani mogli się wykazać znajomością tego kultowego filmu podczas krótkiego „egzaminu” z wiedzy.

“Skazanym odbywającym karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Zarębie wskazuje się, że właściwa postawa oraz praca nad własnymi deficytami przynosi wymierne korzyści. Jest to jedna z form resocjalizacji, która ma się przełożyć na dalsze życie po odbyciu kary, a głównym jej założeniem jest niepowrót do przestępstwa”. – tłumaczy dyrekcja ZK w Zarębie.

7 KOMENTARZE

  1. nie wierzę w to co czytam… zadowoleni, uśmiechnięci w nagrodę na wycieczkę!!! A z jakiego powodu oni tam się znaleźli, czy zamiast to nie powinni ciężko pracować

  2. Ktoś to wpadł na pomysł aby napisać taki artykuł nie zdaje sobie chyba sprawy jakie wzbudza to w społeczeństwie negatywne emocje . Czy naprawdę ludzie którzy trafiają do zakładów karnych powinni się tak lansować ? Dzieci biednych rodzin niech ksiądz zabierze na wycieczkę i pewnie znalazło by się nie jedno dziecko w powiecie lwóweckim lubańskim aby pojechać i zobaczyć takie czy inne zabytki. Po prostu chce mi się wymiotować

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here