Gminna spółka, której udziałowcami są cztery gminy: Lubomierz, Wleń, Stara Kamienica i Gryfów Śląski rozważa możliwość podjęcia się dystrybucji węgla.
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych IZERY Spółka z o.o. powstał po podpisaniu umowy o przystąpieniu do realizacji wspólnej inwestycji czterech gmin: Lubomierza, Gryfowa Śląskiego, Starej Kamienicy i Wlenia, wszystkie cztery gminy mają równy udział w przedsięwzięciu, po 25 %.
W obliczu kryzysu energetycznego, astronomicznych cen węgla i problemów z jego dostaniem na rynku Polski rząd wyszedł z propozycją, żeby dystrybucją czarnego złota zajęły się samorządy. Taki proces o ocenie władz centralnych ma spowodować eliminację pośredników a tym samym obniżenie jego ceny oraz szybszy proces dystrybucji.
„Węgiel jest towarem deficytowym, trzeba za niego płacić drogo i państwo polskie wchodzi w tę przestrzeń między wysoką ceną na rynkach światowych a ceną, jaką chcemy zaproponować mieszkańcom” – powiedział podczas konferencji prasowej w Otwocku premier Mateusz Morawiecki, który zapewniał, iż w kraju jest tysiąc gmin zainteresowanych realizacją dystrybucji węgla do mieszkańców.
Obecnie trwa proces tworzenia przepisów dających gminom możliwość zajęcia się dystrybucją węgla.
„Mam nadzieję, że ustawa, która będzie bardzo elastyczna, zostanie szybko przeprocedowana w Sejmie i Senacie i że szybko podpisze ją prezydent.” – mówił szef rządu, który wskazywał, iż ustawa ma dać samorządom pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla.
„Gminy będą mogły to robić samodzielnie, będą mogły działać w porozumieniu z innymi gminami, dystrybucję węgla można zorganizować przez spółkę komunalną lub przez skład węgla, z którym gmina podpisze umowę, wreszcie z pomocą grup producenckich rolników, którzy posiadają wagi.” – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.
W naszym regionie takim zadaniem ma się zająć spółka IZERY. Jak wyjaśnia jej prezes, to na razie jest na etapie pomysłu i oczekiwania na stosowne rozwiązania prawne. Niemniej Pan Wiesław Gierus przyznaje, iż włodarze trzech gmin Starej Kamienicy, Wlenia i Lubomierza wyrazili zainteresowanie pomocą dla mieszkańców, którą w praktyce miałaby zająć się właśnie gminna spółka. Prezes nie kryje, iż byłoby to spore wyzwanie tak dla spółki i jej pracowników, ale zapewnia, iż jeżeli takie decyzje zapadną, to z pewnością IZERY sobie z tym poradzą.
Wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej w Otwocku mówił, że Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy wprowadzającej gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminę na poziomie maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę. Warto pamiętać tu, iż to cena nabycia węgla przez Gminę. Do niej trzeba będzie i tak doliczyć koszty transportu, dystrybucji i obsługi.
W przyszłym tygodniu ustawą ma się zająć sejm. Później ta trafi do senatu i prezydenta.
Tylko nie izery.
A co robi Szczęsna w tej sprawie?
Zaprosiła Tygryska,i czeka na jego decyzję! Przykre to.
Rozgonić z wiejskiej tych nieudaczników! Natychmiast!
Problem z węglem nie stworzył się sam. Odpowiedzialny za niego jest nie Putin a osobiście Mateusz Morawiecki, który zakazał jego importu z Rosji. Jako oficjalny powód podał finansowanie pośrednie akcji denazyfikacyjnej na Ukrainie. Lecz takie tłumaczenie nie ma sensu, bo Putin cały czas otrzymuje od nas pieniądze za ropę, która ciągle płynie do Polski, bo o interes Orlenu trzeba dbać a o interes Polaków (gojów) nie wypada. Nawet wręcz trzeba ich wykańczać…
Rozumie, że ty zakręcasz rurociąg i przesiadamy się na rowery. Pewnie krzyczałeś też razem z Tuskiem w marcu, że poprzez kupowanie węgla od Ruskich Morawiecki ma krew na rękach. Prawda jest taka, że Europa uzależniła się od despoty. A kiedy będzie taniej? Jak Putin zechce.
Rozumie że się leczysz i piszesz byle co. Morawiecki potraktował Polaków z pogardą, jego obciążają problemy z węglem i z tym związane problemy ludzi, w tym zdrowotne ludzi starszych..
Koszty transportu, dystrybucji i obslugi no i wyjdzie tez przeszlo 3tys. Tez mi pomoc… 🙁
Na auto załadują 30 ton to jeden transport ,za ściągnięcie np. z portu, a jak będą sprzedawać węgiel ,to ile kupujący będzie musiał zapłacić za 1tone plus transport, co może jeden kupujący ma pokryć koszty transportu 30 ton.Nie można na węglu zarobić, to będzie można na transporcie , pilnować tego i niedać się zrobić w konia.
Czekamy w Lwówku, czy pani burmistrz coś organizuje ?.
Jesteśmy biedną Gminą więc jak najbardziej taka pomoc jest potrzebna a nawet wskazana.
Dobry pomysł z dystrybucją węgla przez samorządy.spekulanci przebijają samych siebie ,ceny na składach węgla są nie dla mieszkańców Lwówka…
Pani Marioli do roboty zima idzie wierzymy w Panią mamy nadzieję że nas pani nie zawiedzie.
Kosztów transportu nie trzeba doliczać bo to rząd finansuje. 1500zł to jest cena końcowa po jakiej węgiel trafia do gmin.