Na terenie gminy Wleń powstaje innowacyjna infrastruktura turystyczna. Stare części autobusowe, wykładziny i zbutwiałe deski zyskują drugie życie. Dzięki recyklingowi prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat będą służyły spacerowiczom.
Wielkimi krokami zbliża się otwarcie sezonu turystycznego. Do pierwszego maja, który uważany jest za jego symboliczny początek, pozostało niespełna półtora miesiąca. Jeżeli ktoś myśli, iż gmina Wleń nie przygotowuję się do najazdu turystów, jest w głębokim błędzie.
Zdjęcia, które publikujemy poniżej, otrzymaliśmy od jednego z turystów. Część z nich została wykonana na wzgórzu Wilhelma, część na tak zwanej Ścieżce Zdrowia.
Wzgórze Wilhelma i Ścieżka Zdrowia to jeden z najstarszych szlaków turystycznych na terenie gminy Wleń Jego początki sięgają pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Został wytyczony i udostępniony licznie odwiedzającym Wleń i okolice kuracjuszom i turystom przez miejscowe towarzystwo krajoznawcze. Jego członkiem i wieloletnim prezesem był niezwykle zasłużony dla regionu Carl Steinert właściciel restauracji i hotelu Deutsche Haus. Został opisany w przewodnikach turystycznych już ponad 120 lat temu.
Dzisiaj na nowo jest odkrywany przez spacerowiczów. Szczególną uwagę przyciąga innowacyjna, niespotykana w innych regionach kraju infrastruktura. Na starych ścieżkach niemal w środku Parku Krajobrazowego powstają ławeczki wykonane z odpadów. Śmieci, zamiast walać się po rowach, zostały w przemyślny sposób zagospodarowane i jeszcze przez wiele lat będą służyły turystom. Warto zwrócić uwagę na prostotę i swoiste piękno prezentowanej ławeczki. Można powiedzieć, że do jej wykonaniu zostały użyte materiały pochodzące z recyklingu. Stare siedzenie autobusowe, połamane deski, fragmenty starej wykładziny podłogowej. Całość niemal idealnie wpisuje się krajobraz i zwyczaje panujące w gminie.
U nas nic się nie marnuje. Gruz trafia na drogi gminne, jedne odpady są spalane na placu, a z innych powstają ławeczki. Ekologia na miarę dwudziestego pierwszego wieku.