Im nie chodzi o oszukiwanie miasta, tylko urzędu skarbowego mówi wiceburmistrz

8
2817

Przypływ szczerości burmistrz i wiceburmistrz Świeradowa- Zdroju wielu wprawił w osłupienie. Sprawą oszustów w kurorcie zainteresowała się skarbówka.

 

Jak nie płacić podatków?

Podczas październikowej sesji rady miejskiej w Świeradowie- Zdroju wypłynął temat omijania prawa przez właścicieli pensjonatów i hoteli. Burmistrz i wiceburmistrz prześcigały się w przykładach, jak to mali przedsiębiorcy nie płacą opłaty uzdrowiskowej. Jak się okazuje, podczas rozmów z przedsiębiorcami ci mówią, że; „chcieliby ją pobierać, ale im nie chodzi o oszukiwanie miasta, tylko urzędu skarbowego”.

Władze kurortu przytaczają także przykłady pensjonatów, które mają pełne obłożenie, a latami nie odprowadzają opłaty uzdrowiskowej do budżetu miasta, co de facto oznacza, że nie wykazują gości a tym samym też nie płacą podatków.

Oszukać przeznaczenie

„W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki – powiedział Benjamin Franklin. Jak widać niektórzy nadal się z tym nie pogodzili i próbują oszukać skarb państwa. Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia, iż takie działania mają „krótkie nogi” i wcześniej czy później każdy z takich naciągaczy wpada. Mimo to hotelarze, właściciele pensjonatów dorabiają „na boku”.

Szara strefa w turystyce

Zatrudnianie pracowników na czarno, wypłacanie części wynagrodzenia poza systemem, nieewidencjonowanie całości obrotu, niepłacenie podatków i prowadzenie działalności bez rejestracji. To główne elementy szarej strefy w turystyce.

Szara strefa – statystyki

W 2017 roku szara strefa stanowiła 32,7% wartości dodanej w turystyce, zmniejszając się do 30% w 2019 roku. W gastronomii i hotelarstwie udział ten wynosił w 2017 roku 39,5%, a w 2019 – 37,4%. I choć te dane z każdym rokiem spadają, to nadal szara strefa stanowi ogromy problem państwa i samorządów. Z tym mierzą się wszystkie miejscowości turystyczne w kraju. Swego czasu głośno było o szarej strefie w Zakopanym, czy w nadmorskich kurortach. Szara strefa jest także w Świeradowie- Zdroju.

Turystyka w Świeradowie- Zdroju

Liczący zaledwie 4 tysiące mieszkańców Świeradów- Zdrój, według różnych szacunków, rocznie odwiedza milion turystów. To oni napędzają gospodarkę i rozwój kurortu. Płacą za noclegi, wyżywienie, zwiedzanie atrakcji turystycznych, czy pamiątki. Część z nich to goście jednodniowi, część kilku, kilkunastodniowi. Ci goszczący w kurorcie więcej niż kilka godzin wśród tych wszystkich kosztów, jakie ponoszą, opłatą niezwykle istotną z punktu budżetu miasta jest płacona przez nich opłata uzdrowiskowa, a przynajmniej ta powinna być płacona.

Opłata uzdrowiskowa w Świeradowie- Zdroju

Od 1 stycznie 2024 roku, zgodnie z uchwałą Rady Miasta w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój opłaty uzdrowiskowej oraz ustalenia wysokości stawki i zasad jej poboru, opłata uzdrowiskowa została podniesiona z 5 zł w roku ubiegłym, do 6 zł dziennie. Dzięki niej miasto w tym roku spodziewa się wpływów na poziomie około 5 milionów złotych.

Co warto podkreślić, to równowartość pobranej opłaty uzdrowiskowej do miejskiej kasy w postaci dotacji dopłaca państwo. Zatem, z każdej pobranej przez hotelarza od turysty złotówki do miejskiego budżetu wpływa 2 złote. Dzięki tym wpływom miasto może się rozwijać i być zadbanym kurortem spełniającym oczekiwania najbardziej wymagających turystów.

Dlaczego hotelarze nie pobierają opłaty uzdrowiskowej?

Jak podczas sesji zapewniała Dorota Marek Wiceburmistrz Miasta Świeradów- Zdrój właściciele pensjonatów, czy małych hoteli wcale nie chcą oszukiwać miasta. Im chodzi o oszukiwanie państwa.

Ja państwu powiem, kiedyś brałam udział w takim spotkaniu z gestorami bazy noclegowej, no i też rozmawialiśmy o tym, że ta opłata jest ważna i oni mówią, że oni wiedzą, że ona jest ważna i oni by chcieli ją pobierać, ale im nie chodzi o oszukiwanie miasta, tylko urzędu skarbowego. I oni jak wykażą, że mieli kogoś, … to po prostu tak to wygląda, no tak wprost mówili szczególnie mali przedsiębiorcy. Przecież my się tu wszyscy znamy, my wiemy, no kurczę, no jakby tak można było osobno, no takie są realia drodzy państwo. No nie ma, nie ma, o czym mówić. Ja ten przykład podaje już od kilku lat, bo to tak po prostu jest. Każdy, kto z państwa ma do czynienia z tym biznesem, no to wiecie, że to tak jest. Jest ciężko, koszty są coraz większe i no każdy żyje jak może. – tłumaczyła realia wiceburmistrz Dorota Marek.

Władze miasta mają wiedzę o nieuczciwych hotelarzach

Ta wypowiedź wielu wprawiła w osłupienie, bo nie przywykliśmy do tego, żeby o oszukiwaniu miasta, oszukiwaniu skarbówki, oszukiwaniu państwa mówić z takim spokojem i rozbrajającą szczerością. Władze przyznają, że mają szeroką wiedzę o nieuczciwych hotelarzach i niewiele z tym robią. A jak przyznaje Edyta Wilczacka Burmistrz Miasta Świeradów- Zdój problem jest poważny.

Proszę państwa, muszę też to powiedzieć, że tak naprawdę duże hotele odprowadzają opłatę uzdrowiskową. Proszę mi wierzyć, że z nimi nie ma najmniejszego problemu. My dostajemy od razu kwoty, duże kwoty. Natomiast największy problem jest z małymi przedsiębiorcami, z małymi hotelami, z małymi pensjonatami. Apartamenty to jest jakby inny też temat, ale generalnie największy problem jest z małymi pensjonatami, które my na przykład mamy, że na Bookingu pojawiają się informacje o tym, że zostaną wynajęte albo, że już jest zajęte, czyli wiadomo, że w tym momencie tam ludzie są w danych pensjonatach, a do nas, do urzędu nie wpływa żadna opłata uzdrowiskowa. Są jednostki, które nie odprowadzały opłaty uzdrowiskowej kilka lat. – przyznawała podczas październikowej sesji burmistrz Edyta Wilczacka.

Skarbówka prowadzi kontrole

Skarbówka wprawdzie przyznaje, iż prowadzi regularne kontrole podatkowe w uzdrowisku, ale tych nie ma zbyt wiele. W latach 2022-2024 Krajowa Administracja Skarbowa w Świeradowie Zdroju przeprowadziła 25 kontroli podatkowych, w tym 10 kontroli w 2022 roku, 6 w 2023 r. i 9 w bieżącym roku. Kontrolerzy podejmują także inne działania takie jak: weryfikacja realizacji obowiązku ewidencjonowania obrotu przy wykorzystaniu kasy rejestrującej oraz wydawania paragonów fiskalnych w trybie czynności mandatowych, w trybie kontroli celno-skarbowej oraz w trybie nabycia sprawdzającego. Tych od stycznia 2023 roku przeprowadzono 111.

Skala nieprawidłowości podczas kontroli

Skarbówka prowadzi także kontrole w obiektach noclegowych weryfikując obłożenie i prawidłowość dokumentacji związanej z jego wykazaniem. Jednak liczba przeprowadzonych kontroli jest niewielka w stosunku do skali problemu. Jednocześnie wszystkie skontrolowane obiekty wykazały nieprawidłowości, co sugeruje, że szara strefa w branży turystycznej jest powszechna.

Nieprawidłowości w branży turystycznej

W 2022 roku na terenie Dolnego Śląska przeprowadzono 16 takich kontroli, w 2023 roku 11, a w 2024 roku skontrolowano 12 dolnośląskich obiektów noclegowych.

– Na 39 kontroli podatkowych przeprowadzonych w branży hotelarskiej, 39 zakończyło się stwierdzeniem nieprawidłowości – przyznaje Agnieszka Rzeźnicka- Gniadek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Konsekwencje dla nieuczciwych hotelarzy

Nieuczciwe praktyki polegające na niewykazywaniu gości, o ile wiążą się z niewykazywaniem przychodów/obrotów, stanowią nieprawidłowości w rozliczeniach podatków i mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. – zaznacza Agnieszka Rzeźnicka- Gniadek.

Nieprawidłowości w rozliczeniach przedsiębiorców ujawnione w wyniku weryfikacji rozliczenia, zakończonej dobrowolną korektą lub decyzją, skutkują takimi konsekwencjami jak: naliczeniem należnych odsetek od zaległości podatkowych, ustaleniem zryczałtowanego podatku dochodowego w stawce 75 %, ustaleniem sankcji z art. 112b lub z art. 112c ustawy o VAT oraz ukaraniem za wykroczenie lub za przestępstwo skarbowe.

Tylko w ostatnim przypadku można mówić w sposób dosłowny o „karze”, czyli środku karnym przewidzianym w Kodeksie karnym skarbowym oraz Kodeksie karnym, którego rodzaj i stopień dolegliwości uzależniony jest od wielu czynników, w tym od wysokości zaniżenia zobowiązania podatkowego, sposobu i zamiaru działania sprawcy.

Za niepłaceni podatków grozi więzienie

Katalog czynów karalnych oraz przewidzianych za te czyny kar został zawarty w części szczególnej Kodeksu karnego skarbowego. W art. 54 i art. 56 KKS wskazano czyny, które odpowiednio mogą stanowić przestępstwo lub wykroczenie skarbowe: nieujawnianie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania oraz podanie nieprawdy lub zatajanie prawdy w składanej deklaracji. Ustawowy wymiar kary za te czyny to kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności, albo obie kary łącznie. – podkreśla rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Co władze miasta robią z wiedzą o nieprawidłowościach?

Najbardziej szokującym w tych wyznaniach burmistrz i wiceburmistrz Świeradowa- Zdroju jest fakt, iż obie panie z takim spokojem i szczerością mówią publicznie o swojej wiedzy, co do nieprawidłowości związanych z nierealizowanymi wpływami do budżetu miasta. Nie da się ukryć, iż tego typu wyznania budzą frustrację mieszkańców i uczciwie działających przedsiębiorców. Tu rodzi się pytanie, co w tej sprawie robią panie burmistrz? Na to powinna odpowiedzieć szczegółowa kontrola przeprowadzona niezwłocznie przez radnych, z ewentualnymi wnioskami do innych organów.

Kolejne pytanie, to czy lubańska skarbówka zewrze szyki i dzięki wiedzy przekazanej przez panie burmistrz w zbliżającym się dużymi krokami szczycie turystycznym zwiększy kontrole w świeradowskich hotelach i pensjonatach?

8 KOMENTARZE

  1. Jak widać Panie mają tyle wspólnego z turystyka co mówią ! Ale mówią nieprawdę bo to ci nowi przybyli inwestorzy oszukują im większy tym większe przekręty jak przy rejestracji firmy czy jej nie rejestracji a miejscowi urzędnicy nie widzą w tym problemu jak widać . Kontrolę to trzeba zrobić ale w urzędzie i to dogłębna od co najmniej 20 lat wstecz .

  2. Jeśli, ta Pani to powiedziała to:
    I. Oznacza głupotę:
    1. jesteśmy tak niekompetentni, że nie jesteśmy w stanie jako organ podatkowy (w zakresie opłaty klimatycznej) podjąć walkę z “szarą strefą”,
    2. nasi “mali” przedsiębiorcy to oszuści i to wiemy.

    II. może oznaczać nielegalne działa:
    3. wiem, że nasz oszukują i nie robimy z tym nic – 231 kk
    4. zniesławiamy naszych przedsiębiorców – 212 kk
    5. obowiązek zawiadomienia o przestępstwie – art. 304 par. 2 kpk

  3. Brawo , dla pani Doroty za odwagę mówienia o nieprawidłowościach w naszej gminie! Szkoda , że powiedziała tylko o opłacie uzdrowiskowe, której
    przez lata Rolek nie pilnował ! A o innych gestach burmistrza i Starosty wobec biznesu już nie! Nie powiedziała o wieloletnim naruszaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i braku decyzji środowiskowych przy wydawaniu pozwoleń na budowę aparthoteli, niszczeniu siedlisk gatunków chronionych przez patodeweloperów, niszczeniu wód uzdrowiskowych, nielegalnej wycince drzew pod molochoinwestycje, niszczeniu zabudowy objętej ochroną konserwatorską, o zbliżaniu się zabudowy do lasów, o braku wody dla takiej ilości inwestycji, o wieloletnim truciu mieszkańców wodą z glinem czy nielegalnych parkingach. Rację ma Roll , że do wypowiedzi pani wiceburmistrz zastosowanie ma kodeks karny. I do tych innych spraw, o których wie i nic z nimi nie robi , też. Pani Burmistrz też zaprezentowała ostatnio na sesji ciekawy pogląd,informując że trzeba koniecznie studium dla Czerrniawy uchwalić i zmienić przeznaczenie gruntów rolnych ( łąk) na budowlankę, żeby ich właściciele mogli … dzieci zabezpieczyć. Czyli wie że w celach handlowych ta zmiana studium ma się odbyć i godzi się z tym. Bo przecież sprawa nie dotyczy jednej działki jednego właściciela, bo z tego się nie da dzieci zabezpiczyc. Były już afery gruntowe, ale tak jawnie szykowane jeszcze nie. Zresztą co sesja jest mowa o jakiej poważnej gminnej nieprawidłowości, a radni, powołani do kontrolowania takch spraw siedzą jak na tureckim kazaniu i milczą. Miejmy niedzielę, że ich milczeniem , wtedy kiedy powinni protestować , też ktoś się zajmie, bo wobec nich te same artyuky z kodeksu karnego mają zastosowanie.

  4. Czyli co widząc złodzieja najlepiej odwrócić głowę ! Nie rozumię, jak takie osoby mogły dojść do władzy. Radni w tej kadencji raczej nic nie zrobią. Wiadomo dlaczego. Ale liczę że skarbówka weźmie sie za tych wszystkich naciągaczy

  5. Drobna uwaga do wypowiedzi Pani Burmistrz. To że na bookingu widzimy niedostępność pokoju w obiekcie, nie oznacza, że jest on zajęty przez gościa. Brak dostępności występuje również wtedy, gdy cały obiekt bądź poszczególne pokoje są czasowo zamknięte.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj