Kościół parafialny został wybudowany w 1530 roku a powiększony w 1668 r. W latach 1703-1707 został przebudowany w stylu barokowym.
W połowie października na stronach mirskiego magistratu zawisło zapytanie ofertowe na wykonanie robót budowlanych pn. „Remont elewacji kościoła parafialnego pw. Św. Michała Archanioła (XVI w.) w Giebułtowie etap I”
Obecnie istniejąca budowla została wzniesiona w 1530 r. na miejscu kaplicy, która w tym miejscu była zbudowana w 1508 r. W 1668 r. kościół został powiększony, a w latach 1703 – 1707 przebudowany w stylu barokowym. Obecnie jest to budowla murowana, jednonawowa, z niewyodrębnionym architektonicznie, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Od wschodu przylega do kościoła zakrystia, a od zachodu czworoboczna wieża, na której znajduje się zegar słoneczny z 1727 r. z kartuszem herbowym oraz zegar mechaniczny z końca XIX w. Uwagę zwracają przepiękne i całkiem nieźle zachowane epitafia z XVII i XVIII w. umieszczone na jednej ze ścian kościoła. Ostatnie prace przy kościele wykonano w roku 1977 . W latach 2018-2022 wykonano remont dachu kościoła oraz pokrycie wieży.
Jak wskazano w ogłoszeniu, kościół jest jednym z najstarszych zabytków znajdujących się na terenie sołectwa Giebułtów i potrzebuje zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem. Celem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych mających za zadanie ochronę zabytkowego Kościoła parafialnego pw. Św. Michała Archanioła w Giebułtowie jako obiektu dziedzictwa kulturowego.
Remont kościoła w zakresie niniejszego zapytania ofertowego ma obejmować w szczególności odbicie tynków z zaprawy cementowo- wapiennej na ścianach, oczyszczenie wykutych spoin, odgrzybianie ścian, gruntowanie podłoży budowlanych, wykonanie warstwy szczepnej, wykonanie tynków renowacyjnych dwuwarstwowych, wykonywanych ręcznie, wykonanie powłoki malarskiej dwukrotnie.
W dniu 20 listopada poznaliśmy oferty, jakie wpłynęły. Tych było trzy, Najniższa opiewała na 151.000 złotych, druga na 223.180 złotych, a trzecia na 291.510 złotych. W dniu 27 listopada br. proboszcz parafii ksiądz Krzysztof Lewicki dokonał wyboru oferty, wskazując miejscową firmę, która za wykonanie zadania zaproponowała najniższą cenę.