GIS ostrzega przed bakteriami listerii w partii hamburgerów wieprzowych. Inspektor nakazał wycofanie ich ze sklepów. Zakład produkcyjny już uruchomił procedurę.
W wyniku działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes we wskazanej poniżej partii produktu „Hamburger wieprzowy”.
“Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.” – wskazuje GIOŚ.
Zakwestionowana partia o numerze 251/IV, nosi nazwę “Hamburger wieprzowy, 260g”, z terminem przydatności do spożycia: 26/05/2023. Producentem hamburgerów wieprzowych jest Konspol Holding Sp. z o.o., z Nowego Sącza.
Jak wskazuje w komunikacie GIS producent podjął pełną współpracę z organami Inspekcji Weterynaryjnej w celu zidentyfikowania źródła zagrożenia i wycofania wyrobu z rynku. Poinformował także dystrybutora o stwierdzonej niezgodności wyrobu oraz o konieczności natychmiastowego jego wycofania. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania produktu.
“Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.” – podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.
Listeria monocytogenes występuje w glebie, na roślinach, w wodzie oraz w ściekach, kiszonkach, mleku, a także w ludzkim i zwierzęcym kale. Jak wskazują eksperci bakterie mogą wywołać schorzenie w różnym stopniu. Zakażenie podostre objawia się podwyższoną temperaturą ciała, bólami głowy i sztywnością karku, które występują już kilka dni po zakażeniu. Cięższa postać choroby przebiega jako zapalenie tyłomózgowia, objawiając się bólem głowy, nudnościami i wymiotami, a także podwyższoną temperaturą ciała. Rzadziej obserwuje się inne postacie listeriozy takie jak: zakażenie wątroby (występuje głównie u osób z cukrzycą, marskością wątroby, chorobą alkoholową), zapalenie wsierdzia, listeriozowe zapalenie spojówek lub zapalenia stawów. Ponadto występuje również listerioza jelitowa, która nie podlega obowiązkowi zgłaszania, natomiast może stanowić problem epidemiologiczny i kliniczny. Objawy listeriozy jelitowej to: podwyższona temperatura, ból głowy i ból brzucha.