Gryzonie i insekty – letnia zmora. Sanepid ostrzega

4
985
zdjęcie poglądowe (fot. Pixabay)

Lato to czas radości, wakacyjnych podróży i przyjemnych chwil spędzanych na świeżym powietrzu. Niestety, jest to także okres, w którym nasila się aktywność niektórych niechcianych gości – insektów i gryzoni. Choć te małe stworzenia mogą wydawać się nieszkodliwe, niosą ze sobą poważne zagrożenia dla naszego zdrowia i otoczenia.

 

 

W związku z trwającym sezonem letnim, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Złotoryi przypomina, że wysokie temperatury, niezachowanie porządku w przestrzeni publicznej i prywatnej, niewłaściwe gospodarowanie odpadami mają istotny wpływ na rozprzestrzenianie się populacji gryzoni i insektów.

Co nam zagraża?

Insekty i gryzonie stanowią nie tylko problem ze względów higienicznych, ale także mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka, ponieważ są nosicielami wielu chorób.

Myszy i szczury mogą być nosicielami pasożytów i bakterii, którymi zanieczyszczają żywność. Wśród chorób, które są przenoszone przez gryzonie, można wymienić dur brzuszny, włośnicę lub salmonellozę.

 

 

Karaluchy przenoszą wiele groźnych chorób, między innymi wirusa grypy, rotawirusa, gruźlicę, a nawet cholerę. Karaluchy są również nosicielami wielu grzybów i bakterii, które wywołują choroby nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt domowych. U osób skłonnych do alergii, karaluchy mogą wywoływać reakcje alergiczne, a nawet doprowadzić do reakcji astmatycznych.

Prusaki są niebezpiecznymi szkodnikami, ponieważ zanieczyszczają produkty spożywcze bakteriami, pleśnią i odchodami. Ponadto, prusaki przenoszą takie groźne choroby jak trąd, cholera, gruźlica lub biegunka, Jak również pasożyty.

Mucha może przenosić bakterię wąglika i czerwonki, jak również jaja owsików. Jaja much możemy znaleźć w oborniku, odpadach kuchennych, a nawet w śmieciach. Rozmnażają się bardzo szybko w ciepłym środowisku. Mucha pozostawia odchody na szybach i ścianach kilkadziesiąt razy w ciągu doby.

Muszki owocówki są malutkimi szkodnikami, które żyją krótko, ale bardzo szybko się rozmnażają. Żywią się gnijącymi owocami, dojrzałymi owocami, ale również dżemami, syropami, w których także składają jaja. Muszki owocówki zwabia wszystko, co fermentuje, a więc także wino i piwo. Larwy muszek owocówek zanieczyszczają produkty spożywcze, tak samo, jak dorosłe osobniki. Szkodniki te przenoszą drobnoustroje, pleśnie, bakterie i grzyby. Pojawienia się muszek owocówek nie należy bagatelizować, choć jest taka mała i niepozorna.

 

 

Jak się uchronić przed gryzoniami i insektami?

W przypadku budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej zabezpieczenie przed gryzoniami musi być prowadzone jednocześnie w dwóch kierunkach: zabezpieczenia technicznego obiektu i pozbawienia gryzoni warunków bytowych. Aby uchronić się przed owadami latającymi w okresie letnim warto osłaniać okna i drzwi za pomocą moskitier. Niezwykle ważne jest właściwe gospodarowanie odpadami tj. segregowanie opadów, gromadzenie ich w szczelnie zamykanych pojemnikach. Istotnym czynnikiem warunkującym zmniejszenie liczby insektów w gospodarstwach domowych i budynkach użyteczności publicznej jest zachowanie bieżącego porządku i czystości. Na wzrost populacji gryzoni może mieć również wpływ dokarmianie bezdomnych lub dzikich zwierząt.

Skutecznymi zabiegami zwalczania insektów i gryzoni Jest dezynsekcja i deratyzacja.

Informujemy jednocześnie, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie przeprowadza ww. zabiegów, jak również nie zajmuje się rozpoznawaniem insektów.

Przeprowadzaniem zabiegów dezynsekcji i deratyzacji zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Widzisz problem? Reaguj!

Ważne jest podejmowanie skutecznych działań, mających na celu ograniczenie wzrostu liczby gryzoni i usunięcie źródła wylęgania insektów. Wszelkie zabiegi przeprowadzane w częściach wspólnych budynków należą do zadań administratora, a za stan sanitarny mieszkań odpowiadają lokatorzy.

Zgodnie z art. 22 ust. I pkt. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023, poz. 1284) oraz ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. , poz. 2519, z późn. zm.) zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości.

4 KOMENTARZE

    • Ludzie również przenoszą ogromną ilość bakterii, wirusów itp. Mimo to nikt nie boi się wchodzić do autobusów, pociągów czy marketów. No i jest ich coraz więcej.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj