Gryfów Śląski: Uczcili 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji

7
2241

„Witaj majowa Jutrzenko, świeć naszej Polskiej Krainie, Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie”– słowami tej pieśni zwanej Mazurkiem 3 Maja powitał mieszkańców Burmistrz Olgierd Poniźnik.

 

 

Dzień 3 maja dla wszystkich Polek i Polaków jest jednym z ważniejszych w roku. Tego właśnie tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji, upamiętniające przyjęcie pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji amerykańskiej) ustawy zasadniczej nazwanej później Konstytucją, co miało miejsce 3 maja, w 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja była przełomowym dokumentem dla ówczesnej Polski i zainicjowała szereg reform, które miały na celu modernizację państwa i zwiększenie jego siły wewnętrznej i zewnętrznej. Konstytucja ta wprowadziła m.in. trójpodział władzy, równość wszystkich obywateli przed prawem, wolność wyznania oraz niezależność sądownictwa.

Niestety, wkrótce po jej uchwaleniu Polska stała się celem agresji ze strony państw sąsiednich a jej terytorium zostało podzielone. Bezpośrednią przyczyną rozbiorów stała się właśnie próba uniezależnienia się od Rosji, którą podjęto w czasie Sejmu czteroletniego. Konstytucja 3 Maja została zniesiona przez władze rosyjskie w 1792 roku, a jej autorzy i zwolennicy zostali zmuszeni do ucieczki lub byli aresztowani.

Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata zaborów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu do niepodległości. Dzięki determinacji i odwadze tych, w których sercach Polska nadal była wolnym i niezależnym krajem, w 1918 roku nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy.

Współcześnie Konstytucja jest symbol niepodległości, suwerenności i wolności oraz okazją do refleksji nad przeszłością naszego kraju a także przyszłością i jego rolą w Europie i świecie, o czym przypominano podczas uroczystości, jakie w środę, 3 maja 2024 roku odbyły się w Gryfowie Śląskim. Te zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po niej mieszkańcy przeszli ulicami miasta pod Tablicę Pamiątkową ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej. Tu Burmistrz Gryfowa Śląskiego zwrócił się do mieszkańców:

(…) Kolejne konstytucje, które obowiązywały w dziejach Polski, nawiązywały do tej uchwalonej 3 maja 1791 r. Dzisiaj jest to powód do dumy. Nie możemy jednak zapominać, że o przyszłości naszego państwa zadecyduje przede wszystkim to, w jaki sposób my rozumiemy pojęcie dobra wspólnego.

W dobie szybkiego tempa życia łatwo zapomnieć o wartościach nadrzędnych dla narodu. Życie zmusza nas do wybierania między tym, co dobre dla jednostki a tym, co dobre dla ogółu.

Z tego miejsca chciałbym zaapelować do wszystkich polityków, którzy mają wpływ na sytuację w kraju: Wznieście się ponad różnice poglądów i podziały. Niech dobro ogółu stanie ponad dobrem jednostki czy partii. Niech wzajemny szacunek i zrozumienie zapanują na polskiej scenie politycznej. Nasz kraj nie jest własnością partii czy stronnictw politycznych , ale jest dobrem, o które powinna zabiegać cała obywatelska wspólnota. Wasza obecność dziś na gryfowskim rynku dowodzi, że naszej wspólnocie samorządowej nie jest obojętna pamięć o wielkiej Konstytucji 3 Maja. To właśnie nasza dzisiejsza postawa-patriotyczna manifestacja-pokazuje siłę polskiego społeczeństwa. Obecnie do bycia patriotą nie potrzebne jest nam przelewanie krwi. Żyjemy w wolnym suwerennym państwie, które dzięki obecności w wielu organizacjach międzynarodowych, takich jak NATO czy Unia Europejska może cieszyć się dobrą współpracą i wzajemnym wsparciem ze strony społeczności międzynarodowej. Patriotyzm dzisiaj, to przede wszystkim aktywność w życiu obywatelskim, uczestnictwo w wyborach i referendach, promocja polskich towarów, troska o ekosystem i wierność naszej historii i tradycji.

Szanowni Państwo! 20 lat temu Święto 3 maja obchodziliśmy po raz pierwszy pod flagą Polski i Unii Europejskiej. Przystąpiliśmy do europejskiej rodziny narodów ze względu na nasze historyczne doświadczenie. Jednocześnie pragnęliśmy, by Polska była bezpiecznym, lepszym i bogatszym krajem w Europie i na świecie.

Moim zdaniem polska narodowa przeszłość jest nieocenionym wkładem do wspólnej europejskiej przyszłości. Nasi przodkowie w trosce o losy Rzeczpospolitej spisali zasady, które są ponadczasowe. Zasady, które przyczyniają się do formowania nowoczesnej, pokojowej i sprawiedliwej cywilizacji. Jako obywatele wolnej i suwerennej Polski, członka Unii Europejskiej i NATO, możemy się cieszyć prawami, które gwarantuje nam konstytucja.

Życzę sobie i państwu, żebyśmy umieli wspólnie stanąć do budowy lepszej współczesnej Polski, tak jak nasi przodkowie przed 233 laty stanęli do walki o reformy kraju – podkreślał Pan Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski, który w imieniu własnym i Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski Mateusza Królaka podziękował wszystkim za udział w tegorocznych obchodach.

Dziękuję Księdzu Dziekanowi Krzysztofowi Kurzei za odprawienie uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Dziękuję nielicznym już kombatantom i Sybirakom oraz ich opiekunom, którzy pomimo podeszłego wieku i trudności zdrowotnych uczestniczą w tej uroczystości dając niezwykły przykład patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Dziękuję pocztom sztandarowym, dzieciom i młodzieży, nauczycielom, służbom mundurowym, które zapewniły nam bezpieczeństwo, radnym oraz delegacjom i przedstawicielom gminnych jednostek organizacyjnych i sołectw , instytucji, zakładów pracy i stowarzyszeń. Dziękuję Wam drodzy Mieszkańcy Gryfowa Śląskiego i Sołectw naszej gminy za przybycie i udział w tej patriotycznej uroczystości. Dziękuję Pani Dyrektor i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za zorganizowanie dzisiejszej uroczystości – dziękował Burmistrz, który specjalne słowa uznania skierował do organizatorów XIII Biegu Gryfitów pod wodzą Prezesa Stanisława Fronca składając wyrazy wdzięczności i uznania za ich wkład w obchody.

Z uwagi na kończącą się kadencję Pan Olgierd Poniźnik podziękował także wszystkim mieszkańcom za lata współpracy.

Kończąc dzisiejsze trzeciomajowe – ostatnie w mojej pracy zawodowej wystąpienie, bardzo dziękuję, Wam Kochani Mieszkańcy Gminy i Miasta Gryfów Śląski, za prawie 18-letnią współpracę w trakcie sprawowania funkcji Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski. Jestem bardzo wdzięczny za to, że otrzymałem od Was zaufanie, wsparcie a także wiarę w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, kiedy gmina wzywa. W mojej pamięci na zawsze pozostaną chwile, w których wspólnie przezwyciężaliśmy trudy związane z powodziami, pandemią, inwestycjami i życiem codziennym, jak i te kiedy przecinaliśmy wstęgi zakończonych inwestycji. Niezapomniane były też radosne chwile realizowanych obchodów Święta Miasta czy wcześniej Kwisonaliów. Wyrażam nadzieję, że naszą współpracę będziecie Państwo wspominać pozytywnie i miło. Za wszystko i wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękuję. – dziękował Pan Burmistrz Olgierd Poniźnik.

Wieńce i wiązanki kwiatów pod Tablicę Pamiątkową ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej złożyły delegacje Związku Kombatantów, Związku Sybiraków, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski oraz jednostek podległych, przedstawiciele Rady Miejskiej, gryfowskich szkół, przedszkoli i żłobka, partii politycznych, rad sołeckich w osobach Sołtysów, Policji i Straży Pożarnej, a także klubu sportowego Gryf.

Tradycyjnie w obchody Święta Konstytucji 3 Maja włączyło się jako współorganizator Stowarzyszenie Aktywny Gryfów Cross Gryfitów, które już po raz 13. zaprosiło miłośników aktywnego spędzania czasu do udziału w Biegu Gryfitów.

Trasa biegu jak zawsze prowadziła wokół Jeziora Złotnickiego. Pozornie może wydawać się łatwa, w końcu okolice to Pogórze Izerskie – kilka pagórków, malowniczy las i śpiew ptaków. Rzeczywistość niejednokrotnie weryfikowała przygotowanie zawodników do startu w zawodach. – wskazywał Mariusz Dragan członek Stowarzyszenia.

Każdy z zawodników na mecie otrzyma gadżety ufundowane przez organizatorów oraz pyszne naleśniki przygotowane przez Panią Irenę Włodarek.

Zawodom po raz kolejny towarzyszyły biegi dziecięce, w których udział wzięli uczniowie gryfowskich szkół podstawowych. To wydarzenie zorganizowane zostało przez GSZS w Gryfowie Śląskim.

To nie koniec świętowania w Gryfowie Śląskim w dniach 5-7 maja na gryfowskim rynku odbędą się pokazy multimedialne, widowisko edukacyjne pn. „Iskry Niepodległej” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników – wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat.

7 KOMENTARZE

  1. A w Lubomierzu jak zwykle nikt nic niewie, dobrze że już kończą kadencję i niech nowi się wezmą za tą organizację i coś dla mieszkańców nie dla swoich samych.

  2. Poprzednia kadencja się skończyła, a nowi wybrańcy nie są jeszcze zaprzysiężeni, więc panuje jakby mały chaos. Ale co tam show must go on

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj