Głosujemy na Drzewo Roku – potężny kasztanowiec biały z Lubomierza

1
407
fot.: Konkurs Drzewo Roku

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja promuje postawy szacunku dla przyrody oraz pokazuje przykłady ciekawych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność.

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosujemy przez cały czerwiec

Wśród uczestników znalazł się także okazały kasztanowiec biały z Lubomierza. Mieszkańcy tego miasta zwracają się do wszystkich czytelników z prośbą o oddanie głosu na ich drzewo – Nasz kasztanowiec jest przepiękny, liczy 150 -200 lat, obwód pnia 390 cm – piszą.

Nasze Drzewo zmieniło życie obecnych właścicieli posesji, na której rośnie. Dawno, dawno temu… przodek pana Hoffmanna, właściciela dużego gospodarstwa rolnego, kamieniołomu skały wapiennej oraz pieca do wypalania wapna, chcąc uczcić narodziny syna posadził młode drzewko. Stary zwyczaj nakazywał posadzić kasztanowiec. Zawierucha wojenna zmieniła granice. Pan Hoffmann z rodziną musiał opuścić gospodarstwo, przyjechali polscy osadnicy. Drzewo rosło spokojnie, w jego cieniu siadano, wykonywano prace domowe, stawiano wóz z końmi. Lata mijały… W 2001 roku dwoje mieszczuchów zwiedzało piękne okolice Pogórza Izerskiego. Zobaczyli odsunięte od drogi gospodarstwo, zarośnięte krzakami, nad którego dachami panował w pełnym rozkwicie ogromny kasztanowiec. Obezwładniał potęgą. Po głowach zaczęły plątać się myśli…pod takim Drzewem dobrze byłoby usiąść, zwolnić, zmienić coś. Minęło parę lat. Plan przeprowadzki na wieś nabrał realnych kształtów. Rozpoczęły się poszukiwania wiejskiego domu. Ale w oglądanych miejscach zawsze czegoś brakowało… W głowach siedziało Drzewo. I pewnego dnia zdarzył się cud – ogłoszenie o sprzedaży tego gospodarstwa. Dzisiaj wystarczy, że rozsuną pierwszą zasłonę liści by wejść do innego świata, odetchnąć miłym chłodem, posłuchać ptasiej i owadziej muzyki. A Drzewo szumi swoją historię. Ma rosnące w pobliżu dwoje dzieci – czytamy w opisie sporządzonym przez zgłaszającą przez Annę Kalińską z Lubomierza na stronie organizatora Konkursu – Klubu Gaja,

Zagłosować można na stronie
www.drzeworoku.pl

Po kliknięciu w przycisk „Więcej informacji”, pokaże się opis danego drzewa oraz galeria zdjęć. Głosujemy klikając w przycisk „Głosuj”. Z jednego adresu e-mail głos można oddać tylko raz.

Zostanie on zaliczony po kliknięciu w link potwierdzający, wysłany na podany adres e-mail. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób.

fot.: Konkurs Drzewo Roku

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj