W niedzielny poranek, 18 maja, punktualnie o godzinie 7:00, rozpoczęło się głosowanie, które ma wyłonić Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. O ten najważniejszy urząd w państwie ubiega się aż trzynastu kandydatów.
Do udziału w wyborach uprawnionych jest niemal 29 milionów osób. Głos można oddać w jednym z ponad 32 tysięcy lokali wyborczych w kraju, a także w 511 obwodach zagranicznych — m.in. w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, ale również w mniejszych placówkach dyplomatycznych na innych kontynentach.
W lokalu wyborczym wyborca musi okazać dokument tożsamości — może to być dowód osobisty, paszport albo aplikacja mObywatel. Osoby, które odebrały wcześniej zaświadczenie o prawie do głosowania, mogą zagłosować poza miejscem zamieszkania. Komisja dopisuje wówczas takiego wyborcę do lokalnego spisu. Głos oddaje się poprzez postawienie znaku „X” przy nazwisku wybranego kandydata na karcie wyborczej — w przeciwnym wypadku głos będzie nieważny.
Cisza wyborcza obowiązująca do zakończenia głosowania obejmuje m.in. zakaz publikacji sondaży, agitacji wyborczej, wywieszania plakatów czy rozdawania ulotek. Za jej złamanie grożą wysokie grzywny — w skrajnych przypadkach sięgające nawet 1 miliona złotych. Państwowa Komisja Wyborcza regularnie przypomina o konieczności przestrzegania tych przepisów, także w mediach społecznościowych, gdzie granica pomiędzy prywatną opinią a agitacją potrafi być płynna.
Frekwencja w wyborach prezydenckich
W wyborach na Prezydenta RP w 2020 roku, frekwencja w poszczególnych gminach powiatu lwóweckiego na godzinę 12:00 przedstawia się następująco:
Gmina Lwówek Śląski – 20,34 procent
Gmina Gryfów Śląski – 20,23 procent
Gmina Mirsk – 18,88 procent
Gmina Wleń – 18,44 procent
Gmina Lubomierz – 18,38 procent
W 2025 roku frekwencja na godzinę 12:00 była nieco niższa. W całym powicie do urn wybrało się 16,05 uprawnionych do głosowania. Najwięcej wyborców oddało swój głos w gminie Lwówek Śląski – 16,96 %, niewiele mniej we Wleniu – 16,82%. W Gryfowie Śląskim i Lubomierzu frekwencja nie przekroczyła poziomu 16 procent i wyniosła kolejno: 15,93% i 15,75%. Najmniej uprawnionych do głosowania oddało swój głos w Mirsku – 14,22%.
Lokale wyborcze czynne są do godziny 21. Po zamknięciu ich zamknięciu, można spodziewać się pierwszych sondażowych wyników tzw. exit poll. Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną jednak dopiero po zakończeniu prac wszystkich komisji obwodowych i przeliczeniu głosów.