Dziś radni podejmą decyzję w sprawie Straży Miejskiej

30
3566

Czy Straż Miejska jest potrzeba? Jakie działania wykonują dobrze funkcjonujące jednostki Straży Miejskiej? Odpowiedzi na te pytania padną zapewne podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej.

 

Świeradów-Zdrój od lat boryka się z wyzwaniami wynikającymi z rosnącego ruchu turystycznego i związanymi z nim problemami. Chaos komunikacyjny, brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych oraz zakłócenia porządku publicznego to tylko niektóre z kwestii, które sygnalizują mieszkańcy i goście. Odpowiedzią na te problemy ma być Straży Miejskiej, o której powołanie część radnych zabiegała już od kilku dobrych lat. Dziś ma zostać podjęta kluczowa decyzja.

Nowoczesna Straż Miejska pełni kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jej zadania obejmować będą nie tylko działania kontrolne, ale również edukacyjne i wspierające rozwój społeczności lokalnej. Funkcjonariusze patrolują ulice, zapewniając poczucie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Zajmują się wspieraniem działań proekologicznych, kontrolą czystości, organizacją ruchu drogowego oraz współpracą z innymi służbami. Dodatkowo, nowoczesna Straż Miejska angażuje się w działania informacyjne i edukacyjne.

O potrzebie utworzenia Straży Miejskiej mówiło się w Świeradowie-Zdroju od lat. Takim kulminacyjnym momentem wydaje się, iż było otwarcie wieży widokowej i powstały przy tej okazji chaos komunikacyjny. Goście parkowali samochody byle jak i byle gdzie. Problem nasilał się w weekendy. Jednak wówczas w radzie nie było wystarczającej motywacji do działania. Ówczesny burmistrz wraz z częścią swoich radnych torpedował zakusy wprowadzenia formacji do kurortu. Dopiero w ostatnim czasie podjęto konkretne kroki w tym kierunku.

W październiku 2024 roku burmistrz Edyta Wilczacka przedstawiła radnym propozycję podwyżki podatków od nieruchomości, tłumacząc ją koniecznością zwiększenia dochodów miasta. Propozycja ta spotkała się z oporem większości radnych, co zapowiadało, iż projekt zostanie odrzucony. W obliczu tych okoliczności radny Mateusz Szumlas zaproponował kompromis i stwierdził, że zgodzi się na podwyżki podatków, jeśli środki z nich zostaną przeznaczone na utworzenie Straży Miejskiej.

– Jako przeciwnik corocznych podwyżek podatków w naszej gminie, zwykle jestem sceptycznie nastawiony do tego typu rozwiązań. Jednak zaproponowałem kompromis, w którym środki z planowanej podwyżki podatków zostaną przeznaczone na powołanie Straży Miejskiej w 2025 roku – tłumaczy radny Szumlas. – W tej sytuacji jestem gotów poprzeć projekt uchwały, ponieważ dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, turystów oraz porządek w naszym mieście.

Wówczas burmistrz Wilczacka oficjalnie przychyliła się do utworzenia Straży Miejskiej, zaznaczając, że stosowne środki zostaną zabezpieczone w budżecie na 2025 rok.

Jednym z głównych wyzwań, które ma rozwiązać Straż Miejska, jest chaos komunikacyjny oraz brak miejsc parkingowych w pobliżu popularnych atrakcji, takich jak wieża widokowa. Niewłaściwe parkowanie – często na skwerach, chodnikach, … Ponadto, liczne zgłoszenia mieszkańców dotyczące zakłóceń porządku publicznego wskazują na konieczność zwiększenia obecności służb porządkowych w mieście.

Coraz częściej w dyskusjach pojawia się także temat wprowadzenia w kurorcie parkometrów. Ostatnio, na grudniowej sesji Rady Miejskiej radny Paweł Mikołajczak zwrócił właśnie uwagę na niewykorzystany dotychczas potencjał płatnego parkowania jako źródła finansowania dla miasta.

My mówiliśmy, gdzie można pozyskać pieniądze i w jaki sposób. Przede wszystkim płatne parkowanie. Wczoraj przeliczyliśmy ilość samochodów, razy stawkę 40 złotych, 1000 x 40 i mamy 40.000 złotych dziennie! – zauważał radny Mikołajczak. – Jest pani, pani burmistrz troszkę też w kropce, ponieważ: Szczawno-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki … mają strefy parkowania i to też w strefie uzdrowiskowej „A”, przy domach zdrojowych. – wskazywał radny, tłumacząc, iż w niektórych miastach stawka za godzinę parkowania wynosi nawet 8 zł.

Temat powołania Straży Miejskiej w Świeradowie- Zdroju powróci podczas pierwszej w 2025 roku sesji rady Miasta, która odbędzie się 28 stycznia po południu. Podczas obrad radni pochylą się nad uchwałą „w sprawie utworzenia Straży Miejskiej”. To jeden z ważniejszych dokumentów dających podstawę do wcielenia w życie nowej jednostki.

W projekcie uchwały zapisano: „W celu realizacji zadań z zakresu ochrony porządku publicznego, postanawia się utworzyć z dniem 1 kwietnia 2025 roku Straż Miejską w Świeradowie-Zdroju, jako komórkę organizacyjną Urzędu Miasta w Świeradowie-Zdroju.”

Utworzenie Straży Miejskiej uzasadniono koniecznością poprawy bezpieczeństwa i porządku, szczególnie w miejscowości o charakterze turystycznym. Wsparcie dla tego rozwiązania wyraziła większość radnych, którzy podkreślali, że realizacja tego projektu była obietnicą wyborczą. Wcześniej pozytywną opinię, co do powołania SM wyraził Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu.

Utworzenie Straży Miejskiej w Świeradowie-Zdroju to krok w stronę zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom oraz turystom. Wszystko wskazuje na to, że decyzja ta spotka się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród mieszkańców, jak i szanujących prawo i porządek gości. Pozostali turyści z pewnością będą się dokładać do utrzymania strażników a nadwyżka środków z mandatów będzie mogła zostać spożytkowana na drobne inwestycje w mieście.

Temat parkometrów w Świeradowie- Zdroju, nadal jest otwarty. Czy takie urządzenia powinny stanąć w kurorcie – szczególnie w okolicach atrakcji turystycznych i wokół deptaka?

AKTUALIZACJA

Świeradowscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za powołaniem Straży Miejskiej.

30 KOMENTARZE

  1. Działanie Straży Miejskiej w obecnej chwili, gdzie brak widocznych patroli policji jest jak najbardziej zasadna. To nie dla tego że nie ma policji tylko dla tego że jest ich po prostu za mało. Jest tylko jedno ale na które zwróciłbym uwagę. To nie powinna być przechowalnia dla emerytów wojskowo-policyjnych. Ludzie ci powinni być z poza terenu i nie powiązani w żaden sposób z urzędnikami ani z radnymi. Gwarantuje sukces. Zero nacisków ze strony władzy , że “Tam nie i tego też nie, nie bo to znajomy, sponsor, szwagier burmistrza czy wujek ciotki”.
    Powodzenia w tworzeniu i dobrego wyboru.

  2. na początek to SM i Policja powinna publikować raporty i pokazać publicznie co robili jakie były interwencje wtedy będzie widać że są potrzebni

    jak patrzeć na Lwówek i artykuły SM to można mieć wrażenie że raz na miesiąc jest akcja a na pewno działają każdego dnia. podatnicy utrzymują tu 4 strażników i ich niedawno kupiony samochód. Nie wiadomo co robią a patroli pieszych nie widać a kiedyś to nawet na rowerach jeździli po okolicy

  3. Brak Straży Miejskiej w Lubomierzu niestety doprowadzi do złego. Wszędzie chcą otwierać dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców a tu zamykają. SKANDAL! Patrole Policji??? Kiedy i gdzie oprócz popołudniowej drogówki i to poza miastem! Porozmawiajcie z mieszkańcami, dowiecie się jakie maja teraz obawy. Będzie cyrk na kółkach jeszcze większy niż jest!!!

  4. A gdzie oni S.M jest potrzebna. Niech sobie będą. Jest stanowisko to trzeba obsadzić. Straż miejska powinna pomagać, współpracować z mieszańcami, a u nas co !!!

  5. Przy takich brakach kadrowych w Policji to dobry pomysł z utworzeniem Straży Miejskiej . Świeradów doświadcza najazdów turystów, którzy parkują gdzie popadnie, ale też słyszałem że macie duży problem z nieprawidłowościami z odprowadzaniem ścieków. Także może uda się z tym zrobić porządek.

  6. Przecież i tak nic nie robią, nie widac SM czasami tylko przy szkole podstawowej , nie potrafi nawet kierowac ruchem i pomóc wyjechac lub wjechac z tego zakorkowanego z rana miejsca szkoly . Lepiej zeby ich nie bylo Lubomierz troche zaoszczedzi

  7. Bardzo dobra decyzja radnych z Lubomierza – należy zlikwidować straż miejską !
    Niepotrzebne wydatki dla gminy około 200 000 tys zł rocznie, na samochód, pensje, mundury, paliwo nagrody itd… Te pieniądze można przeznaczyć na bardziej naglące potrzeby.
    To samo w Gryfowie, straż miejska też powinna być zlikwidowana, ostoja emerytów policji, wożą się nowym służbowym autem i nabijają koszty ich utrzymania. Czy Gryfów nie ma innych pilnych potrzeb dla swoich mieszkańców i gminy ? Jakie zyski dla gmin przynoszą straże miejskie, ile rocznie gminy zyskują pieniędzy z pracy strażników gminnych ? a jakie wydatki ponosi gmina na ich utrzymanie, to znaczy straty ? Emerytom żyje się bogato na koszt gminy.

  8. A ja napiszę tak… przy aktualnych brakach kadrowych Policji której nigdy nie widać oprócz drogówki która wyłania się popołudniami Straż Miejska jest potrzebna chociażby dlatego żeby każdy „porządny” mieszkaniec miał na uwadze to, że ktoś jest z góry. Oni zawsze są!!! Zazdroszczę pomysłu w Świeradowie bo widać że jest to pomysł skierowany głównie do mieszkańców, by zadbać o ich bezpieczeństwo, porządek itd. Ja jako mieszkanka, jestem zaniepokojona pomysłem wspaniałych radnych którzy pieniądze rozdysponują na swoje wynagrodzenie które powinno być o połowę mniejsze. Przykre to jest. Nie słuchać głosu mieszkańców tylko robić wszystko pod siebie bo tak mi pasuje. Nie tędy droga, ale mam nadzieję, ze w końcu to się ukróci i karma wróci!

    • Absolutnie! Nie ma pani racji ! Kiedyś straż miejska chodziła miała dyżury po południu…. A tu gdzie jakieś raporty itd co się dzieje nic … praca od 8-15 . I proszę nie wypisywać o wszystkich mieszkancach tylko o siebie .

  9. Jakie niby potrzeby? Jednych likwidować, a dla siebie podwyżki, skandal! Gdzie logika? Dzieje się nie tylko na ul. Wiejskiej w W-wie…, ale aby pizza była tania i uśmiech pełną gębą! Żenua i bążur 😀

  10. Likwidacja lubomierskiej SM jest bardzo słuszna. Z własnego (przykrego) doświadczenia wiem , że ta formacja była na usługach “samych swoich układczyków”. Tacy jedni nasłali na mnie takiego jednego z SM w sprawie spoza kompetencji SM. Prawda, panie Okuniewicz?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj