Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami obchodzone jest 8 maja.
8 maja 1945 r. w Karlhorst marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był to już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego.
Przez 70. lat zwycięstwo nad Niemcami – Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności – było obchodzone 9 maja, ale w 2015 ustawą podpisaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego datę zmieniono i teraz każdego roku Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony jest 8 maja. Jest to święto państwowe, ale nie dzień wolny od pracy i szkoły.
Narodowy Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętnieniu ponad 70 milionów ofiar zbrodniczego konfliktu, w tym także 6 mln polskich ofiar.
Dramat drugiej wojny światowej miał się nigdy nie powtórzyć na kontynencie europejskim. Niestety, obecnie jesteśmy świadkami brutalnego ataku Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi doświadczają ogromu cierpień i zniszczenia. Polacy nie pozostali obojętni na los uchodźców z Ukrainy, bo otworzyli swoje serca i domy, przyjmując tych, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę, ratując zdrowie i życie. Dramat, jaki rozgrywa się tuż za naszymi granicami przypomina, że wolność i niepodległość nie została dana nam na zawsze i każdego dnia musimy ją pielęgnować i o nią walczyć.