Po Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP już po raz ósmy ulicami Lwówka Śląskiego wyruszył Orszak Trzech Króli. Podobne orszaki przeszły w tym roku ulicami w ponad 750 miejscowości w Polsce i poza jej granicami.
Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Uczestnictwo w barwnej procesji jest symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich.
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. – Nowy Testament Ewangelia wg św. Mateusza 2:1-12
Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.
W kraju Orszak organizowany jest od trzynastu lat i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
„Dzień dziś wesoły!”
Scenariusz wydarzenia jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” został już 2 tysiące lat temu. Tematem przewodnim tegorocznego Orszaku było świętowanie. Miał pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością. – wskazuje Fundacja Orszak Trzech Króli.
Lwówecki Orszak Trzech Króli
Lwówecki Orszak Trzech Króli, tuż po przedpołudniowej mszy, wyruszył spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W role Trzech Króli wcielili się jak co roku członkowie Stowarzyszenia Leopolis Bikers. Wierni, śpieając kolędy przeszli ul. Kościelną, pl. Wolności, Orzeszkowej i ponownie Kościelną do kościoła.
W tym roku na trasie Orszaku nie było przystanków i występów dzieci, młodzież z lwóweckich szkół. To zapewne za sprawą pandemii i zdalnego nauczania. Wierni zatrzymali się jedynie przy Szopce, gdzie oddali pokłon Jezuskowi. A po powrocie do świątyni wspólnie śpiewali kolędy.
Brawo Lwówek ,nasi przykład powinni brać nic nie organizują .
Spacer jest zdrowy.
Ale się tęczowo porobiło no no
za kilka dni będzie dzien wesoły ile ludzi musi zachorowac ale i osiołek nie miał maseczki to nie są ludzie wierzący w Pana Boga tylko w gusła wielcy królowie sie znalezli wstydzili by się i to prowadzi policja narażenie ludzi i małe dzieci na smierć i chorobe na to sa paragrafy kto na to pozwala powinien być surowo osądzony cos z mózgami nie halo
“Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” i cóż to oznacza? Drobna rzecz maska/ czy naprawdę tak ciężko ja założyć/ a jak wiele czyni. Brak maski jak wiele pokazuje.
Ludziom odebrało mózgi z grypy zrobili śmiertelną chorobe.zacznijcie w końcu do cholery urzywać mózgu.
Brawo