Działania strażaków i policjantów na przejeździe kolejowym w Proszówce

1
1533

Na przejeździe kolejowym w Proszówce, pod nadjeżdżający pociąg wjechał samochód. Ranni zostali pasażerowie obu pojazdów. To w dużym skrócie scenariusz ćwiczeń, jakie odbywają się dziś na linii kolejowej Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój.

 

 

Powrót kolei do Świeradowa- Zdroju

Już jutro, 7 grudnia 2023 roku, po 27 latach, na trasę Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój wrócą pociągi. To wielka zmiana dla mieszkańców całego regionu. A dla służb spore wyzwanie. Linię kolejową przecina kilkanaście przejazdów kolejowych, w tym trzy kluczowe: jeden w Proszówce i dwa przejazdy w Mirsku – w kierunku Giebułtowa oraz Karłowca. Niestety są to przejazdy kategorii „C”, przejazdy w pełni automatyczne, bez rogatek, a ruchem sterują wyłącznie samoczynne sygnalizatory świetlne.

Wypadki na przejazdach kolejowych w Polsce

Według danych PKP PLK tylko w październiku 2023 roku na przejazdach, przejściach kolejowo- drogowych doszło do 21 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych. W zdarzeniach tych 6 osób poniosło śmierć, a jedna została ciężko ranna. Od początku 2023 roku w naszym kraju doszło do 158 wypadków i kolizji, w których 21 osób zostało ciężko rannych, a 41 osób poniosło śmierć.

Przejścia przez tory w miejscach niedozwolonych

Tylko w październiku br. roku doszło do 29 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, w wyniku których 19 osób poniosło śmierć, a 6 zostało ciężko rannych. Natomiast od początku roku kolejarze odnotowali 176 takich wypadków, w których aż 130 osób poniosło śmierć, a 26 zostało ciężko rannych.

Niebezpiecznie na przejazdach kolejowych w regionie

Ten niewielki wycinek statystyk zdarzeń, do jakich może dojść na linii kolejowej pokazuje, z jakimi zagrożeniami przyjdzie się zmagać służbom ratunkowym. Dlatego tak ważne jest, żeby strażacy i policjanci, dokładnie poznali te zagrożenia i wiedzieli, jak działać w konkretnej sytuacji, jak awaryjnie otworzyć drzwi w szynobusie, jak zabezpieczyć taki pojazd, ale także z jakimi innymi zagrożeniami i trudnościami mogą się spotkać.

Ćwiczenia „Bezpieczny przejazd”

W celu zapoznania strażaków i policjantów z zagrożeniami a także przećwiczenia takiej symulowanej akcji zderzenia szynobusa z samochodem w środę, 6 grudnia 2023 roku na przejeździe kolejowym przy stacji w Proszówce zorganizowano specjalne ćwiczenia.

Ćwiczenia strażaków

W działaniach udział wzięło łącznie 70 strażaków z: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, a także druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lwóweckiego, w tym m.in.: OSP KSRG Gryfów Śląski, OSP KSRG Lubomierz, OSP KSRG Mirsk, OSP KSRG Krobica- Orłowice, OSP KSRG Rębiszów i OSP Proszówka.

W ćwiczeniach udział brali także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, pracownicy DSDiK, pracownicy Kolei Dolnośląskich, PKP PLK oraz jako pozoranci uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Lubomierzu i Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Ranni w zderzeniu pociągu z samochodem

Scenariusz ćwiczeń zakładał kolizję szynobusu Kolei Dolnośląskich jadącego ze Świeradowa- Zdroju z samochodem osobowym. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym w Proszówce. W wyniku zderzenia ranni zostali pasażerowie obu pojazdów.

Do zadań strażaków należało m.in. szybkie i właściwe ocenienie zagrożenia, odblokowanie drzwi w szynobusie i udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej rannym pasażerom pociągu. Do tego musieli dostać się do poszkodowanych w samochodzie, odłączyć akumulator w aucie i wyeliminować powstające w międzyczasie inne zagrożenia.

Działaniami kierował st. asp. Marcin Kwakszys a całość nadzorował bryg. Andrzeja Więdłochy Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP Lwówku Śląskim.

Zatrzymaj się przed przejazdem kolejowym

Policjanci przypominają, iż przed każdym przejazdem kolejowym znajduje się znak STOP, jego zlekceważenie, grozi mandatem w wysokości 300 złotych i 8 punktami karnymi, natomiast zignorowanie sygnalizacji i wjazd na przejazd to mandat w wysokości 2000 złotych i 15 punktów karnych. 

Bez względu, czy sygnalizatory świetlne na przejazdach kolejowych będą działały, czy nie, nie warto lekceważyć zagrożeń, bo w zderzeniu z szynobusem, czy pociągiem towarowym szansa na wyjście cało jest niewielka.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj