Dożynki Gminy Lubomierz

15
4865

Parasol był nieodłącznym elementem Dożynek Gminy Lubomierz, które w tym roku, w niedzielę 28 sierpnia odbyły się w sołectwie Wojciechów.

 

Mszą świętą dziękczynną, podczas której zgromadzeni w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Wojciechowie wierni, podziękowali Bogu za plony, rozpoczęło się tegoroczne święto rolników, sadowników i ogrodników w gminie Lubomierz.

Dożynki, to święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych. Jest ono symbolem dorobku, ciężkiej pracy w polu i stanowi wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z rolą.

Tegoroczne Dożynki w gminie Lubomierz w sposób szczególny łączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Odbywały się, bowiem w połączeniu z odpustem. Wszak 24 sierpnia wierni kościoła katolickiego wspominali świętego Bartłomieja Apostoła, który jest patronem rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, górników, krawców, piekarzy, sztukatorów, ale jest także uważany za patrona bartników, pasterzy, właścicieli winnic, grzybiarzy i rolników. Niedzielna msza była także okazją do podziękowania przez licznie zgromadzonych wiernych księdzu proboszczowi Janowi Misiurkowi, który obchodził 15- lecie posługi w tej parafii.

Po zakończonej mszy świętej barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na plac przy remizie, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

Dożynki to czas radości i czas dziękowania; Panu Bogu za plony, a ludziom za pracę i tych podziękowań nie zabrakło w wystąpieniu Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marka Chrabąszcza. – My dzisiaj poprzez swoją obecność tu oddajemy hołd Polskim Rolnikom, Rolnikom z gminy Lubomierz. Życzę Wam, żeby nigdy nikomu nie zabrakło, tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. W imieniu wszystkich dziękuję za Wasz wielki trud, za Waszą pracę i jakże godną postawę, mimo wielu trudności i problemów. – dziękował burmistrz Chrabąszcz. 

Gośćmi honorowymi Dożynek byli: Senator RP Krzysztof Mróz, Poseł na Sejm RP Robert Obaz oraz Pani Alina Sudoł- Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Nieodłącznymi ich symbolami są: bochen chleba i dożynkowy wieniec wypleciony ze zbóż z tegorocznych plonów. W gminie Lubomierz tradycją jest, iż rady sołeckie już na kilka tygodni przed dożynkami spotykają się i wspólnie wyplatają wieńce. Podczas uroczystości te najpiękniejsze zawsze są nagradzane. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy ma na celu podtrzymywanie tradycji oraz umiejętności wyplatania wieńców. Nie bez znaczenia jest tu także wspólna praca, dzięki której mieszkańcy integrują się.

W tegorocznym konkursie wieńców dożynkowych bezkonkurencyjne okazało się sołectwo Wojciechów. W ocenie jury, w skład, którego weszli: ojciec Efraim, Nadleśniczy Alina Sudoł- Kornalewicz, Poseł Robert Obaz, Grzegorz Kulikowski i Joanna Troszczyńska- Giera to właśnie wieniec wypleciony przez gospodarzy tegorocznych dożynek zasłużył na pierwsze miejsce zdobywając niemal komplet punktów.

  1. Sołectwo Wojciechów – 49 pkt (z 50 możliwych).
  2. Sołectwo Maciejowiec – 44 pkt
  3. Sołectwo Radoniów – 39 pkt

Nagrody za udział w konkursie zdobyły także pozostałe biorące udział w konkursie sołectwa.

  1. Sołectwo Pławna Górna – 37 pkt
  2. Sołectwo Janice – 31 pkt
  3. Sołectwo Golejów – 29 pkt
  4. Sołectwo Popielówek – 27 pkt
  5. Sołectwo Milęcice – 24 pkt
  6. Sołectwo Pławna Dolna – 22 pkt
  7. Sołectwo Oleszna Podgórska – 21 pkt

Dla rolników dożynki są okazją do świętowania i dziękowania za plony, dla tych, którzy nie są związani ze wsią, ale lubią naturę, tradycję i kulturę ludową to okazja do zabawy. Po części oficjalnej lubomierskich dożynek przyszedł czas na zabawę. Przed publicznością zaprezentował się zespół Kwisowianie z Giebułtowa oraz zespół Silna Wola z Radoniowa.

15 KOMENTARZE

  1. Chmieleń jest tam gdzie trzeba ….Tradycja tradycją ale w tak trudnych czasach nie powinno wydawać się pieniędzy na takie imprezy ale widocznie przybyła władza potrzebuje darmowej reklamy ….Niektórzy politycy na tych obrazkach mają tyle z nią wspólnego z rolnictwem ile świnia z lądowaniem na Marsie…

  2. Jasne, “tam gdzie trzeba” … czyli w czarnej d..ie… upada wszystko, że nawet nie ma komu wieńca zrobić… aby grał $ i nikogo nic więcej nie interesuje…

  3. Obserwator.Pasiecznik tojest p/mieście Jeleniej Góry ,i żaden rolnik tu nie gospodarzy.Po co męczyć pozostałe sołectwa ,i na siłę zmuszać do robienia wieńców,DOŻYNKI GMINNE TO BYŁY KIEDYŚ, CH ,CHA,CHA

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj