Do wojska marsz! Ruszyła kwalifikacja wojskowa

2
2719
zdjęcie poglądowe (fot.: Wojsko Polskie)

Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

 

Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywani są przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2006 roku – w momencie ukończenia 19 lat, osoby urodzone w latach 2001-2005, które nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osoby uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej w latach 2023 i 2024, jeśli ich stan zdrowia uległ poprawie oraz kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, w tym absolwentki kierunków medycznych, weterynaryjnych oraz innych specjalistycznych dziedzin, a także ochotnicy – osoby, które ukończyły 18 lat, niezależnie od płci, chcące dobrowolnie wziąć udział w kwalifikacji.

Kwalifikacja wojskowa obejmuje kilka etapów:

  • Rejestracja i weryfikacja danych: Obywatele przedstawiają dowód tożsamości oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje.
  • Badanie lekarskie: Powiatowe komisje lekarskie określają kategorię zdolności do służby wojskowej („A” – zdolny, „D” – niezdolny czasowo, „E” – trwale niezdolny).
  • Spotkanie z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji: Omawiane są możliwości służby wojskowej, w tym w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W powiecie lwóweckim siedzibą komisji jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim. Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej zameldowane na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące na terenie gmin powiatu lwóweckiego winny obowiązek ten spełnić w terminie od 17 do 28 marca 2025 roku w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, ul. Henryka Brodatego 1.

Konsekwencje niestawienia się do kwalifikacji

Osoby, które bez uzasadnionej przyczyny nie stawią się na kwalifikację wojskową, mogą zostać ukarane grzywną lub przymusowo doprowadzone przez Policję. Przepisy te służą zapewnieniu pełnej ewidencji wojskowej i sprawnemu funkcjonowaniu systemu obronnego.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj