Czy w Świeradowie- Zdroju powstanie druga kolej gondolowa?

8
2367

Od chwili, kiedy zapadła decyzja o budowie Sky Walka, najwyższej wieży widokowej w Polsce, w Świeradowie- Zdroju mówiło się o budowie wyciągów narciarskich w jego pobliżu. Jednak do tej pory były to jedynie słowa. Teraz Miasto przechodzi do czynów. Podczas sesji Rady Miasta Świeradowa- Zdroju w dniu 24 listopada 2022 roku dokonano prezentacji rewitalizacji kompleksu wyciągów narciarskich “Świeradowiec”.

 

 

Świeradowscy radni podjęli też decyzję o powołaniu komisji do spraw zamiany gruntów gminnych z właścicielami działek pod nartostradami.

Z deklaracji właścicieli gruntów obecnych na sesji i Radnych wnioskujemy, że w ciągu kilku miesięcy będzie finał. – przekonuje burmistrz Roland Marciniak i podkreśla, że inwestycja to duży krok do przodu.

Biuro projektowe Antemio z Krakowa rozpoczęło już projektowanie dla Gminy Świeradów- Zdrój kolei gondolowej. Ta ma mieć 750 metrów, 2 wyciągi kanapowe, czteroosobowe, magazyny wody na 8 tys. m³, 2,5 kilometra nartostrad, system naśnieżania składający się z 30 armatek i oświetlone trasy.

– Koszt projektu budowlanego ok. 150 tys. zł z budżetu miasta. Ten projekt to szansa dla naszego kurortu na kontrolowany rozwój Uzdrowisko z 2 wielofunkcyjnymi stacjami narciarskimi, to już europejski poziom. – wskazuje burmistrz.

 

 

Skutecznie realizujemy wizję Świeradowa- Zdroju jako ważnej destynacji uzdrowiskowej, turystycznej, rowerowej i narciarskiej w Polsce. Ta strategia trwa od kilkunastu lat. Już 14 lat działa kolej gondolowa Ski&Sun (2008 – 100 mln zł). Deptak zdrojowy 2012 – 2014 ok. 25 mln zł), single tracki 2008 – 2019 (PL-CZ ponad 80 km ok. 8 mln). Od roku zrealizowany jest etap 1 Świeradowca, czyli mega atrakcja. Sky Walk (2021- 40 mln zł). – dodaje Marciniak, który tłumaczy, że ta inwestycja ma być realizowana w 2024 a jej szacunkowa wartość to 50 – 60 mln zł.

Szef świeradowskiego magistratu nie kryje, iż już spotkał się z przeciwnikami tej inwestycji i wrzuca kamyk do ogródka sąsiadów z Nadleśnictwa.

– Oczywiście jak to w naszej ojczyźnie bywa, jest mnóstwo przeciwników tej inwestycji, tym razem niezrozumiale jest stanowisko Nadleśnictwa Świeradów. – nie kryje Marciniak, który nie tłumaczy, o co chodzi, o jakie sprzeciwy i wobec jakich dokładnie planów zapewniając, że wytłumaczy to „później”.

Burmistrz jak to ma w zwyczaju nie wspomina też nic o radnych, o tym, jak oni widzą tą inwestycję, jak podchodzą do zamiany gruntów i jak do całości podchodzą mieszkańcy, którzy każdego dnia borykają się z bardzo przyziemnymi problemami, na które w mieście nie ma pomysłu ani pieniędzy.

Zobacz prezentację nowej kolei gondolowej w Świeradowie- Zdroju

8 KOMENTARZE

  1. Może do tego zbiornika na 8,5 m3 wody podłączycie kanalizację z ulicy 11 go listopada i nie będą studzienkami g….a wypływać. A potem wykorzysta tę wodę z gó…em do naśnieżania stoku , warszawiakom obojętnie po czym będą jeździć ważne że selfy na fb wrzucą.

  2. Zamieniać działki gminne które są warte dziesiątki milionów na działki z wyciągiem na których nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie ta inwestycja to dosyć ciekawe i gospodarne p Marciniak

  3. 750 metrów. Normalnie szaleństwo. I europejski poziom bo będą dwie stacje narciarskie. To jest śmiech na sali. W Czechach co druga dziura zabita dechami gdzie jest po kilkadziesiąt budynków mieszkalnych ma często i 5 ośrodków narciarskich.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj