“Widać na zdjęciach, które były zrobione w odstępie kilku minut, iż biegnąc przerwałem im porę karmienia”. – pisze do redakcji jeden z czytelników, który podczas porannego joggingu na poboczu leśnej drogi natrafił na zagryzioną sarenkę
Zdarzenie miało miejsce dziś rano przy leśnej drodze pomiędzy Radłówką a Niwnicami w gminie Lwówek Śląski.
Na serii zdjęć widać, iż resztki zwierzęcia z przydrożnego rowu po kilku minutach zostały przeciągnięte już na skraj lasu.
– „Takiego koziołka to tylko wilki mogły dopaść” – dodaje czytelnik.
WILKI NA POGÓRZU IZERSKIM I KACZAWSKIM
Od dwóch lat coraz częściej docierają do nas informacje o widzianych w regionie wilkach. Potwierdzają je również sami leśnicy, którzy nie kryją, iż Obecność wilków wywiera duży wpływ na zwierzynę leśną: jelenie, sarny i dziki. Te stały się bardziej czujne. W miejscach odwiedzanych przez wilki zwierzyna tworzy większe grupy oraz krócej śpi.
Grupy rodzinne wilków zajmują areały nawet ponad 100 km2, w ciągu doby potrafią przejść do 20 km. W ciągu doby jeden wilk zjada około 5 kilogramów mięsa. Gdyby nie miał w regionie odpowiedniej bazy żerowej po prostu, by go tu nie było,
WILK A CZŁOWIEK
Leśnicy z Nadleśnictwa w Świeradowie- Zdroju przypominają, że wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas leśnego spaceru bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak należy zachować ostrożność, przede wszystkim przestrzegać zapisów ochrony przyrody, korzystając z wyznaczonych szlaków, a spacerując z psami należy zawsze trzymać je na smyczy.
PAMIĘTAJ, ŻE WILKI SĄ POD OCHRONĄ
Warto pamiętać, że wilki od 1998 r. są zwierzętami podlegającymi ochronie gatunkowej. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach. W ciągu 20 lat ich populacja znacznie wzrosła, co przyczynia się do ich powrotu na tereny, na których wcześniej występowały.
JAK ZACHOWAĆ SIĘ, PODCZAS SPOTKANIA Z WILKIEM?
O tym jak się zachować, jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, tłumaczą specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy radzą podjąć następujące działania:
- Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi też, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami.
- Nie uciekaj – drapieżniki instynktownie reagują pościgiem za uciekającym zwierzęciem, niewykluczone, że podobnie będą reagować w przypadku ludzi.
- Wycofaj się powoli tyłem na bezpieczną odległość i dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę odeszło, możesz przyspieszyć.
“Wycofaj się powoli tyłem na bezpieczną odległość ” – a można wycofać się przodem? 😉
Myśliwi na pewno to nie byli.
Dobrze że się wilki pojawiły bo Ci ze strzelbami mają konkurencję.
Ja tam zawsze wolę pierwszy zaatakować.
Na pewno Dżosef srał byś pod siebie że strachu .
I pobił byś rekord na setkę