Czy to będzie koniec zwożenia odpadów na teren gminy Mirsk?

3
1417
fot. Stowarzyszenie Odnowa

Za kilkaset lat nikt już nie będzie pamiętał o górze odpadów przywiezionych z Niemiec do pokopalnianego wyrobiska w Rębiszowie. Aczkolwiek nie jest pewnym, czy Matka Natura też o tym zapomni.

 

 

Po zakończeniu wydobycia bazaltu w kopalni w Rębiszowie przystąpiono do rekultywacji pokopalnianego terenu. To działanie nie jest niczym nadzwyczajnym, a przedsięwzięciem realizowanym wszędzie tam, gdzie człowiek w znaczący sposób zaingerował w przyrodę. Tego typu inwestycje realizowane są na całym świecie. Często wyrobiska są zalewane i stanowią sztuczne zbiorniki wodne, które stają się centrum rekreacji mieszkańców a także atrakcja turystyczną regionu. Nie brakuje także rekultywacji w kierunku rolnym, czyli w praktyce zasypania wyrobiska materiałem, na którym powstaną pola, łąki i wyrosną drzewa.

Z końcem 2013 roku powołana do życia została spółka PRI-Bazalt Rekultywacja, która zajęła się m.in. rekultywacją terenu po dawnej kopalni. Tu kierunkiem naprawy tego, co zniszczył człowiek wydobywając z ziemi miliony ton bazaltu był kierunek rolny. I tak do Rębiszowa zaczęły zjeżdżać ciężarówki, które zwoziły tu odpady z Niemiec.

Przez dekadę w regionie toczyła się batalia, co do szkodliwości odpadów, jakie trafiały do wyrobiska i konsekwencji dla człowieka oraz dla przyrody tego procesu. Jednak ani protesty, pikiety, interpelacje poselskie, konferencje prasowe i publikacje w wielu mediach nie powstrzymały transportów.

Pojemność wyrobiska z każdym rokiem malała. Aż nadszedł ten dzień, w którym władze spółki wystosowały wniosek w sprawie częściowego uznania rekultywacji gruntów za zakończoną.

Starosta Lwówecki zawiadamia, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne z wniosku Przedsiębiorstwa Produkcyjno- Usługowego PRI- Bazalt S.A. w likwidacji z siedzibą w Rębiszowie, z dnia 27 czerwca 2024 roku, w sprawie częściowego uznania rekultywacji gruntów za zakończoną terenów poeksploatacyjnych złoża bazaltu „Kłopotnica” w granicach działek numer 716/40 (obecnie 923), 716/41 (obecnie 922) obręb ewidencyjny Rębiszów, gmina Mirsk.

Ponadto Starosta Lwówecki, w związku z wniesieniem przez firmę PRI- Bazalt Rekultywacja Sp. z o.o. w Rębiszowie wniosku z dnia 24 czerwca 2024 roku o uznanie rekultywacji za zakończoną przy użyciu odpadów w procesie odzysku R5 w kierunku rolnym gruntów po wyrobisku kopalni bazaltu „Rębiszów” leżących w granicach działki nr 199/4 o łącznej powierzchni 13,6 ha obręb ewidencyjny Proszowa, gmina Mirsk zawiadamia, że wizja lokalna w przedmiotowej sprawie odbędzie się 29 lipca br. na terenie wyrobiska.

3 KOMENTARZE

  1. Radni z Lubomierza powinni się zainteresować wysypiskiem w Lubomierzu rośnie w górę, śmieci są przyworzone z różnych okolic ,obudzą się jak będzie zapóżno.

  2. Co tam odpady. Uwaga mieszkańcy i wszyscy co się lubią bawić! W sierpniu odbędzie się nielegalna międzynarodowa impreza tekno w Wolimirzu. Przyjadą ludzie z całej Europy. Narkotyków do woli! Jakie kto chce. Ostatnio taka impreza była w Staniszowie koło Jeleniej Góry. Byłem widziałem i łep mi urwało. Wszyscy którzy lubią dobrą fazę to na Wolimierz!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj