Czy pozwolenia na budowy w Świeradowie- Zdroju wydawane są poprawnie?

8
3360

Obszerna skarga na działalność Starostwa w Lubaniu w związku z wydawanymi przez Starostwo decyzjami, pozwoleniami na budowę wpłynęła do Rady Powiatu.

 

 

Efektem prawidłowo przeprowadzonego postępowanie administracyjnego jest przekonanie stron, że postępowanie było prowadzone w sposób zgodny z przepisami (zasada praworządności kpa) i sprawiedliwie, a wydana decyzja pozwolenie na budowę nie narusza ich interesu prawnego. Oczywiście, takie przekonanie jest możliwe, tylko wtedy gdy organ zapewni stronom czynny udział na każdym etapie postępowania i równość stron, bez preferowania interesu prawnego żadnej ze stron. Takie decyzje są akceptowalne społecznie i przyczyniają się do pogłębiania zaufania obywateli do organów administracji. W innym przypadku, strony postepowania przekonane o naruszeniu ich interesu prawnego prędzej czy później wniosą odwołanie lub wniosek o wznowienie postępowania, a po zakończeniu takich postępowań wystąpią do organu Starosty z wnioskiem o odszkodowanie.

Gwałtowny rozwój Świeradowa- Zdroju, jaki nastąpił w ostatnich kilku latach jest codziennie na ustach mieszkańców kurortu. Cieszą się oni, iż ich ukochane miasto jest postrzegane przez inwestorów, jako dobre miejsce do inwestycji. Nowe hotele, apartamentowce to nowe miejsca pracy, nowe miejsca noclegowe, nowe atrakcje turystyczne i większa promocja w kraju i poza jego granicami. To w efekcie końcowym większe zyski dla gminy i jej mieszkańców.

Ale jak zaznaczają świeradowianie, ten rozwój musi być zrównoważony. Nie powinno się pozwalać na zatracenie charakteru tego miasteczka, zabudowania gór blokami betonowymi, niszczenia krajobrazu, przesilenia infrastruktury, etc.

Coraz powszechniej używanym określeniem na rozwój miasta staje się sformułowanie: „patodeweloperka”. W ocenie mieszkańców do nieprawidłowości przy wydawaniu pozwoleń- decyzji na budowę dla dużych inwestorów w Świeradowie- Zdroju mogło dochodzić w Starostwie Powiatowym w Lubaniu. Po zgromadzeniu wystarczającej wiedzy w tym temacie, świeradowianka Pani Sylwia Błaszczyk złożyła skarga na działalność Walerego Czarneckiego sprawującego funkcje Starosty Lubańskiego.

Skarga ta dotyczy działalności podległego panu staroście Wydziału Architektoniczno- Budowlanego odpowiedzialnego m.in. za wydawanie decyzji/ pozwoleń na budowę.

Przedmiotowa działalność ww. Naczelnika Wydziału polegała na prowadzeniu postepowań administracyjnych i wydawaniu decyzji administracyjnych z zakresu prawa budowlanego tj. decyzji- pozwoleń na budowę i moim zdaniem prowadzona była bez właściwego nadzoru ze strony Starosty Lubańskiego, z upoważnienia którego działał ww. Naczelnik. Doprowadziło to w tutejszym wydziale do powstania i utrwalenia się praktyki prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych bez czynnego udziału stron i z innymi rażącymi błędami w rozumieniu kpa, co naraża Starostwo Powiatowe, jako organ i osobę prawną, na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą, o jakiej mowa w art. 417 i n. k.c.” – wskazuje autorka skargi, która w oparciu o pięć spraw kieruje wobec Starosty szereg zarzutów.

Pani Błaszczyk zaznacza, iż przytoczone w uzasadnieniu jej skargi numery postępowań mają na celu udokumentowanie skarżonych przez nią praktyk.

Podsumowując, należy zauważyć, że dla przeciętnego mieszkańca Świeradowa- Zdroju i właściciela nieruchomości, w chwili obecnej nie liczy się tak bardzo wysoki budżet powiatu, tylko porządne, sprawiedliwe orzecznictwo Starosty i jego działania na rzecz stworzenia i stosowania procedur poszanowania prawa dotychczasowych właścicieli i przedsiębiorców, reguł równoważonego budowania, procedur zabezpieczenie dotychczasowych osiągnięć uzdrowiskowej gminy Świeradów-Zdrój (gmina też nie była stroną w tych postępowaniach, pomimo graniczenia z projektowanymi budynkami), jej zasobów przyrodniczych i dorobku jej mieszkańców przed zniszczeniem.

Na koniec, pragnę zaznaczyć, że nie jestem przeciwnikiem rozwoju poprzez mądre i zrównoważone inwestowanie. Jestem przeciwnikiem inwestowania jako sposobu na niszczenie wszystkie dookoła i przeciwnikiem tak rozumianego postępu. Celem mojej skargi jest zasygnalizowanie Radzie Powiatu, jako organowi kontrolnemu w stosunku do Starosty, występowania ww. ewidentnie negatywnych praktyk w działalności Starosty Lubańskiego, celem ich wyeliminowania w przyszłości. W Starostwie zgłoszonych jest wiele zamierzeń budowlanych, dotyczących postępowań w sprawie budowy nowych budynków wielolokalowych w uzdrowiskowym Świeradowie- Zdroju, gdzie wszystkie normy prawne są podwyższone w związku z uzdrowiskowym charakterem naszego miasta i nie wyobrażam sobie, że będą one dalej rozpatrywane, a następnie prowadzone z tak rażącymi nieprawidłowościami i tak zaniżonymi wymaganiami w stosunku do inwestorów. Opisane przeze mnie działania Starosty niszczą unikatowy charakter naszego miasta i powodują jego degradację w wielu obszarach.” – pisze w obszernej skardze Pani Sylwia Błaszczyk.

Pan Jan Surowiec Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Lubańskiego przyznaje nam, iż takowa skarga wpłynęła do Rady Powiatu. Pierwsze posiedzenie zwołał on na 23 stycznia br. Na tym posiedzeniu członkowie komisji zapoznają się z opinią prawną dotyczącą skargi, co do właściwości organu, gdyż muszą oni mieć pewność, że zgodnie z literą prawa są władni do rozpatrzenia tej skargi.

Pan Surowiec przyznaje, iż członkowie komisji już otrzymali taką opinię prawną sporządzoną przez panią mecenas obsługującą Starostwo, która mówi o tym, że Rada Powiatu Lubańskiego nie jest właściwa do rozpatrzenia tej skargi i ta powinna zostać przekazana do wojewody.

To jednak tylko opinia, radni wcale nie muszą się z nią zgadzać. Jak postąpią? Czy przekażą skargę, czy będą ją procedować w Lubaniu? O tym przekonamy się najprawdopodobniej już wkrótce.

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się także do Pana Starosty Lubańskiego z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów wskazanych w skardze. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Jak tylko Pan Walery Czarnecki udzieli wyjaśnień, to z pewnością je opublikujemy.

Temat budownictwa w Świeradowie- Zdroju nie jest tylko tematem kampanijnym, a poważną bolączką i w naszej ocenie będzie sporym wyzwaniem dla nowych władz miasta i władz powiatu.

8 KOMENTARZE

  1. Wydawane pozwolenia powinny być zbadane min. pod kątem wydajności sieci kanalizacyjnej. To rady gmin poniżej Świeradowa przez które przepływa Kwisa powinny złożyć doniesienie do prokuratury.

  2. Radni wydają decyzje które doprowadza do ruiny tego miasta. Nikt niedługo nie przyjedzie do tej dziury, bo Radni swoimi decyzjami odstraszą wszystkich inwestorów. Doprowadza do tego, jak tu było 15 lat temu , czyli czarna du…a, bez żadnych konsekwencji za swoje destrukcyjne decyzje !!! Nowi Radni nie maja pojęcia jak zarządzać miastem, jak pozyskać inwestorów aby zainwestowali w to miasto, nie w nowe apartamentowce tylko w atrakcje turystyczne, które przyciągną turystów. Swieradow bez nowych atrakcji i rozwoju zatonie jak Tytanik dzięki Radnym, którzy są krótkowzroczni i nie przewidują konsekwencji swoich decyzji!

    • Co za brednie. Blokowiska to nie rozwój! Śmieszny roland nie ma pojęcia o zarządzaniu gminą uzdrowiskową. Zniszczył potencjał miasta nieodwracalnie!!! A skutki tego widać w zadłuzeniu miasta i w tym że na nic nas nie stać. Trzeba go za to do spodu rozliczyć!

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj