Czy grozi nam powódź?

0
2366
Nielestno

Deszcz przestał już padać, ale w środowy wieczór nad regionem spadło go tak dużo, iż w niektórych miejscach strumyki wystąpiły z brzegów.

 

 

Nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych o możliwych gwałtownych wzrostach stanów wody, m.in. w obszarze rzeki Bóbr od zbiornika Bukówka do zbiornika Pilchowice, Bóbr do zbiornika Pilchowice, Bóbr od zbiornika Pilchowice do Bobrzycy, Kwisa górna do zbiornika Leśna, Kwisa od zbiornika Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnica, Izera, Nysa Łużycka od granicy RP do Zgorzelca.

„W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, zwłaszcza na małych ciekach górskich i podgórskich oraz w obszarach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne i na ogół krótkotrwałe wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.” – wskazują synoptycy.

 

 

Woda wezbrała w lokalnych potokach, spływa jeszcze z pól i lasów, przez co stany tych strumieni będą wysokie, jednak na rzece Bóbr oraz rzece Kwisa jak na razie zagrożenia nie widać. Tylko na wodowskazie w Barcinku odnotowano stan wód średnich, na pozostałych wodowskazach w regionie obserwujemy stany wód niskich.

Warto jednak pamiętać, iż nadal obowiązuje ostrzeżenie IMGW o możliwych nad naszym regionem burzach z gradem.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad. Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być podniesione do wyższego stopnia.” – wskazują synoptycy.

 

 

Ostrzeżenie jest ważne do godziny 21. Dnia 17 sierpnia 2023 roku.

Rzeka Bóbr w czwartkowy poranek, w Nielestnie w gminie Wleń.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj